Naši študenti v Slovanskom svete

Filozofická fakulta UMB sa v zastúpení Katedry slovanských jazykov zapojila do medzinárodnej spolupráce so Surgutskou pedagogickou univerzitou (Ruská federácia). Po podpísaní vzájomných dohôd sa stala spoluorganizátorom Medzinárodnej dištančnej súťaže o najlepšiu esej Славянский мир (Slovanský svet) spolu s Katedrou filológie a žurnalistiky Filozofickej fakulty Surgutskej štátnej pedagogickej univerzity, Inštitútom rusistiky Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove (Slovensko) a Katedrou ruského jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty Masarykovej univerzity (Česká republika).

Myšlienka slovanskej vzájomnosti, sformulovaná slovenským a českým kultúrnym činiteľom 19. storočia Jánom Kollárom, získala tvorivú interpretáciu prostredníctvom názvu súťaže, za cieľ ktorej si organizátori stanovili tvorbu mladých ľudí v duchu rozvoja národnej a kultúrnej identity. To určilo tematické okruhy jedenástich tém spojených s jazykovou a kultúrnou kompetenciou našich študentov. Je potrebné zdôrazniť, že do súťaže sa zapojili ako ruskí, tak aj zahraniční študenti škôl, univerzít a ich pedagógovia.

Prvá fáza súťaže sa konala na Katedre slovanských jazykov, pretože na základe podmienok bolo možné poslať do medzinárodného kola jedenásť prác (jedna práca na každú tému). Porotu tvoril vedúci Katedry slovanských jazykov Mgr. A. Repoň, PhD., zástupca vedúceho katedry slovanských jazykov Mgr. М. Lizoň, PhD. a doc. V. Liashuk, CSc., ktorí posudzovali dvadsaťsedem prác študentov tretieho ročníka bakalárskeho stupňa štúdia a prvého ročníka magisterského stupňa štúdia (učiteľský smer). Najviac našich študentov zaujala prvá téma – Moja rodina – moja opora – jedenásť prác (L. Bendík, D. Ďurkovicová, Gergelyová E, A. Hýblová, V. Chudovová, L. Leštinská, A. Marko, E. Petríková, D. Skibická a M. Kariakinová). Aj to je určitým ukazovateľom významu rodiny pre Slovákov. Všetky práce na túto tému boli úprimné a plné emócií, predstavovali chválospev na rodinu, nieslo sa nimi poďakovanie rodičom, opisovali životné situácie, pri ktorých významne pomáhali príbuzní. V domácej časti súťaže zvíťazila práca V. Kariakinovej, ktorá v medzinárodnom kole získala v tejto kategórii diplom.

Veľké množstvo študentov tiež zaujala šiesta téma – Tradície – duša národa – sedem prác (V. Andreánska, M. Bernoláková, K. Bučeková, K. Gavláková, M. Krahulcová, S. Kučiaková, D. Švantnerová). Táto téma tiež odráža slovenské národné kultúrne hodnoty. No je pravda, že práce boli obsahovo podobné. V domácej časti súťaže zvíťazila práca K. Gavlákovej, venovaná rodinným tradíciám spojeným s oslavou Vianoc. Väčšinu v tejto kategórii tvorili príbehy o najdôležitejších národných sviatkoch. V ostatných témach sa objavil individuálny prístup už pri ich výbere. Druhú tému – Učenie – svetlo... zaujímavo spracovala J. Galušková, tretiu tému – Všetko najlepšie! interpretovala Obrimčáková a I. Timková. V medzinárodnej časti súťaže získala práca I. Timkovej tretie miesto.

Športu sa vo svojej eseji venovali P. Pavlíková (štvrtá téma – Zrejmé je neuveriteľné – o ceste k umeniu karate) a B. Barutová (Piata téma – Rýchlejšie, vyššie, silnejšie!), ktoré sa zúčastnili medzinárodného kola.

Hudobné umenie a osobnosť poľského skladateľa Fryderyka Chopina zobrazila v siedmej téme – Oni preslávili krajinu! Ľ. Šumichrastová, tá sa v medzinárodnom kole umiestnila na druhom mieste.

Najväčší úspech v súťaži, prvé miesto, získala študentka magisterského stupňa štúdia Z. Gardoňová, ktorá si vybrala deviatu tému – Ľudový kroj. S nadšením písala o tom, ako si jej rodina váži tradície predkov zhmotnené v ľudovom kroji, s akou radosťou a myšlienkami si počas sviatkov kroj oblieka.

Sviatok ako duchovné bohatstvo objasnila M. Kafunová, tá sa medzinárodného kola zúčastnila v rámci desiatej témy Národné dedičstvo. Jej esej sa umiestnila na treťom mieste.

A nakoniec, poslednú jedenástu tému – Všetci spolu!, v duchu filozofických úvah, si zvolili B. Dodoková a D. Vihonský, ktorí sa zúčastnili medzinárodného kola.

Všetci naši študenti sa predstavili ako zaujímaví a seriózni ľudia, zamýšľajúci sa nad životom. Koniec koncov, žáner eseje, tvorivá aktivita, ktorá sa v súčasnosti v Rusku často používa aj ako forma hodnotenia študentov, si vyžaduje schopnosť rozumieť a vyjadrovať vlastný názor. Je pekné, že sa naši študenti tiež mohli zúčastniť na tvorivej súťaži a boli pripravení vyhrať. Víťazné a diplomami ocenené práce budú publikované v zborníku Славянский мир (Slovanský svet).

Ocenené práce

Ľudový kroj - 1. miesto Zuzana Gardoňová