Tézy k predmetu "Úvod k novším dejinám"

Tézy historického prosemináru

„Úvod k novším dejinám"

Šk. rok 2007/2008 - ZS

Vyučujúci: Mgr. Patrik Kunec, PhD. - PhDr. Michal Šmigeľ, PhD.

1. Chronologické a geografické vymedzenie ranonovovekých dejín - Charakteristika ranonovovekých dejín na základe rozdielov v porovnaní s predchádzajúcim obdobím /stredovekom/ a nasledujúcim obdobím /najnovšími, či modernými, dejinami/ - Základné dejinné udalosti a témy novovekých dejín (príklady k 16., 17., i 18. storočiu) - Terminológia.

2. Práca a postavenie historika ranonovovekých dejín - Metodika historikovej práce (výber  problematiky/témy, heuristika prameňov a literatúry, výpisky z literatúry a prameňov, preklady, citovanie.

Archívy - Pramene: rôzne typy archiválií - Základná literatúra a pramenné edície k novovekým dejinám : odborné časopisy, príručky, encyklopédie, biografické slovníky, pramenné edície a pod.

3. Knižnice - Pomôcky pri štúdiu v knižniciach - Bibliografie - Múzeá a galérie - Internet ako zdroj prameňov a literatúry k štúdiu a výskumu ranonovovekých dejín.

4. Historiografia (Dejiny bádania novovekých dejín): Najvýznamnejšie smery, školy a jednotliví historici.

5. Historická odborná terminológia ranonovovekých dejín k nasledovným okruhom: Štruktúra európskej spoločnosti v novovekých dejinách - jednotlivé stavy (šľachta, cirkev, mestské obyvateľstvo, inteligencia, roľníctvo/poddaní); Politické formy vlády; Ekonomické systémy; Kultúra; Veda; Umenie.

6. PowerPointová prezentácia príkladov rôznych archívnych materiálov, vysvetlenie ich dobového významu a využitia pri súčasnom historickom bádaní, proces ich verifikácie (overenie pravosti a pravdivosti v nich uvádzaných informácií), interpretácia historického prameňa ako celku.

7. Historik a práca s novovekými (modernými) dejinami (19. - 20. storočie) - Vymedzenie hlavných medzníkov - Historické vnímanie obdobia - Základné dejinné udalosti a tematická chronológia - Terminológia

8. Vnímanie a dôveryhodnosť historických zdrojov.

Práca s novodobými (modernými) zdrojmi: Archívne pramene - archívnictvo na Slovensku (zákon o ochrane osobných údajov); typy, druhy archívov a ich lokalizácia na Slovensku; práca s archívnym materiálom (fondové členenie, práca s inventárom, katalógom); spôsoby narábania so získaným archívnym materiálom a jeho zakomponovanie do textu; spôsoby citovania archívnych zdrojov; plagiátorstvo.

9. Práca s novodobými (modernými) zdrojmi: Dobová tlač ­- Spôsoby narábania s dobovou tlačou; spôsoby citovania - Publikované pramene - práca s publikovanými dobovými dokumentmi, štatistikami, zákonnými normami atď.; spôsoby citovania publikovaných prameňov - Literatúra - práca s odbornou literatúrou (monografie, vedecké a odborné štúdie v časopisoch a zborníkoch, memoárová literatúra); práca s encyklopedickými zdrojmi; spôsoby citovania;

10. Práca s novodobými (modernými) zdrojmi: Internetové zdroje - práca s internetovými zdrojmi (internetové monografie, internetové časopisy, encyklopédie, legislatíva na internete atď.); spôsoby citovania internetových zdrojov - Práca so živým zdrojom - pamätníkom - narábanie so svedectvami pamätníkov; oral history; spôsoby citovania.

11. Exkurzia: Osvienčim (Poľsko) v druhej polovici novembra 2007 (organizátor PhDr. M. Šmigeľ, PhD.)

Podmienky udelenia zápočtu:

• a) aktívna účasť na seminároch;
  • b) účasť na exkurzii;
  • c) záverečný písomný test (!)

Všeobecná literatúra:

HROCH, M. a kol.: Encyklopedie dějin novověku 1492-1815. Praha 2005.

ŠKŘIVAN, A. - DRŠKA, V. - STELLNER, F.: Kapitoly z dějin mezínarodních vztahů 1648 - 1914. Praha 1994.

MORAVCOVÁ, D. - BĚLINA, P.: Kapitoly z dějin mezinárodních vztahů 1914 - 1941. Praha 1998.

PEČENKA, M. et al.: Encyklopedie moderní historie. Praha 1998.

GEISS, I.: Dějiny světa v souvislostech. Praha 1999.

Atlas světových dějin. Praha 1999.

JANKOVIČ, V. - ŠKORUPOVÁ, A.: Bibliografia k dejinám Slovenska. (Literatúra vydaná do roku 1965). Bratislava - Martin 1997.

MRUŠKOVIČ, V.: Slovník literárnoarchívnej terminológie. Martin 1999.

RAMEŠ, V.: Slovník pro historiky a návštěvníky archivů. Praha 2005 (2006).

K historiografii:

BURKE, Peter: Francouzská revoluce v dějepisectví : Škola annales (1929-1989). Praha : NLN, 2004.

CARR, E. H.: Co je historie? Praha : Svoboda, 1967.

IGGERS, Georg G.: Dějepisectví ve 20. století. Praha : NLN, 2002.

IVANOV, V.V.: Vztah historie a současnosti jako metodologický problém. Praha : Svoboda, 1976.

KUDRNA, Jaroslav: Kapitoly z dějin historiografie a filozofie dějin. Praha 1985 (6., prepracované, vydanie).

KUDRNA, Jaroslav: Čítanka k dějinám dějepisectví. Praha : SPN, 1989.

KUDRNA, Jaroslav: Studie k Hegelovu pojetí historie. Praha : Nakladatelství ČSAV, 1964.

KUDRNA, Jaroslav: Ke kritice pozitivismu v současné buržoazní německé, francouzské a italské historiografii 19.  a 20. století. Brno : Universita Jana Evangelisty Purkyně, 1983.

MAREK, Jaroslav: O historizmu a dějepisectví. Praha  : Academia, 1992.

VEYNE, Paul: Ako písať o dejinách. Bratislava : Chronos, 1998.

XII. zjazd historickej spoločnosti pri SAV - Pohľad na desať rokov vývoja. In: Historický časopis, roč. 50, 2002, č. 1.

Vypracovali:

Mgr. Patrik Kunec, PhD. - PhDr. Michal Šmigeľ, PhD.

Kontaktný formulár