Prečo sa oplatí študovať nemecký jazyk...

Milé maturantky, milí maturanti, milé študentky, milí študenti,

nepochybne viete, že z globálneho pohľadu má anglický jazyk spomedzi ostatných cudzích jazykov dominantnú pozíciu v každodennej, odbornej aj obchodnej komunikácii. Jeho dominantné postavenie nie je určite „všemohúce“ či, inak povedané, absolútne. Zaiste viete aj to, že z kontinentálneho pohľadu sú podstatnou hnacou silou európskej ekonomickej výkonnosti a prosperity všetky nemecky hovoriace krajiny. Je tak prirodzené, že mnohé veľké i  stredné transnacionálne korporácie, menšie domáce a zahraničné firmy hľadajú aj v súčasnosti zamestnancov, ktorí veľmi dobre ovládajú nemecký jazyk. Okrem toho bol nemecký jazyk v minulosti, a  je aj v súčasnosti, jazykom mnohých vzdelancov – vedcov, filozofov, umelcov atď. Napriek tomu hovorí na Slovensku po nemecky z roka na rok menej ľudí. Prečo existuje v našej krajine tento nelichotivý stav, prečo sa oplatí učiť nemecký jazyk, nemecký jazyk a kultúru, a ako si k nemu vytvoriť pozitívny vzťah, sa dozviete, ak si prečítate nasledujúce texty.

 

 

 ZAUJÍMAVOSTI Z MÉDIÍ:

Prečo Slováci zabúdajú hovoriť po nemecky?

https://dennikn.sk/993799/slovaci-zabudaju-hovorit-po-nemecky-moze-to-byt-vacsi-problem-nez-sa-zda/?ref=top-cl

 

Po nemecky hovorí na Slovensku stále menej ľudí. Michal Hvorecký rozpráva o predsudkoch, ktoré voči nemčine máme, o tom, ako si ju obľúbiť a ľahšie sa ju naučiť.

https://dennikn.sk/998556/takmer-denne-nas-firmy-ziadaju-o-pomoc-lebo-marne-hladaju-ludi-s-dobrou-nemcinou-hovori-michal-hvorecky/?ref=tit

 

Why we should learn german