Keď navštívite ktorúkoľvek internetovú stránku, táto stránka môže uložiť alebo obnoviť informácie o vašom prehliadači, najmä v podobe súborov cookie. Tieto informácie sa môžu týkať vás, vašich preferencií, vášho zariadenia alebo sa môžu použiť na to, aby stránka fungovala tak, ako očakávate. Tieto informácie vás zvyčajne neidentifikujú priamo, vďaka nim však môžete získať viac prispôsobený internetový obsah. V týchto nastaveniach si môžete vybrať, že niektoré typy súborov cookie nepovolíte. Po kliknutí na nadpisy jednotlivých kategórií sa dozviete viac a zmeníte svoje predvolené nastavenia. Mali by ste však vedieť, že blokovanie niektorých súborov cookie môže ovplyvniť vašu skúsenosť so stránkou a služby, ktoré vám môžeme ponúknuť. Viac informácií

Vždy aktívne

Slávnostné otvorenie Knižnice Vladimíra Olerínyho

Vladimír Oleríny, 91-ročný rodák z Banskej Bystrice, laureát troch Cien Jána Hollého, držiteľ španielskej Striebornej medaily za zásluhy v krásnych umeniach a Kríža Občianskeho rádu Alfonza X. „Múdreho" udeleného španielskym kráľom Juanom Carlosom I., sa rozhodol venovať svoju súkromnú zbierku kníh Katedre romanistiky FF UMB pre potreby študentov a vyučujúcich. Dar dr. V. Olerínyho predstavuje viac ako 1000 knižných titulov, predovšetkým španielskych a latinskoamerických autorov, špecializovaných časopisov a učebníc.

Dňa 3. mája 2013 sa konalo slávnostné otvorenie Knižnice Vladimíra Olerínyho za osobnej účasti významného hispanistu, prekladateľa, literárneho vedca a bývalého diplomata Vladimíra Olerínyho.

Na slávnostnom otvorení sa zúčastnil prodekan pre medzinárodné vzťahy prof. PaedDr. Pavol Bartík, PhD., vedúca Katedry romanistiky Mgr. Monika Zázrivcová, PhD., vedúca oddelenia akvizície Univerzitnej knižnice UMB Mgr. Mária Krobotová, vedúca oddelenia prekladateľstva a tlmočníctva pri KRO Mgr. Eva Reichwalderová, PhD., kolegovia a študenti z odboru Prekladateľstvo a tlmočníctvo.

Slávnostné otvorenie bolo spojené s podnetnou besedou, kde V. Oleríny spomínal na detstvo prežité v Argentíne, prekladateľské začiatky, osobné stretnutia s Gabrielom García Márquezom, José Luisom Borgesom či Evou Perónovou, roky strávené na Univerzite Komenského a v Slovenskej akadémii vied, na ťažké a zároveň krásne obdobia strávené nad prekladmi viac ako 140 kníh, ktoré počas svojej prekladateľskej praxe preložil.

Študentom priblížil náročnú prácu prekladateľa „na plný úväzok" a v duchu biblického výroku „silu nachádzam vo svojich slabostiach..." zo slávneho Cervantesovho románu Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha ich motivoval k tomu, aby na sebe neustále pracovali, vzdelávali sa a nestrácali nádej.

Mgr. Eva Reichwalderová, PhD.