Týždeň vedy a techniky 2023 na Katedre slovanských jazykov FF UMB

• pondelok 6.11. 2023

Názov podujatia: O falošných priateľoch prekladateľa (O ложных друзьях переводчика)
Prednáša Mgr. Igor Cintula, PhD.

Popis podujatia: Odborná prednáška s prvkami workshopu je venovaná predovšetkým študentom prekladateľstva a tlmočníctva z/do ruského jazyka a záujemcom o tému slovensko-ruskej (ale aj slovensko-slovanskej) medzijazykovej homonymie.

Typ podujatia: Prednáška (Odborná prednáška s prvkami workshopu)
Cieľová skupina: mládež – študenti
Miesto a adresa konania podujatia: učebňa T51K153, Katedra slovanských jazykov FF UMB, ul. Tajovského 51, Banská Bystrica, Slovensko
Čas realizácie: 9:50 – 11:20

Podujatie sa koná prezenčne.
Organizátor podujatia: Katedra slovanských jazykov FF UMB

E-mail na kontaktnú osobu pre dané podujatie: igor.cintula@umb.sk

• utorok 7.11. 2023

Názov podujatia: Kvalifikačná práca ako veda
Prednáša doc. Viktória Liashuk, CSc., prof. KSJ, garantka programu

Popis podujatia: Prezentácia spojená s diskusiou bude venovaná kvalifikačnej práci, jej príprave, využitiu vedeckých zdrojov a metodike výskumu na základe skúseností študentov a postrehov pedagóga ako vedúceho práce a / alebo jej oponenta.

Typ podujatia: Prezentácia s besedou
Cieľová skupina: mládež a verejnosť
Miesto a adresa konania podujatia: učebňa T51K118, Katedra slovanských jazykov FF UMB, ul. Tajovského 51, Banská Bystrica, Slovensko
Čas realizácie: 14.00 – 14.40

Podujatie sa koná prezenčne.
Organizátor podujatia: Katedra slovanských jazykovFF UMB

•  streda 8.11 2023

Názov podujatia: Výskumná stáž na Jagelonskej univerzite: K zahraničným horizontom slavistiky UMB
Prednáša Mgr. Maria Jadroňová, doktorandka Katedry slovanských jazykov UMB
Pripravuje doc. Viktória Liashuk, CSc., prof. KSJ, garantka programu

Popis podujatia: Hlavným cieľom prednášky je informovať študentov o možnosti študijnej mobility vrátané výskumnej činnosti na Jagelonskej univerzite v Krakove v rámci programu Erasmus. Doktorandka v rámci nej predstaví univerzitu, katedry ruského jazyka a literatúry, vyučujúcich a proces jej doterajšej výučby.

Typ podujatia: Prednáška
Cieľová skupina: mládež a verejnosť
Miesto a adresa konania podujatia: učebňa T51K125, Katedra slovanských jazykov FF UMB; ul. Tajovského 51, Banská Bystrica, Slovensko – Krakov, Poľská republika
Čas realizácie: 8:15 – 8:55

Podujatie sa koná prezenčne a online.
Organizátor podujatia: Katedra slovanských jazykov FF UMB
Spoluorganizátori podujatia: Katedra ruskej jazykovedy Inštitútu východoslovanskej filológii Jagelonskej univerzity v Krakove

•  štvrtok 9.11. 2023

Názov podujatia: Korpusové texty ako zdroj jazykovej informácie v súčasných jazykovedných výskumoch
Prednáša dr. Izabela Kozera-Slavomirska, adjunkt Katedry ruskej jazykovedy Inštitútu východoslovanskej filológii Jagelonskej univerzity v Krakove
Pipravuje doc. Viktória Liashuk, CSc., prof. KSJ, garantka programu

Popis podujatia: Prednáška je venovaná metóde výskumu korpusu. Ukazuje nepochybné výhody ale aj nevýhody tohto prístupu, ilustrované materiálom z národného korpusu ruského jazyka. Výhodou korpusu je výrazné zjednodušenie a zrýchlenie postupu jazykového spracovania veľkých polí textov, čo je však spojené s mnohými nedostatkami súvisiacimi s automatickou anotáciou údajov.

Typ podujatia: Prednáška
Cieľová skupina: študentská mládež a verejnosť
Miesto a adresa konania podujatia: učebňa T51K040, Katedra slovanských jazykov FF UMB; ul. Tajovského 51, Banská Bystrica, Slovensko – Krakov, Poľská republika
Čas realizácie: 9.05 – 9:45

Podujatie sa koná prezenčne a online cez MS TEAMS.
Organizátor podujatia: Katedra slovanských jazykovFF UMB