Filozofická fakulta Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Charakteristika

Neučiteľský program: Slovenský jazyk a literatúra

 

Charakteristika študijného programu slovenský jazyk a literatúra
Študijný odbor: filológia

Charakteristika ŠP: Východiskom pri tvorbe študijného plánu bolo chápanie slovenského jazyka a literatúry ako predmetu, ktorý sprostredkúva poznanie ľudstva zamerané na dorozumievací kód národa a prostredníctvom neho zaznamenanú národnú literárnu slovesnosť. Uvedená skutočnosť sa prejavila v skladbe predmetov odporúčaného študijného plánu, v ktorom povinné predmety obsahujú celý študijný odbor slovenský jazyk a literatúra. Povinné predmety jazykovedného a literárnovedného charakteru, ktoré korešpondujú s vymedzením jadra poznatkov študijného odboru, poskytujú potrebné teoreticko-metodologické vedomosti aj praktické zručnosti a schopnosti pre absolventa (vie samostatne tvoriť a adekvátne interpretovať texty literárnovedného a jazykovedného charakteru vrátane formulovania a riešenia primerane náročného vedeckého jazykovedného a literárnovedného problému, je kompetentný profesionálne vykonávať aktivity/činnosti, ktoré si vyžadujú výbornú znalosť súčasného spisovného slovenského jazyka). Profiláciu jazykovedným alebo literárnovedným smerom zabezpečujú moduly a povinne voliteľné predmety. Zabezpečenie širších interdisciplinárnych vzťahov a súvislostí medzi slovenským jazykom a literatúrou a ďalšími humanitnými disciplínami realizujú vybrané humanitne profilované moduly a predmety. Zámerom samoprofilácie prostredníctvom povinne voliteľných modulov a predmetov je dotvorenie vzdelania absolventa takým spôsobom, ktorý má zabezpečí plnohodnotné uplatnenie v praxi.
Profil absolventa: Absolvent disponuje základnými teoretickými poznatkami zo slovenskej jazykovedy a slovenskej literatúry. Dokáže interpretovať texty a urobiť ich komplexnú analýzu. Vie cieľavedome a účelne koncipovať literárne a jazykovedne orientované texty, vrátane adekvátneho výberu a selektovania slohových postupov, útvarov a kompozičných stratégií; ovláda slovenský jazyk na požadovanej úrovni v písomnej i hovorenej forme. Disponuje prierezovými vedomosťami zo systémovej a explanačnej jazykovedy a literárnovednými poznatkami z teórie literatúry a z dejín slovenskej literatúry, jeho vedomosti o národnom jazyku a literatúre zodpovedajú súčasnému stavu poznania. Je schopný posudzovať slovenský jazyk a slovenskú literatúru vo väzbách a vzťahoch so širším sociokultúrnym prostredím a s medziliterárnym kontextom. Môže sa uplatniť v oblasti jazykovej a literárnej komunikácie, v médiách a reklamných agentúrach, v interkultúrnom a diplomatickom styku, ako korektor a apretátor textov, jazykový redaktor, hovorca, komentátor, publicistický pracovník.
Forma a štandardná dĺžka štúdia: denná forma: 3 roky

 

                               Neučiteľský program:  slovenčina v lingvokultúrnej kompetencii zahraničných študentov


Študijný odbor: filológia

Charakteristika ŠP: Povinné predmety slovakistického charakteru, ktoré korešpondujú s vymedzením jadra poznatkov študijného odboru, poskytujú potrebné teoreticko-metodologické vedomosti aj praktické zručnosti a schopnosti pre absolventa. Špecifickú jazykovú a komunikačnú profiláciu zabezpečujú predmetové moduly a povinne voliteľné predmety. Zabezpečenie širších interdisciplinárnych vzťahov a súvislostí medzi slovenčinou a ďalšími humanitnými disciplínami realizujú vybrané humanitne profilované moduly a predmety.
Profil absolventa: Absolvent nadobudne okrem všeobecných znalostí o slovenskom jazyku a špecificky jazykovo zameranej komunikačnej kompetencie i kompetenciu lingvistickú, kompetenciu sociolingvistickú, kompetenciu pragmatickú v súlade s obsahom jednotlivých úrovní podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky.
Forma a štandardná dĺžka štúdia: denná forma, 3 roky

 

                                                                Učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry (v kombinácii)
   
Charakteristika študijného programu učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry (v kombinácii)
Študijný odbor: učiteľstvo a pedagogické vedy

Charakteristika ŠP: Študijný program je súčasťou učiteľského štúdia akademických a umelecko-výchovných a výchovných predmetov, v ktorom sa pripravujú odborne a metodicky kvalifikovaní učitelia slovenského jazyka a literatúry kompetentní vyučovať tento predmet na základných a stredných školách.
Profil absolventa: Absolvent získa systémové poznatky zo zvukovej, lexikálnej, morfologickej a syntaktickej roviny jazykového systému a štylistiky, oboznámi sa so základnými poznatkami diachrónnej lingvistiky, ktoré mu umožňujú chápať a využívať jazyk v širšom kultúrnom a spoločenskom kontexte. Získa vedomosti z literárnej teórie, slovenskej literárnej histórie a kritiky v kontexte základných vývinových tendencií svetovej literatúry, dokáže vnímať a rozumieť literatúre ako špecifickému znakovému médiu a jej funkciám v rôznych oblastiach života. Absolvent disponuje zručnosťami analýzy, interpretácie a tvorivého využívania literárne a jazykovedne zameraných textov a funkčným koncipovaním textu na základe adekvátneho výberu a selektovania slohových postupov, útvarov a kompozičných stratégií. Absolvent bakalárskeho štúdia si rozsahom a kvalitou svojich poznatkov a zručností vytvára predpoklady na štúdium 2. stupňa, v ktorom nadobudne plnohodnotnú kvalifikáciu na výučbu slovenského jazyka a literatúry na druhom stupni základnej školy a na strednej škole.
Forma a štandardná dĺžka štúdia: denná forma, 3 roky

 SJ Tézy na štátne skúšky 2016/17

 PgPsSVZ Tézy na štátne skúšky 2016/17

 Tematické okruhy kpríprave na štátne skúšky v AR 2020/2021


                                                         Študijný program slovenský jazyk a literatúra (v kombinácii s Aj, Fj, Nj, Rj)

Študijný odbor:  filológia
Študijný program slovenský jazyk a literatúra (v kombinácii s cudzím jazykom, prekladateľsko-tlmočnícka aprobácia)

Charakteristika ŠP: Východiskom pri tvorbe študijného plánu bolo chápanie slovenského jazyka a literatúry ako predmetu, ktorý sprostredkúva poznanie ľudstva zamerané na dorozumievací kód národa a prostredníctvom neho zaznamenanú národnú literárnu slovesnosť. Uvedená skutočnosť sa prejavila v skladbe predmetov odporúčaného študijného plánu, v ktorom povinné predmety obsahujú celý študijný odbor slovenský jazyk a literatúra. Študijný program bakalárskeho štúdia je zameraný na vzdelávanie budúcich kvalifikovaných odborníkov pre prekladateľskú agendu denného styku, korešpondenciu, administratívnu agendu a mediálnu komunikáciu.
Profil absolventa: Absolvent disponuje základnými teoretickými poznatkami zo slovenskej jazykovedy a slovenskej literatúry. Ovládajúc metodologické koncepty jazykovedných a literárnovedných škôl dokáže analyticko-synteticky, komparačne a generalizujúco vytvárať originálny vedecký text na základe tvorivej práce s odbornou literatúrou a premyslenej práce s výskumným materiálom, ktorý získa na základe funkčného kombinovania viacerých vedeckovýskumných metód a postupov. Absolvent má prierezové vedomosti z oblasti prekladateľstva a tlmočenia, dokáže ich aplikovať pri sprostredkovaní bežnej komunikácie v písomnej i hovorenej forme, vo formálnom aj v neformálnom prejave. Disponuje dostatočne širokými teoretickými a metodologickými poznatkami z oblasti jazyka, z teórie, dejín a vývoja prekladu.
Forma a štandardná, dĺžka štúdia: denná forma, 3 roky

 

                                                                   MEDZIODBOROVÉ ŠTÚDIUM

                                    Študijný program slovenský jazyk a literatúra (v kombinácii s iným odborom)


Študijný odbor: filológia

Charakteristika ŠP: Koncepcia študijného programu vychádza z chápania slovenského jazyka a literatúry ako predmetu, ktorý sprostredkúva poznanie ľudstva zamerané na dorozumievací kód národa a prostredníctvom neho zaznamenanú národnú literárnu slovesnosť. Povinné predmety jazykovedného a literárnovedného charakteru korešpondujú s vymedzením jadra poznatkov študijného odboru, poskytujú potrebné teoreticko-metodologické vedomosti aj praktické zručnosti a schopnosti pre absolventa. Profiláciu jazykovedným alebo literárnovedným smerom zabezpečujú moduly a povinne voliteľné predmety. Zabezpečenie širších interdisciplinárnych vzťahov a súvislostí medzi slovenským jazykom a literatúrou a ďalšími humanitnými disciplínami realizujú vybrané humanitne profilované moduly a predmety.  V skladbe predmetov OŠP sú zastúpené predmety systematického a dejinného charakteru, ktoré korešpondujú s nosnými témami jadra znalostí študijného odboru. Rozvoj znalostí ďalších tém jadra odboru podporujú predmety, ktoré okrem teoretických vedomostí rozvíjajú aj základné praktické schopnosti a zručnosti absolventa (sformulovať problém, poznať a zhodnotiť jeho základné riešenia v jednotlivých filozofických smeroch a koncepciách, analyzovať odborné texty, rekonštruovať argumentáciu, písomne a ústne komunikovať vlastné závery a názory podporené korektnou argumentáciou).
Profil absolventa: Absolvent disponuje základnými teoretickými poznatkami zo slovenskej jazykovedy a slovenskej literatúry, ovládajúc metodologické koncepty jazykovedných a literárnovedných škôl dokáže analyticko-synteticky, komparačne a generalizujúco vytvárať originálny vedecký text na základe tvorivej a premyslenej práce s odbornou literatúrou a s výskumným materiálom, ktorý získa funkčným kombinovaním vedeckovýskumných metód a postupov.  Môže sa uplatniť v oblasti jazykovej a literárnej komunikácie, ako hovorca, korektor a apretátor textov, pracovník v médiách a vydavateľstvách, ako člen širšieho projektového tímu v treťom sektore, v štátnej a verejnej správe.
Forma a štandardná dĺžka štúdia: denná forma, 3 roky.