Literárna exkurzia 20. 9. – 25. 9. 2015

Septembrové dni literárnej exkurzie sme tento raz strávili v kolíske renesancie. Spoznali sme perlu Toskánska Sienu, rodný kraj Leonarda da Vinciho (Vinci a Anchiano), vyhlásenú Pisu, stredoveký Manhattan San Gimignano a svetoznámu Florenciu. Za fotografie a skvelú atmosféru ďakujeme účastníčkam a účastníkom. Tešíme sa na stretnutie o rok.

Potulky Toskánskom

Je nedeľa 20. 9., pár hodín po obede a ty sedíš v autobuse, po približne dvojmesačnom odlúčení sa konečne stretávaš so všetkými blízkymi, s ktorými ste sa tak dlho nevideli, začínaš sa deliť o zážitky z letných dobrodružstiev a ešte si celkom neuvedomuješ, že sa práve chystáš na svoje finálne dobrodružstvo, ktoré zakončuje tvoje letné voľno a zároveň otvára zimný semester 2015.

Pomaly (niektorí naozaj veľmi, veľmi pomaly) sa zbiehajú tvoji spolužiaci a spolužiačky na tejto ceste a môžete vyraziť. Je pred tebou približne 1 200 km, tak si múdro volíš cestu oddychu, zatváraš oči a šetríš sily na to, čo ťa čaká tam v diaľke, v krásnom talianskom Toskánsku, ktoré má pre teba niečo pripravené, ale ešte ani netušíš, čo to bude.

Literárna exkurzia organizovaná Katedrou slovenskej literatúry a literárnej vedy FF UMB v Banskej Bystrici na čele s Mgr. Martinou Kubealakovou, PhD., a PaedDr. Zuzanou Bariakovou, PhD., sa tento rok rozhodla odhaliť tajomstvá kolísky renesancie, a tak objavovanie začína v Siene, kde ťa po dlhej ceste čaká oddychový čas. Máš celý deň na prejdenie toho, čo ťa láka, objavenie toho, čo chceš, ale aj oddýchnutie si podľa vlastných predstáv. Môžeš navštíviť Duomo di Siena, katedrálu, ktorá mohla byť najväčšou v Taliansku, no historické okolnosti sa postarali o to, že veľká časť stavby nie je dokončená. Na kráse a majestátnosti jej to však nič neuberá. Siena ponúka program na celý deň a ty to prijímaš, pretože takéto niečo sa nedá odmietnuť. Pamiatky, kostoly, osobnosti, výhľady či len jednoduché uličky pútajú pohľad a skúšajú ti vyrozprávať príbeh, ktorý ešte nikto nepočul. Po prvom dni ťa čaká už len rýchle ubytovanie a vytúžený spánok s vystretou chrbticou.

Tvoje dobrodružstvo pokračuje na druhý deň návštevou Vinci. Áno, je to To miesto spájajúce sa s osobnosťou Leonarda da Vinciho. Cestu ti spríjemňuje talianska hudba. Pohľadom z okna si vychutnávaš nádherné olivové sady, ktoré v týchto krajoch vyzerajú tak, že nemajú konca-kraja. Vo Vinci ťa toho opäť čaká mnoho. Historický kostol, v ktorom bol Leonardo pokrstený, Museo Leonardiano – pre nadšencov a nadšenkyne techniky a Leonardovej práce predstavuje hotový raj. Z Vinci pokračuješ do Anchiana, do domu, v ktorom sa údajne velikán renesančného obdobia narodil. Tam nastáva chvíľka oddychu, opätovné vychutnanie si talianskeho ticha a pokoja. Jeden z túžobne očakávaných cieľov tejto exkurzie – zvláštnosťou opradená Pisa – ťa víta v poobedňajších hodinách. Zamieriš priamo na Námestie zázrakov, kde ťa zdraví Šikmá veža. A naozaj, je šikmá. Zamiešavaš sa do davu turistov a turistiek, ktorí fotia tradičné fotky a hrdinsky sa snažia narovnať tento architektonický fenomén. Šikmá veža však nie je jediný unikát tohto námestia. Nachádza sa tu ešte baptistérium, žasneš nad tým, ako niekto vytvoril niečo také majestátne. Žasneš ešte viac, keď z davu ľudí vystúpi muž, ktorý nádherným spevom predvedie, ako dokonale je táto budova postavená. S takou atmosférou naberá toto miesto ešte posvätnejší charakter.

Keď začína byť behanie unavujúce, môžeš sa zložiť na zelenom trávniku pred týmito monumentmi. Vychutnávaš si príjemné talianske slnko a pohľad, ktorý sa ti už len tak nenaskytne. Pri návrate do Montecatini Terme sa časť výpravy rozhodne ísť preskúmať Montecatini Alto aj napriek dažďu, ktorý sa s príchodom večera spustil. Z výšky, v ktorej sa nachádza „Staré mesto", máš pohľad na striebro-zlaté more svetiel tvojho prechodného talianskeho domova. Ďalší vzrušujúci deň pomaly končí.

Tretí začína v San Gimignane. Opäť prvá vec, čo ťa zasiahne, je asi atmosféra všetkého toho, čo sa ti tu ponúka. Necháš sa vtiahnuť a ideš objavovať. Navštíviť môžeš napríklad Museo Tortura, ktoré bude iste trochu odlišné od tých so školou bežne navštevovaných múzeí. Na členitom námestí si môžeš dať najlepšiu zmrzlinu na svete alebo si pokojne posedieť na kávičke.

Úplným zavŕšením cesty po Toskánsku je Florencia, ktorá je nasledujúcou zastávkou pre zvyšok tohto dňa a kde sa budeš môcť vyžiť aj deň nasledujúci. A tak sa znova túlaš uličkami, námestiami, pretože to nie je niečo, čo by sa ti tu mohlo zunovať. Navštevuješ Danteho dom. Prechádzaš si literátovu históriu a pomaly premýšľaš nad tým, čo bude tvojou ďalšou zastávkou. Bude to Galleria di Uffizi? Baptistérium? Možno bude tvoja skupinka jednou z tých, čo sa rýchlo nebude vedieť rozhodnúť, tak nakoniec nepôjde nikam. To však neznamená, že niečo vo Florencii zmeškáš. Mesto ťa dokáže okúzliť aj úplne „obyčajným" večerom. Na námestíčku stojí kolotoč ako z rozprávky, mladí umelci na ulici k sebe postupne privolávajú ľudí. Znova, tá atmosféra! Stmieva sa, deň končí, život vo Florencii však práve začína naberať na intenzite. Pomaly je však potrebné vrátiť sa na hotel, oddýchnuť si pred posledným veľkým dňom. Ten sa nesie v pokojnej atmosfére. Prechádzaš si kostol Santa Maria Maggiore, obdivuješ jednoduchosť. Po krátkej porade nastáva definitívne rozhodnutie, vyberáš sa na zvonicu. 414 schodov je skutočnou výzvou, výhľad však rozhodne stojí za to. A prečo v ten deň ostať len pri 414? Ďalšou zastávkou je kupola florentského dómu, kde prekonať 463 schodov je trochu náročnejšie, ale opäť, za podaný fyzický výkon ťa neminie zaslúžená odmena.

Mnoho iného, umeleckého, historického, prírodného ponúka Florencia, aj vlastne celé Toskánsko. Na sklonku večera, keď si sadáš do autobusu, si uvedomuješ, že toto je miesto, na ktoré nikdy nechceš zabudnúť a ktoré ťa pri jeho ďalšej návšteve ešte určite bude mať čím prekvapiť. Pretože je jednoducho také. Plné príbehu.

Klaudia Vravková
študentka slovenského jazyka a literatúry a histórie
na FF UMB (3. roč. Bc. štúdia)