Druhé súťažné kolo Veľkej šifrovacej súťaže

 

  1. Prvý týždeň Veľkej šifrovacej súťaže UNL máme za sebou, to však neznamená, že končíme. Práve naopak, dnes pridávame prvú indíciu druhého kola. Nájdete ju ako obrázok na konci stránky.
  2. Tento týždeň máme radi obrázky. Pomohol Vám druhý obrázok na konci stránky?
  3. Druhý súťažný týždeň končíme opäť „skladačkou“. Už viete, kto nám bude čítať a čo?

Predstavujeme správnu odpoveď druhého kola Veľkej šifrovacej súťaže – čítajúcu, čítajúceho, čítanú knihu a jej autora.

Anna Zemaníková: Dcéra. Absolventka herectva na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Od divadelnej sezóny 2015/2016 stála členka súboru Bábkového divadla na Rázcestí. Účastníčka medzinárodného site-specific projektu Divadla Continuo s názvom Citadela (2012), účinkujúca v inscenácii Warsztat II (2014) v rámci ročného štúdia na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza vo Varšave (PL). Aktuálne ju možno vidieť v inscenáciách pre deti: Batolárium, Čiarkolárium, PA a GU, Tieňové divadlo pani Ofélie a v inscenáciách pre dospelých: Bláznove zápisky, T.V. Recepty, Mocad(r)ámy, Hviezdy sú tiché a Náukobeh slovenčini. Spolupracuje tiež s RTVS. Má rada divadlo, filmy, mačky a neznáša papriku.
Peter Zemaník: Otec. Vyštudoval germanistiku na Univerzite Friedricha Schillera v Jene, no živil sa maďarčinou. Bol redaktorom, moderátorom spravodajských a publicistických relácií, zahraničným korešpondentom v Budapešti s pôsobnosťou pre bývalú Juhosláviu. Neskôr sa začal venovať PR a marketingu. Momentálne ho živí drevo, ale mediálne sa lieči v Rádiu Regina. S UMB je prepojený aj vďaka manželke. Umeleckému prednesu a interpretácii textov sa venuje nepretržite od roku 1970. Touto nielen záľubou infikoval aj svoje deti. Je 5-násobným víťazom Hviezdoslavovho Kubína.

Významný americký básnik, prozaik a dramatik arménskeho pôvodu William Saroyan (1908 – 1981). Mal dve deti. Bol dvakrát ženatý s tou istou ženou. Z presvedčenia, že komercia nemá oceňovať umenie, pretože komercionalizuje literárnu tvorbu, odmietol Pulitzerovu cenu. Často čerpal inšpiráciu z detstva a reflektoval v nich pocity prisťahovalca. Vo svojej tvorbe spája alegorické prieniky s realistickým pohľadom na svet do typicky svojského, neopakovateľného štýlu. Nový preklad Mariána Andričíka, niekoľko desiatok skvelých plnofarebných ilustrácií Martiny Matlovičovej, rozkladací osemstranový oltár, citlivé grafické spracovanie. Aj takto predstavuje vydavateľstvo Artforum jeden z najlepších textov svetovej literatúry. Pôvabný príbeh Tracyho, ku ktorému sa jedného dňa pripojí ako jeho stály spoločník tiger. Na toho Tracy už od detstva čaká, aby v ňom prebudil lásku k Laure a naučil ho ďalším dôležitým veciam, ktoré potrebuje k svojej premene na muža.

Tracyho tiger v zaujímavom podaní dvojice otca s dcérou môžete zažiť 13. 4. 2016 od 17.30 v Univerzálnej študovni. Ide o priestor Univerzitnej knižnice UMB na Tajovského 51 a my sa pýtame – dá sa večer stráviť lepšie než v obklopení kníh?