Prvé súťažné kolo Veľkej šifrovacej súťaže

  1. Prvá indícia o čítajúcej osobnosti je pre Vás ukrytá v osemsmerovke na konci stránky.
  2. Veríme, že ste sa pri lúštení osemsmerovky zahriali a táto indícia o knihe pre Vás bude hračkou: Deti rodičov nerodičov
  3. Prinášame Vám aj tretiu indíciu k tohtotýždňovej záhade. Ak ešte váhate nad prvou správnou odpoveďou, určite sa potešíte, keď zložíte naše puzzle!

Predstavujeme správnu odpoveď prvého kola Veľkej šifrovacej súťaže – čítajúcu, čítanú knihu a jej autorku.

Beata Hirt o sebe
Od strednej školy žijem v Banskej Bystrici. Študovala som na VŠLD Drevárskej fakulte a dokonca som 11 rokov pracovala v drevárskom priemysle v štátnom podniku Smrečina. Takže nemám žiadne teoretické vzdelanie pre svoju súčasnú prácu. To som sa musela učiť, až keď som to začala robiť, hlavne vo Flinte i Minneapolise (USA). Pri svojej práci som stretla mnoho úžasných, zaujímavých ľudí. Asi najznámejšia osoba, s ktorou som si podala ruku, bola Hillary Clinton (ale mala som aj šťastie byť na prednáške jej manžela). Mám rada šport – bicyklovanie, turistiku, lyžovanie, plávanie, hudbu – hrám na klavíri, spievam si, ale len s priateľmi, ktorí sú tolerantní :). V súčasnosti som sama študentkou UMB, Univerzity tretieho veku, a plním si dávny sen – učím sa maľovať. Čo sa týka literatúry – v mladosti som čítala sci-fi, dobrodružné knihy, teraz skúšam všetko, čo mi odporučia priatelia, ktorých vkusu a názoru dôverujem, momentálne sú mojimi obľúbenými autormi Haruki Murakami, Anna Gavalda, Richard Rohr.

Claire Keegan (1968) je írska spisovateľka, autorka poviedok a ich zbierok a tiež nositeľka viacerých literárnych ocenení. V Amerike vyštudovala angličtinu a politické vedy, v Írsku, kde aj žije, kreatívne písanie. Hovorí sa, že jej stačí pár strán a pohne sa nám zem pod nohami. Na začiatku jej ostatného príbehu sa hlavná hrdinka, ešte dievčatko, vezie v otcovom aute k príbuzným. Netuší, čo ju u Kinsellovcov čaká. Pozerá sa na svet, čo jej ponúkli dospelí, svojím neobyčajným pohľadom, necháva v ňom spočinúť svoje rukaté-nohaté telo a vnímavú, zraniteľnú myseľ. To dievčatko hľadí aj na nás – a my naň. Očami rozšírenými prekvapením z divadla, ktoré život prináša. Novelu Fo(s)ter do slovenského jazyka preložila Adriana Komorníková a ilustráciami ozvláštnila Zuzana Cigánová Mojžišová.

Beata Hirt bude z knihy Fo(s)ter čítať v priestore tzv. tajných schodov. Počkajte si na mapu stanovíšť UNL 2016, zverejnená bude na konci súťaže. Veríme, že prvá čerešnička je pre Vás rovnako sladká ako pre organizačný tím. Tešíme sa!