Filozofická fakulta Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Štvrté súťažné kolo Veľkej šifrovacej súťaže

  1. Dostávame sa do druhej polovice našej súťaže a so štvrtým súťažným pondelkom prichádza aj nová indícia. Pozrite si obrázok na konci stránky.
  2. Aj dnes je tu indícia v písmenkách: PESTRÁ ZVIERACIA DVADSAŤJEDNOTKA
  3. Štvrtý súťažný týždeň končíme opäť „skladačkou“. Už viete, kto nám bude čítať a čo?

Pátranie ukončené! Pátranie ukončené!
Monika Perecárová prezradila: Svoj doterajší aj súčasný život žijem v magickom svete kníh. V tom prvom boli odhora – nadol a oddola – nahor poukladané vo vysokých policiach. V tom druhom kraľuje lev, ale nie je to ZOO. Aj keď hluk je tam niekedy väčší ako v ZOO či na bojisku. Veľmi ma teší, ak brány týchto neobyčajných svetov kníh môžem otvárať aj druhým – drobným ľudským tvorom. Milujem prechádzať krajinou, ktorá vždy šepoce inak. Na jar vášňou po živote, v lete vysokou trávou, v jeseni umierajúcimi listami. A tiež rieky. Rieky, ktoré si tečú vlastným príbehom. V každom momente iné. Rieky, ktoré vedia byť hlboké aj plytké.

Alexandra Salmela (1980) je spisovateľka slovenského pôvodu, napriek tomu, že vo Fínsku býva už dlho, ešte stále sa nenaučila bežkovať. Plávať vie. Pestuje duby v kvetináčoch (6) a hrá sa s príšerami. Popritom píše príbehy. Ak by sa jej mohli splniť tri priania, želala by si: miliónstotisícov stromov, po ktorých sa dá vyliezť až na mesiac, menej vyšinutých dospelých a vydarený výlet niekam hocikam so spriatelenými tvormi a inými veselými potvorami.
Žirafia mama a iné príšery je súbor 21 fantastických rozprávok, v ktorých opisuje starosti detí vyrovnávajúcich sa s niekedy nepochopiteľným svetom dospelých. Martina Matlovičová, už renomovaná mladá ilustrátorka, dopĺňa príbehy svojskými živými ilustráciami, ktoré detskú fantáziu posúvajú znova o kus ďalej. Kniha vyšla vo vydavateľstve Artforum a paralelne aj vo fínčine vo fínskom vydavateľstve Teos.

Na UNL 2016 z nej bude čítať Monika Perecárová na stanovišti vo V-clube. Kúsok vedľa, len cez chodbu a za dverami, bude aj tento rok pripravený detský kútik plný hier, maľovaniek, smiechu a zábavy.