Obri oceánov v ESC

Od zrodu myšlienky organizovať Univerzitnú noc literatúry sa jej podporovateľom stala aj banskobystrická Europa SC. Počas štyroch ročníkov UNL je ESC naším neodmysliteľným generálnym partnerom, s ktorým tím UNL spolupracuje aj na iných podujatiach. Z roku 2014 si pripomeňme mesiac tematických čítaní Jules Verne a jeho svet, v roku 2016 počas mesiaca kociek Mega Bloks víkend čítaní úryvkov z detských kníh, v roku 2017 opäť víkendové čítania počas projektu Všetky cesty vedú do rozprávky.

Výnimkou nie je ani spolupráca v roku 2018. V dňoch od 1. do 25. marca sa v bystrickej Europe SC uskutočnila impozantná edukatívna výstava pod záštitou National Geograhpic Channels International Obri oceánov. K dispozícii bolo mnoho jedinečných exponátov, ktoré nám umožnili nahliadnuť do tajomných hlbín svetových oceánov a dovolili nám aspoň na chvíľu poodkryť mnohé tajomstvá podmorského sveta. Organizátori lákali desiatkami oceánskych obrov v životnej veľkosti, jednou z najväčších zbierok v strednej Európe plnou čeľustí a zubov žralokov z celého sveta a tiež interaktívnou zónou – prostredníctvom virtuálnej reality či zvukovej steny, ktorá ponúka hlasy, zvuky a spevy desiatok podmorských tvorov, sme mohli nahliadnuť do „modrého sveta“.

Sprievodnou akciou marcovej výstavy na počesť mesiaca kníh boli aj víkendové čítania v podaní organizačného tímu Univerzitnej noci literatúry. Tie sa uskutočnili v sobotu 3. marca a 17. marca v čase od 15.00 do 18.00. Ako čítajúce sa predstavili Lucia Szabóová, Kristína Lenčéšová, Dominika Javorková a Vladimíra Kamhalová.