Univerzitná noc literatúry 2018

Študentky, študenti a pedagogičky z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre Vás pripravujú v poradí už piaty ročník netradičného kultúrneho podujatia Univerzitná noc literatúry. Pozorne sledujte facebookovú stránku alebo túto stránku, všetky informácie zverejňujeme postupne. Ak váhate, prečítajte si o predchádzajúcich ročníkoch. V očakávaní sú organizátorky podujatia, ako aj čítajúci a čítajúce, samozrejme, i tento rok sa môžete tešiť na zaujímavé osobnosti mesta Banská Bystrica, nemenej zaujímavé knižné tipy, netradičné miesta a výbornú atmosféru.

Idea piateho ročníka UNL

Slovenské preklady v znamení jazykov UMB

Tohtoročným výberom kníh chceme prítomným pripomenúť vydavateľstvá, ktoré podporovali doterajšie ročníky UNL, a chceme predovšetkým predstaviť jazyky, v ktorých sa na univerzite realizuje štúdium. Na UMB dominuje sedem cudzích jazykov a jej hlavným jazykom je, prirodzene, rodná slovenčina, organizačný tím preto vybral ochutnávku od slovenského autora a slovenské preklady z ruštiny, poľštiny, angličtiny, nemčiny a z tria románskych jazykov vybral francúzštinu a taliančinu. Čítať sa, samozrejme, budú ukážky zo slovenských prekladov, čím opäť vzdáme hold výborným prekladateľom a prekladateľkám do slovenského jazyka, vďaka ich práci sú nám prístupné knihy v jazykoch, ktoré neovládame. Ako je už dobrým zvykom, aj tento rok budú všetky čítania tlmočené do slovenského posunkového jazyka a nebude chýbať ani detské stanovište či detský kútik. Veríme, že všetci, ktorí prijmú pozvanie a prídu 25. 4. 2018 po 17-tej na Tajovského ulicu 40 v Banskej Bystrici, ocenia „mix“ zaujímavých kníh a autorských osobností, jazykov a ich slovenských prekladov, malých domácich vydavateľstiev, tradičných aj netradičných miest v útrobách Filozofickej fakulty a jej okolia a to všetko v podaní čítajúcich-osobností spojených s univerzitou, mestom či kultúrou. Postaráme sa o magickú atmosféru, ktorú si žiaden fanúšik či fanúšička literatúry nemôže nechať ujsť.

Organizácia UNL na pleciach študentiek a študentov

Od vzniku myšlienky UNL, inšpirovanej medzinárodným podujatím European Literature Nights,podujatie pre Vás pripravujú študentky a študenti s pomocou dvoch pedagogičiek z Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Každý rok dobrovoľnícka skupina študentiek a študentov stojí pred výzvou, ako úspešne zvládnuť všetky nástrahy organizácie väčšieho podujatia, určeného pre širšiu verejnosť.

Kto s nami oslávi piaty ročník UNL, musí vedieť, že čítania na všetkých stanovištiach začínajú naraz o 17.30 a po každom čítaní budú mať návštevníci a návštevníčky 15 minút na presun na ďalšie stanovište. Na prvom stanovišti, ktoré sa rozhodnete navštíviť, dostanete už tradične svoj vlastný „literárny pas“, na ktorom nájdete všetky podstatné informácie o literárnych dielach a čítajúcich. Taktiež tu nájdete mapku stanovíšť, aby ste sa v okolí Filozofickej fakulty UMB vedeli ľahšie orientovať. Nezabudnite, že aj tento rok po skončení verejných čítaní sa bude konať afterparty vo V-clube, kde sa prostredníctvom svojho literárneho pasu budete môcť zapojiť do tomboly a vyhrať rôzne ceny od našich sponzorov. Dajte si však pozor, do tomboly sa môže zapojiť literárny pas vtedy, keď bude obsahovať pečiatky zo všetkých siedmich stanovíšť. V priestore oproti V-clubu bude pripravený aj predajný stánok predmetov s logom UNL, ale najmä čítaných kníh, ktoré si vďaka spolupráci s banskobystrickým Artforom budete môcť zakúpiť za zvýhodnené ceny.

Nezabudnime, UNL v stredu 25. apríla 2018 od 17.30 na Tajovského 40 a 51 v Banskej Bystrici

Príďte a podporte nás svojou účasťou v stredu 25. apríla 2018 a zažite tak očarujúcu atmosféru večerných čítaní. Nezabudnite, čítania začínajú o 17.30 na každom stanovišti, môžete preto začať kdekoľvek a zorientovať sa v priestoroch Filozofickej fakulty UMB a jej okolí Vám pomôže aj náš dobrovoľnícky tím. Pre ďalšie informácie sledujte facebookovú alebo webovú stránku Univerzitnej noci literatúry. Tešíme sa na Vás!

Organizačný tím ako každý rok aj tento pripravil príručku UNL 2018, v ktorej sú všetky základné informácie vrátane mapky stanovíšť. Stiahnuť si ju môžete tu:

 Príručka UNL 2018

Predstavujeme organizačný tím UNL 2018

Jadro organizačného tímu piateho ročníka UNL tvorí: Simona Šedovičová (zodpovedná za povolenia, študentka všeobecnej jazykovedy), Kristína Lenčéšová (koordinátorka dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, sponzoring, študentka slovenského jazyka a literatúry a anglického jazyka a kultúry), Lucia Szabóová (zodpovedná za sociálne médiá a sponzoring, študentka slovenského jazyka a literatúry a anglického jazyka a kultúry), Simona Kraščenič (vizuálna identita, správa sociálnych médií, absolventka učiteľstva psychológie a pedagogiky), Marika Arvensisová (komunita Nepočujúcich, tlmočníčka do slovenského posunkového jazyka, absolventka slovenského jazyka a literatúry), Ľuba Tomková (absolventka geografie a histórie), Júlia Dziaková (zodpovedná za texty a komunikáciu s médiami, študentka slovenského jazyka a literatúry a psychológie), Dominika Škublíková (hovorkyňa UNL, zodpovedná za komuníkaciu s médiami, sponzoring, študentka slovenského jazyka a literatúry a psychológie), Dominika Javorková (dobrovoľníctvo, študentka slovenského jazyka a literatúry a anglického jazyka a literatúry) a Vladimíra Kamhalová (dobrovoľníctvo, študentka slovenského jazyka a literatúry a anglického jazyka a literatúry).

Novými členkami tímu sú: Radka Hadová (hovorkyňa UNL, študentka slovenského jazyka a literatúry a anglického jazyka a kultúry), Monika Halgašová (komunita Nepočujúcich, študentka slovenského jazyka a literatúry a histórie), Miroslava Görögová (komunita Nepočujúcich, študentka slovenského jazyka a literatúry a etickej výchovy), Eva Kovaličková (texty a dobrovoľníctvo, študentka slovenského jazyka a literatúry a anglického jazyka a kultúry), Denisa Kuníková (dobrovoľníctvo, študentka slovenského jazyka a literatúry a anglického jazyka a kultúry), Simona Slačková (povolenia, študentka slovenského jazyka a literatúry a psychológie), Veronika Gurová (sponzoring, študentka slovenského jazyka a literatúry a predškolskej a elementárnej pedagogiky) a Ema Kušnierová (sociálne médiá).

Tútorkami projektu ostávajú Zuzana Bariaková a Martina Kubealaková, členky Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy FF UMB.

Všetky členky tímu sú okrem iného zodpovedné za výber a prípravu stanovíšt, knižných ukážok a komunikáciu s čítajúcim/čítajúcou. Piaty ročník UNL spolupracuje so štyrmi slovenskými vydavateľstvami, Absynt – reportážna literatúraInaque.sk, Artforum, BRaK a Premedia. Aj tento rok je pripravený detský kútik, ale aj predajné stánky s možnosťou kúpiť si v deň podujatia knihy zmienených vydavateľstiev za zvýhodnené ceny.

Predstavujeme miesta, knihy, osobnosti

UNL 2018 v obraze, médiách a éteri