7 kníh, 7 stanovíšť, 7 čítaní

Predstavujeme miesta, knihy a osobnosti

Informácie budú zverejňované priebežne.
 
Marek Polo Polomský, absolvent UMB, moderátor a tvorca úspešnej zábavno-inšpiratívnej talkshow Povec ty či prvý Becherovka Brand Ambassador pre Slovensko. Okrem Povec ty, moderovania, vytvárania eventov a marketingu sa vo voľnom čase najnovšie aktívne venuje boxu. 16. apríla od 17.30 bude čítať z knihy Jána Púčeka Med pamäti, ktorú vydala Literárna bašta, v CO-kryte na Tajovského 51 v priestoroch Filozofickej fakulty UMB.
Tešia sa aj Eva Kovaličková a Monika Zaujecová, ktoré majú na starosti toto stanovište.
 
Druhou tohtoročnou čítajúcou na UNL 2019 je vyštudovaná dramatoterapeutička a zdravotná klaunka v združení ČERVENÝ NOS Clowndoctors Markéta Dulavová, ktorá bude 16. apríla od 17.30 čítať z knihy Petry Soukupovej Nejlepší pro všechny, ktorú vydalo vydavateľstvo HOST, vo Výklenku na Tajovského 40 v priestoroch Filozofickej fakulty UMB.
Markéta Dulavová pochází z Moravy a žije v Banské Bystrici. Vystudovala dramaterapii v Olomouci a nyní pracuje jako zdravotní klaunka v občanském sdružení Červený nos Clowndoctors. Kromě toho se věnuje divadlu. Spolupracuje na realizaci workshopů pro lidi s nedostatkem příležitostí s důrazem na svobodné tvořivé vyjádření. Miluje knihy a bystrické Artforum. Univerzitná noc literatury je naprosto unikátní událost, a proto jsem velmi ráda přijala nabídku se této úžasné akce zúčastnit. Těším se na vás!
Teší sa na vás aj Lucia Szabóová, ktorá má na starosti (a najmä na radosti) toto stanovište.
 
Domovom našej tretej čítajúcej je Bábkové divadlo na Rázcestí/Puppet theatre at the Crossroads, kde herečka Marianna Mackurová pôsobí od roku 1994. Bude čítať z knihy českej spisovateľky Dity Táborskej Běsa (Host, 2018) v priestoroch veľkej prednáškovej miestnosti F313 na Tajovského 40 16. 4. 2019 od 17.30. A teší sa Vás!
Marianna Mackurová je absolventkou VŠMU, pôsobí v BDnR a v Štátnej opere v Banskej Bystrici. Účinkovala ako hostka v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, v Mestskom divadle Žilina, v Túlavom divadle a v divadle Aréna. Spolupracuje tiež so Slovenským rozhlasom a televíziou. Je všestranným typom herečky, ktorý rovnako magicky pracuje s bábkou, ako aj s pohybom a činoherným prejavom. Hrá všetky typy rolí od komediálnych po dramatické.
A spolu s ňou aj Júlia Dziaková a Dominika Škublíková z tímu UNL.
 

¡Hola ¿Aún no duermes?
Univerzitná knižnica Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici bude hostiť nášho štvrtého čítajúceho, ktorým je hispanista, bohemista i historik Jiří Chalupa, ktorý pôsobí na Katedre romanistiky FF UMB. 16. 4. 2019 od 17.30 bude pre vás čítať vo Vzdelávacom centre Mateja Bela z knihy Martina M. Šimečku Světelná znamení (Salon, 2018).
Hispanista, bohemista i historik Jiří Chalupa se už čtvrtstoletí snaží, se střídavými úspěchy, přemlouvat – všemi možnými i nemožnými způsoby – studenty na univerzitách v Česku, na Slovensku i ve Španělsku, aby četli, protože to má smysl a poskytne jim to spoustu zábavy i poučení. A opakuje jim, že o fenoménu digitální demence dnes už existují rozsáhlé studie i monografie, zatímco stále ještě nikdo nedoložil, že četbou knih se někomu, byť třeba nepatrně, snížila inteligence, obvykle naopak dochází spíše k jejímu zvýšení, jakož i k měřitelnému nárůstu empatie a estetického vkusu. Aby bylo co číst, dotyčný publikoval několik knih z oblasti historie a literatury španělsky mluvících zemí, přičemž asi nejvíc ho v poslední době zajímá právě vztah literárního textu a poznávání vlastní minulosti. Jinými slovy, snaží se zjistit, kudy přesně běží hranice mezi historiografií, literaturou faktu a beletrií v případě, že se zájemce chce něco zajímavého a přitom „pravdivého“ – v rámci postmodernou značně limitovaných mezí objektivního poznávání „Pravdy“ – dozvědět o tom, co už máme za sebou. Zatím mnoho hmatatelného nezjistil, ale nevzdává se. Kromě literatury a tiché vřavy akademického života vyhledává i jiné aktivity: často jezdí na kole a chodí (v případě nutnosti místy i leze) po horách, velmi často po těch slovenských. Nechává se rád a často porážet mladšími a talentovanějšími soupeři na badmintonových kurtech. Už víc jak třicet let se rovněž snaží krotit klasickou kytaru, která už více než třicet let onomu krocení zarputile a úspěšně vzdoruje. Číst vám bude z knihy Světelná znamení, jež nabízí originální dialog otce a syna, Milana a Martina Šimečkových, dialog na dálku založený na dopisech, které otec píše z vězení v Ruzyni, kam byl na rok poslán komunistickým režimem jako disident, a na synových komentářích oněch dopisů. Výsledkem jsou velmi osobní a přitom současně obecně lidské úvahy o tom, co je štěstí, co je svoboda, co je život a jaký má vlastně smysl.
Láskavú opateru nad stanovišťom prebrala členka tímu UNL Ivana Staviarska. Už sa vás obaja nevedia dočkať!
 
Ďalšou v zostave čítajúcich je lekárka bez hraníc Eva Kušíková. 16. 4. 2019 nebude pomáhať v Afganistane alebo v Iraku, ale bude Vám čítať v Univerzitnom pastoračnom centre z ostatnej knihy slovenskej prozaičky Vandy Rozenbergovej Tri smrtky sa plavia (Slovart, 2018).
Eva Kušíková vyštudovala 3. Lekársku fakultu Univerzity Karlovej v Prahe. Takmer desať rokov pôsobila ako anestéziologička v pražskej FN Královské Vinohrady, v tomto čase absolvovala aj ročný výskumný pobyt vo francúzskom meste Rouen. V roku 2014 sa vrátila do rodnej Banskej Bystrice, kde odvtedy pracuje ako lekárka na II. Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU a FNsP FD Roosevelta. Pravidelne sa aktívne zúčastňuje na domácich i zahraničných odborných podujatiach a je členkou transplantačného tímu banskobystrického Transplantačného centra. Od roku 2012 spolupracuje s medzinárodnou humanitárnou organizáciou Lekári bez hraníc (Médecins Sans Frontières). Vycestovala s nimi na päť zahraničných misií (2x Afganistan, Haiti a 2x Irak) na pozícii vedúcej lekárky JIS, urgentného príjmu alebo ako anestéziologička.
Stanovište bude mať pod palcom Kristína Lenčéšová. Príďte, bude výborne!
 
16. 4. 2019 sa môžete tešiť aj na Veroniku Homolovú Tóthovú, ktorá pracuje v médiách od roku 1997. Začínala v miestnej televízii a novinách, pracovala ako rozhlasová spravodajkyňa a od roku 2002, čiže od jej začiatku, pôsobí v TV JOJ. Bola redaktorkou/moderátorkou spravodajstva a publicistiky. Od roku 2012 pôsobí ako vedúca vydania v spravodajstve a nakrúca dokumentárne filmy. Systematicky sa venuje zaznamenávaniu príbehov ľudí, ktorí prežili nacistické alebo komunistické prenasledovanie, väzenie a lágre. Natočila 15-dielny dokumentárny seriál „Neumlčaní“, ktorý zachytáva príbehy takýchto ľudí. Jedna z častí je venovaná Viole Stern Fischerovej. Počas svojho pôsobenia v spravodajstve a v publicistike získala niekoľko novinárskych cien.
Čítať bude z knihy Uršule Kovalyk Čisté zviera, ktorú vydalo Divadlo bez domova v roku 2018. Čo spraví socka, ktorej ukradnú milovaný park? Ako vyzerá palacinkový pes? Po akom podnájme túži cépečkárka a prečo reve čisté zviera? Divočina drieme v každej z nás. Zobúdza sa, keď v noci spíme... Veríme, že vás táto kombinácia priláka do priestorov chodby KSLLV.
 
Do UNL zostávajú už iba 2 dni a v znamení dvojok sa bude niesť aj predstavovanie nášho detského stanovišťa. Famózna manželská dvojica Zuzana a Michal Handzušovci bude vo V-clube od 17.30 čítať z krásnej detskej knihy Gerda od Adriána Macha. A zohratá UNL dvojica Dominika Javorková a Vladimíra Kamhalová im bude pomáhať (nielen) zo zálohy. Ak v tom máte hokej, nevadí. Príďte v utorok. Toto rozhodne musíte vidieť a počuť!
Michal Handzuš je bývalý profesionálny hokejista, ktorý má rád knihy a pokoj. Ako pravý lokálpatriot začal aj ukončil svoju hokejovú kariéru v Banskej Bystrici, kde momentálne v pokoji číta ďalej. Jeho žena Zuzana je taktiež rodená Banskobystričanka a absolventka EF UMB, ktorá má, na rozdiel od Michala, rada tanec, hudbu a cestovanie.