7 dní, 7 kníh, 7 čítaní

Predstavujeme knihy a osobnosti špeciálneho online ročníka

Informácie budú zverejňované priebežne, sledujte náš YouTube kanál, UNL na Instagrame a stránku Univerzitná noc literatúry na Facebooku.
 
Začíname!

UNL_online (Deň prvý)
Naším prvým čítajúcim je človek, ktorý začínal na UNL ako nosič kníh, na druhom ročníku už čítal, na treťom ako člen organizačného tímu zaskočil na pár čítaniach herca Štefana Šafárika, na štvrtom zabával deti. Okrem toho nahrával výborné rozhovory s ostatnými čítajúcimi a výrazne sa podieľal na utužovaní organizačného tímu, keď poskytol chatu, príznačne v Ábelovej, na letnú afterparty. A preto je v kolektíve obľúbený. Absolvent FF UMB a v súčasnosti študent herectva na VŠMU. Dámy a páni, Dušan Ambróš sa na Vás teší o 20.00 tu: 
https://www.youtube.com/watch?v=QLslUfdnLS0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1HdhlRHLOtRIinre2uVfW_VA7I-zgQjESngXECxee---9Lghjma3P1q64

UNL_online (Deň druhý)
Na Univerzitnej noci literatúry sú najväčšími hviezdami vždy naši čítajúci a čítajúce a Vy, ktorí prichádzate na čítania. Dnes bude pre Vás čítať žena, ktorá nám už niekoľko rokov robí veľkú športovú radosť a raz si budeme určite s hrdosťou hovoriť, že u nás dvakrát čítala olympijská medailistka. Pretože, ak na to niekto má, tak ona! Dámy a páni, je nám cťou, že po roku 2014 u nás opäť číta biatlonistka Paulína Fialková! 
Tešíme sa a 20.00 fandíme ako pri vytrvalostných pretekoch v Pchjongčchangu. 
Tu bude Paulína čítať Paulinu: https://www.youtube.com/watch?v=8bdq-wWQPFo
 
UNL_online (Deň tretí)
Už od prapočiatkov Univerzitnej noci literatúry aspoň jedno stanovište patrí deťom, pretože veríme, že dieťa a kniha môžu vytvoriť trvalé magické spojenie. A zároveň platí, že detské stanovište zvládnu len tí najodvážnejší! (Spomínate si, ako sme do jamy levovej nasadili Michala Handzuša a Zuzku Handzušovú?) A v roku 2018 to zvládli aj dve sympatické sestry, školáčka Ajka ako naša vôbec najmladšia čítajúca a veľké srdce tímu UNL Majka Bílková. Lebo ako sama hovorí: Z tímu UNL sa neodchádza! Dnes si spolu s nimi zaspomíname na geniálne Rozprávky po telefóne od talianskeho spisovateľa Gianniho Rodariho. A decká, tento rok síce nemáme veľkorysý detský kútik v internátnej jedálni ani skvelé stanovište vo vysokoškolskom klube, ale stále na Vás myslíme. Dnes večer budeme preto súťažiť o výhradne detské knihy. Už sa nevieme dočkať!
 
UNL_online (Deň štvrtý)
Po včerajšom ľúbivom detskom čítaní dnes úplne otočíme! Čaká nás zbesilá jazda v novučičkom dystopickom románe Sivý dym. Večer vyhodíme do vzduchu Gabčíkovo a prekreslíme geopolitickú mapu strednej Európy. Szczerek je tak trochu poľský píšuci Tarantino. A Slavomír Sochor, ktorý nám bude opäť po piatich rokoch čítať, už nie je Malý strom. Vekom je síce stále Váš konškolák, ale má toho na rováši toľko, akoby si strihol aj univerzitu tretieho veku. Študent scenáristiky, kníhkupec a vydavateľ. Artforum Banská Bystrica a Literárna bašta = Slavo. 
A my sa veľmi tešíme. Držte si klobúky, bude to nekorektné a drsné: https://youtu.be/50BaGK3Lz80
 
UNL_online (Deň piaty)
Ani dnes nespomalíme! Je piatok, inokedy symbol magického večera v meste s prísľubom nových dráždivých dobrodružstiev pred nastávajúcim víkendom, len sa rozpomeňte na časy pred koronou. Čaká nás mestská legenda a 90. roky! A nemyslíme tým len výbornú prekladateľku a germanistku Paulínu Šedíkovú Čuhovú, ale hlavnú postavu z dnešnej ukážky: Vernona Subutexa. Nehanebník a strážca tajomstva k nám prichádza vďaka vydavateľstvu Inaque.sk a skvelému prekladu Ane Ostrihoňovej.
Paulina na UNL čítala v prvých troch ročníkoch a teraz sa legenda vracia. Toto si rozhodne nemôžete nechať ujsť! 
Dnes večer o 20.00: https://www.youtube.com/watch?v=sKyRepqpFAs
 
UNL_online (Deň šiesty)
Sobotný večer bude v znamení spojenia Lucky, Amy a Isabelle. Opúšťame mestských flamendrov a ponoríme sa do prekvapivého matko-dcérskeho príbehu, ktorý nadchol aj Alice Munro. Lucka Panáčková, absolventka UMB, ochotnícka divadelníčka i režisérka, kultúrnička, múzejníčka, recenzentka a v roku 2017 naša čítajúca, predstaví skvelý debut Elizabeth Strout. Kniha vyšla v Inaque.sk v preklade Lucie Halovej.
Dnes o 20.00 tu: https://m.youtube.com/watch?v=oTEcQ0GVTds
 
UNL_online (Deň siedmy)
Kto iný by už len mohol zavŕšiť 7. ročník UNL ako človek, ktorý je s naším podujatím spätý najviac. Nedostižný rekordér Peter Zemaník nás svojimi čítaniami tešil a nadchýňal v rokoch 2014 až 2018. Pamätáte sa na legendárnu Intimitu? Dnes to bude opäť výnimočné a nedeľne sviatočné a konečne sa k slovu dostane slovenská literatúra! Náš hosť, brilantný recitátor, redaktor a moderátor, prinesie do našich domovov priamo Dominika Tatarku. A o to viac dnes budete musieť pozorne načúvať, veď uvidíte prečo:
 
UNL_online (Prekvapenie)
Vy ste si naozaj mysleli, že skončíme bez poďakovania? 
Dnes Vám ako bonus za Vašu priazeň chceme ponúknuť čítajúcich spoza rieky Moravy, pretože projekt UNL bol vždy zamýšľaný ako miesto bez hraníc s knižkami z celého sveta. A hoci takto, najbližšia nám snáď navždy zostane česká literatúra. Náš kolega, fantastický učiteľ, literárny vedec a básnik Jakub Chrobák sa spolu so Stanislavou Schupplerovou podujali uzavrieť tohtoročnú UNL bonusovým čítaním. Oboch ste na UMB mohli stretnúť v prednáškových miestnostiach aj tento rok a Jakub u nás čítal v roku 2014 na prvom ročníku UNL v legendárnej študentskej krčme Domček prózy Jana Balabána. Niektorí tam vtedy zostali na všetkých jeho siedmich čítaniach. Dnes pochopíte prečo. 
A po čítaní hneď nevypínajte, dozviete sa, kto pre Vás od októbra UNL pripravoval a prečo sa na to tohtoročný kolektív podujal. Všetkým patrí veľká vďaka! 
Tak ešte dnes večer o 20.00 a snáď zase o rok: https://youtu.be/aQyt1rl2YD8