7 dní, 7 kníh, 7 čítaní

Ženy čítajú ženy je ideou 8. ročníka Univerzitnej noci literatúry. Pôvodne bola zamýšľaná už pre siedmy ročník, keď sme si v roku 2020 pripomínali storočnicu volebného práva žien na Slovensku, avšak pre náhly pandemický vývoj sme vlani improvizovali, no idea v nás ostala. 

7 dní

Čítame v "priamom prenose" každý deň od pondelka 12. 4. do nedele 18. 4. 2021 o 20.00 na našom YouTube. Počas čítania premiéry bude na našom facebooku vyhlásená súťaž, do ktorej sa môžu zapojiť všetci s facebookovým profilom. Video čítanie následne ostane dostupné a môžete si ho vychutnať kedykoľvek a aj opakovane.

7 kníh

Tento rok sa tím UNL rozhodol čítať z aktuálnej knižnej produkcie domáceho banskobystrického vydavateľstva Literárna bašta a vydavateľstva Inaque, ktoré vedie Aňa Ostrihoňová. Každý deň bude šanca vyhrať zaujímavé knižné novinky a výhercovia môžu jednu z kníh darovať, pretože im pošleme rovno dve. Také malé knižné Pošli ďalej. Umožnili nám to naši partneri z Martinusu, Literárnej bašty a Inaque, za čom im patrí naše poďakovanie.

Čítané knihy si môžete objednať do 18. 4. 2021 v banskobystrickom Artfore so zľavou 15 %, využiť môžete facebook Artforum Banská Bystrica alebo mejl bystrica@artforum.sk. 

Bližšie informácie o súťaži, ako aj čítaných knihách a najmä tohtoročnej sedmičke čítajúcich budeme zverejňovať postupne.

7 čítaní

Zuzana Kovačič Hanzelová číta Ottessu Moshfegh

Začíname zostra ženou, ktorá veľmi citlivo vníma nerovnosť a nebojí sa ju aj nahlas a priamo pomenovať. A nielen to! Snaží sa veci aj aktívne meniť. Preto sme veľmi radi, že naše pozvanie čítať na 8. ročníku UNL, ktorý je venovaný ženám, prijala aj novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová. Študovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Venuje sa najmä politike a témam chudoby. V denníku SME nastúpila v októbri 2018 po odchode z RTVS. Spolu s ďalšími kolegami pracuje na jeho video obsahu.

Román americkej spisovateľky Ottesy Moshfegh Môj rok pokoja a odpočinku v minulom roku vyšiel v malom angažovanom banskobystrickom vydavateľstve Literárna bašta. Vo svojom edičnom pláne sa venuje najmä témam ľudských práv, klímy, umenia a duševného zdravia. S tou poslednou súvisí aj jedna z kľúčových otázok románu: Prečo by naša hrdinka nemala byť šťastná? Veď je mladá, pekná, nedávno skončila univerzitu, dostala dobré miesto v galérii a býva vo vlastnom byte na Manhattane, ktorý zaplatila z dedičstva. Napriek tomu v jej srdci zostáva temné prázdno. Asi to nebude len smrťou rodičov, sadistickým putom s najlepšou kamarátkou či nefungujúcim vzťahom s priateľom z Wall Street. Je predsa rok 2000 a ona žije v meste neobmedzených možností. Čo také strašné by sa tu mohlo stať?

Môj rok pokoja a odpočinku prináša naozaj vyčerpávajúcu odpoveď. V rozprávaní s nebezpečnou dávkou sedatív a irónie nám Ottessa Moshfegh vysvetľuje, aké dôležité je hľadať zmysel života v rýchlom a náročnom svete, kde záleží predovšetkým na tých nepodstatných veciach. Román do slovenčiny preložila Daniela Krnáčová.

Pondelková súťaž o dve knihy, ktoré nám venovali naši skvelí sponzori – Martinus, InaqueLiterárna bašta

Aby ste mohli vyhrať, stačí, ak sa odfotíte pri pozeraní a počúvaní našej čítajúcej spolu s knižkou z Vašej knižnice, ktorá má podľa Vás najkrajšiu obálku. Hoci by sme knihu podľa obalu súdiť nemali, je to predsa to prvé, čo vidíme, a niekedy je to práve obálka, ktorá nás presvedčí. Fotografie posielajte do komentárov pod tento príspevok na FB UNL do 21.00 a my do pol hodiny vyžrebujeme výhercu alebo výherkyňu, ktorá získa rovno dve knihy. Myšlienkou ale je, aby ste si jednu knihu nechali a druhú podarovali niekomu, koho máte radi. Tešíme sa.

Začali sme výborne vďaka Vám! V premeriére nás sledovalo 372 ľudí a do súťaže sa zapojilo 155 z Vás. Čítanie Zuzany Kovačič Hanzelovej videlo už viac ako 2500 ľudí, ste výborné a výborní, ďakujeme. Gratulujeme aj pondelkovým víťazkám súťaže Márii Glodjovic Vozárovej, Petre Barnášovej a Bronislave Cirjákovej.

O pondelkové čítanie Zuzany Kovačič Hanzelovej sa postarali Terézia Hájeková a Lenka Mužilová.

Paulína Šedíková Čuhová číta Olgu Grjasnowu

Banskobystrická prekladateľka a absolventka FF UMB, pedagogička Katedry germanistiky Filozofickej fakulty KU v Ružomberku, Paulína Šedíková Čuhová bude čítať zo svojho najnovšieho prekladu Olgy Grjasnowej Právna nejasnosť jedného manželstva (Literárna bašta, 2020). Z nemeckého jazyka preložila kultový román Christiane F: My deti zo stanice ZOO (Premedia, 2015), filozofický román Pascala Merciera Nočný vlak do Lisabonu (Premedia, 2018), alebo autobiografický román Angeliky Schrobsdorff Nie si ako iné matky (Inaque, 2019).

Román Olgy Grjasnowej, nemeckej spisovateľky azerbajdžanského pôvodu, Právna nejasnosť jedného manželstva som preložila pre mladé angažované banskobystrické vydavateľstvo Literárna bašta a vyšiel na sklonku minulého roka. Leyla chcela iba jedno: tancovať. Po svojom zranení sa však môže s Boľšoj teatrom v Moskve rozlúčiť. Altay je psychiater. Potom, čo sa zabil jeho priateľ, nedovolí nikomu, aby sa k nemu priblížil. Altay a Leyla uzatvárajú manželstvo, len aby ich rodiny nemali zbytočné otázky a zachovali ilúziu heteronormatívnej rodiny. Chcú začať odznova, v Berlíne, ale do ich života vstúpi nepredvídateľná Jonoun. Olga Grjasnowa rozpráva o dvoch ženách a mužovi, ktorí túžia po láske a zároveň netušia, ako s láskou žiť. Nezastaviteľný milostný trojuholník v románe o šťastí a nešťastí v časoch, keď sa všetko javí ako možné. Jediné, čo v tomto svete trvá, je krása zakódovaná v situácii, svetle či odkaze na klasický obraz alebo socialistický šláger. Toto je manifest estétstva pre 21. storočie.

Video čítanie je dostupné od utorka 13. 4. 2021 od 20.00 na YouTube Univerzitnej noci literatúry.

Utorková súťaž o dve knihy, ktoré nám venovali naši skvelí sponzori – MartinusInaque a Literárna bašta

Ak ste včera nevyhrali, nevešajte hlavu, pretože aj dnes môžu traja či tri z vás vyhrať až dve knižky! Čo pre to treba urobiť? Stačí, ak nám do 21.00 do komentárov pod tento príspevok na FB UNL pošlete fotku knihy, s ktorej postavou (hlavnou či vedľajšou) by ste chceli stráviť zvyšok života. Budeme rady, ak nám prezradíte meno postavy a prečo ste si vybrali práve ju Držíme prsty a dúfame, že sa s výhrou podelíte. 

Aj druhý deň prekonal naše očakávania, v premiére sa nás stretlo 363 a do súťaže sa zapojilo 138 z Vás, blahoželáme Lucii Dobierkovej, Zuzane Dodokovej a Aďovi Petrinovi!

O utorkové čítanie Paulíny Šedíkovej Čuhovej sa postarali Eva Kovaličková a Dáša Nemcová.

Iveta Onušková číta Elizabeth Strout

PhDr. Iveta Onušková je tretí rok riaditeľkou jedného z najstarších gymnázií na Slovensku, Gymnázia Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici, ktorého je aj sama absolventkou. Promovala v roku 1986 na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove v študijnom odbore slovenský jazyk a literatúra – dejepis. Po absolvovaní vysokoškolského štúdia pôsobila krátko  na Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici a od roku 1992 pôsobí na Gymnáziu Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici. Literatúra a umelecký prednes jej učarovali už na základnej škole. Zúčastňovala sa súťaží v umeleckom prednese poézie, niekoľkokrát aj na úrovni celoslovenského kola Hviezdoslavovho Kubína. Aj vďaka tomu vedela, akým smerom sa v živote vydá. 

Vo februári 2019 sa vo veľkej miere podieľala na zorganizovaní osláv storočnice novodobej histórie Gymnázia Andreja Sládkoviča. K úspešnej maturite priviedla veľké množstvo študentov, medzi ktorými sú aj mnohé známe mená z oblasti vedy, politiky, umenia, kultúry a športu.  Nájdeme medzi nimi aj absolventov  triedy pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním. V rokoch 2006 až 2012 jazykovo upravovala vysokoškolské učebné texty a odborné monografie svojho otca, Dr.h.c. prof. Ing. Jozefa Benča, PhD. GASko sa snaží viesť moderným smerom, spolu s kolegami zavádza novú koncepciu výchovy a vzdelávania, ktorej cieľom sú  spokojní študenti a profesionálne pripravení pedagógovia. Medzi jej záľuby patrí umenie, kultúra, čítanie, relax v prírode, šport a stretnutia s rodinou a priateľmi. Iveta Onušková je vydatá, má dve dospelé dcéry a dvojročného vnúčika.

Elizabeth Strout, ktorá tento rok oslávila 65. narodeniny, sa narodila v maličkom americkom meste a od útleho veku ju fascinuje čítanie a písanie, stala sa z nej výborná prozaička ocenená napríklad aj Pulitzerovou cenou. Olive Kitteridgeová je literárna postava, v románe Znova Olive už dáma v rokoch, ktorú budete milovať a zároveň nenávidieť za jej nekonečnú úprimnosť. Úryvok z poviedky Svetlo je citlivou sondou do života vážnou chorobou skúšanej ženy v strednom veku a úsečnou, no zásadnou úvahou o smrti a zmysle života. Slovenské preklady románov Elizabeth Stroutovej v podaní Kamily Laudovej prináša vydavateľstvo Inaque. 

Video čítanie je dostupné od stredy 14. 4. 2021 od 20.00 na YouTube Univerzitnej noci literatúry.

Stredajšia súťaž o dve knihy, ktoré nám venovali naši skvelí sponzori – MartinusInaque a Literárna bašta

Keďže je naša dnešná čítajúca riaditeľkou jedného z banskobystrických gymnázií, Vašou úlohou bude okrem tradičnej fotky pri sledovaní čítania aj napísať, ktorá kniha sa Vám spája s Vaším stredoškolským štúdiom. Fotografie spolu s textom posielajte do komentárov pod tento príspevok na FB UNL do 21.00. Následne vyžrebujeme troch výhercov alebo tri výherkyne, ktorí a ktoré získajú rovno dve knihy! A nezabudnite, jednu knihu si nechajte, druhú niekomu darujte, pretože o dobrú literatúru sa treba podeliť. Želáme Vám veľa šťastia a tešíme sa na Vaše komentáre.

V stredu sa nás v premiére zišlo viac ako 200, čo je opät výborné číslo a ďakujeme, určite sa ale mnohí nestihli pripojiť, lebo len do rána sa pozretia tamer strojnásobili. V súťaži o tri krát dve knihy súťažilo 121 z Vás a blahoželáme Denise Barlovej, Veronike Velitšovej a Katy Pečalkovej.

O stredajšie čítanie Ivety Onuškovej sa postarali Ema Kušnierová a Matúš Krnáč.

Eva Urbanová číta Evu Urbanovú

Mgr. Eva Urbanová, PhD. (1986) je literárna kritička, špecializuje sa na reflektovanie súčasnej slovenskej poézie. Literárno-kritické texty uverejňuje najmä v časopisoch FraktálVertigoKnižná revueGlosoláliaVlna a Platforma. Je tiež redaktorkou literárnej kritiky v časopise Fraktál. Pracuje ako odborná asistentka na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Zaoberá sa i tvorivým písaním (organizovala sériu workshopov písania haiku a tvorivého písania pre deti aj dospelých). Tvorí a časopisecky uverejňuje svoju poéziu. Je autorkou detskej knihy Jeleňatý a Kravatý (F.A.C.E, 2019), ktorá získala ocenenie Debut roku čitateľov Knižnej revue. Textu výborne sekundujú ilustrácie Radky Čabrádi Tvrdoňovej.

V čase, keď bola spisovateľka Eva len malou a neposednou Evou, rozprával jej ocino príbehy o dvoch priateľoch – jeleňoch. Prvého nazval Jeleňatý a druhého Kravatý, lebo rád okolo krku nosieval kravatu. Veselé rozprávky jej zlepšovali náladu, keď bola smutná, pomáhali zaspať, keď nebola dosť unavená, a vytvárali vzácne puto medzi dieťaťom a rodičom. Bola im za to vďačná a nikdy na jeleních kamarátov nezabudla. Dokonca ani vtedy, keď už bola dospelá. Rozhodla sa preto so svojou kamarátkou Radkou príbehy Jeleňatého a Kravatého napísať a nakresliť v nádeji, že prinesú rovnakú radosť aj iným deťom a dospelým.

Video čítanie je dostupné od štvrtka 15. 4. 2021 od 20.00 na YouTube Univerzitnej noci literatúry

Štvrtková súťaž o dve knihy, ktoré nám venovali naši skvelí sponzori – MartinusInaque a Literárna bašta

Milí literárni nadšenci, nový deň so sebou prináša nielen ďalšie čítanie a čítajúcu, ale aj ďalšiu súťaž! Opäť súťažíme o dve knihy, ktoré nám s láskou venovali sponzori Martinus, Inaque a Literárna bašta. Keďže dnešné čítanie je špeciálne venované deťom, zapojiť do súťaže sa môžete tak, že nám pošlete do komentárov pod tento príspevok na FB UNL fotku akejkoľvek knihy (alebo seba s knihou), ktorá Vám pripomína detstvo. 

Ďakujeme, na premiére nás bolo viac ako 200, v súťaži, do ktorej sa zapojilo 139 z Vás, vyhrali Ondrej Šinko, Dávid Gula a Malka Kučerová, blahoželáme!

O štvrtkové čítanie Evy Urbanovej sa postarali Dominika Javorková a Vladimíra Kamhalová.

Janka Debrecéniová číta Silviu Avallone 

Janka Debrecéniová je právnička, od roku 2000 pôsobí v združení Občan, demokracia a zodpovednosť, v súčasnosti ako zástupkyňa výkonnej riaditeľky. Podieľa sa na realizácii advokačných, publikačných, vzdelávacích a výskumných projektov najmä v oblasti antidiskriminácie a rovného zaobchádzania, ľudských práv žien a rodovej rovnosti. V uvedených oblastiach sa intenzívne zapája aj do procesov tvorby verejných politík a právnych predpisov. V mene združenia Občan, demokracia a zodpovednosť zastupuje v konaniach pred súdmi viacero žien, ktoré boli dotknuté diskrimináciou v zamestnaní. Okrem ďalších publikácií a článkov je autorkou komentára k antidiskriminačnému zákonu či editorkou a spoluautorkou publikácií Ženy – Matky – Telá: Ľudské práva žien pri pôrodnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku (Občan, demokracia a zodpovednosť, 2015) a Ženy – Matky – Telá II: Systémové aspekty porušovania ľudských práv žien pri pôrodnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku (Občan, demokracia a zodpovednosť, Ženské kruhy, 2016).

Prozaička a poetka Silvia Avallone pochádza z menšieho talianskeho mesta. Študovať odišla do Bologne a práve do kulís tohto nádherného mesta situovala fiktívnu štvrť Labriola, v skutočnosti sídlisko, ktoré možno mnohí z nás sami zažili: vchod na vchode, výhľady do susedov, vylúčená periféria a nie práve najlepšie vyhliadky na úspešný a šťastný život, Adele, sedemnásťročná a už tehotná tínedžerka vám o nej a jej obyvateľoch veľa porozpráva. A je tu aj učiteľka Dora, zrelá žena, bohatá, bez nohy a neplodná, ničená neúspešnými umelými oplodneniami a drsným adopčným systémom. Avallone napísala román nielen o materstve a o túžbe byť matkou, ale zamýšľa sa aj nad tým, do akej miery náš osud ovplyvňujú rodičia, priestor, do ktorého sme sa narodili, a naša minulosť. Asi všetci túžime po šťastí, ale odkiaľ je život dokonalý? Knihu do slovenčiny preložila Ivana Dobrakovová a vydalo ju vydavateľstvo Inaque v roku 2020.

Video čítanie je dostupné od piatka 16. 4. 2021 od 20.00 na YouTube Univerzitnej noci literatúry.

Piatková súťaž o dve knihy, ktoré nám venovali naši skvelí sponzori – MartinusInaque a Literárna bašta

Lebo kníh nikdy nie je dosť! A aj preto dnes pokračujeme v súťaži o knihy, ktoré môžeš vyhrať vďaka našim super sponzorom Martinusu, Inaque a Literárnej bašte. Stačí, ak nám do komentárov pod tento príspevok na FB UNL napíšeš Tvoj obľúbený výrok z Tvojej obľúbenej knižky a šťastie sa môže usmiať práve na Teba. Podmienkou je, aby si to stihol do 21.00 hod. Výherkyňu alebo výhercu žrebujeme na facebookovej stránke našej Univerzitnej noci literatúry o 21.20 hod. Taktiež nezabudni jednu z knižiek darovať milovanej osobe - Marek Marty Žúdel, Katy Pečalková a Romana Fryčová.

O piatkové čítanie Janky Debrecéniovej sa postarali Petra Belasová a Dominika Škublíková.

Karolína Koščová Stach číta Rachel Kushner

 

Karolína pochádza z Banskej Bystrice, je hrdou absolventkou Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského. Vysokoškolské štúdium absolvovala na Masarykovej univerzite v odbore Bezpečnostné štúdiá a Európske štúdiá. Vzdelanie si doplnila ročným štipendijným pobytom na Torontskej univerzite a na univerzite v nemeckom Chemnitz.

 

Od roku 2011 pracuje v politickom prostredí, začala v Národnej rade Slovenskej republiky a od roku 2014 až dodnes je poradkyňou v Európskom parlamente, kde sa špecializuje na oblasť vnútornej bezpečnosti, zamestnanosti či práv žien. Vo voľnom čase zvykne publikovať v slovenských denníkoch a veľa poznávať. Ak by ste naliehali na obľúbených autorov, budú nimi pravdepodobne Jack London, Edith Wharton a Ladislav Mňačko. 

Rachel Kushner, oceňovaná americká prozaička, autorka knihy Klub Mars, jej prvého do slovenčiny preloženého románu, ktorý vydalo vydavateľstvo Inaque v preklade Maríny Gálisovej. Romy sa snaží žiť najlepšie, ako dokáže, ale je striptérka – muži si na ňu nárokujú a systém na ňu kašle. K striptérkam, a väzenkyniam, obyčajne veľa sympatií nemáme, ale Klub Mars nás možno naučí istej zhovievavosti. Zrejme nás aj nahnevá, najmä ak ešte aspoň trošku veríme v spravodlivosť právneho systému. Klub Mars nie je žiadne sci-fi z vesmíru, ale krutý a úprimný obraz túžby po láske, prostitúcie, stalkingu, skorumpovanosti... a redukcie ľudských bytostí na veci a čísla. Stačí sa nesprávne narodiť alebo kráčať nevhodnou cestou, no kým začneme súdiť, zamyslime sa, či máme osud vždy vo svojich rukách...

Video čítanie je dostupné od soboty 17. 4. 2021 od 20.00 na YouTube Univerzitnej noci literatúry.

Sobotnajšia súťaž o dve knihy, ktoré nám venovali naši skvelí sponzori – MartinusInaque a Literárna bašta

Áno, aj dnes súťažíme o skvelé knihy, ktoré nám venovali naši milí sponzori Martinus, Inaque a Literárna bašta. Aby ste si z týchto knižiek mohli na Vašom gauči čítať práve Vy, stačí, ak sa s nami podelíte o fotku, ako sledujete UNL, a zároveň nám prezradíte, ktorá kniha Vám zmenila život. Na Vaše fotky aj dnes čakáme do 21.00 pod komentároch pod týmto príspevkom na FB UNL a do polhodinky vyžrebujeme výhercov či výherkyne. Súťaž je stále pre všetkých, aj tých, ktorí od nás tento týždeň knižky už vyhrali. A nezabúdajte: jednu si nechaj, druhú daruj. To sa týka najmä Ingrid Balážovej, Annamárie Kapičákovej a Vladimíry Pear, blahoželáme.

O sobotnajšie čítanie Karolíny Koščovej Stach sa postarali Lenka Mužilová a Terézia Hájeková.

Nadežda Zemaníková číta Malenu Ernman

Germanistku Naďu Zemaníkovú formovalo štúdium na Univerzite Friedricha Schillera v Jene a okľukami ju priviedlo na katedru germanistiky bystrickej univerzity. Odvtedy sa venuje najmä literatúre jedného zaniknutého nemeckého štátu, literárnym textom sprítomňujúcim fascinujúcu minulosť stredoeurópskeho priestoru a demonštrujúcim jej presahy do súčasnosti, ale aj rôznym iným médiám generačnej, rodinnej či kultúrnej pamäti, s radosťou aj rozličným formám komickosti. Na tieto cesty sa snaží lákať aj svojich študentov a študentky. 

Roky na čele nemčinárskej a germanistickej stavovskej organizácie ju nasmerovali k jazykovopolitickým aktivitám, spolupráca s múdrymi fakultnými kolegami zase k uvažovaniu o charaktere a zmysle literárneho vzdelávania.

Z jej samej nepochopiteľných dôvodov sa v roku 2018 nechala už druhýkrát nahovoriť na funkciu fakultnej prodekanky pre štúdium, na míle vzdialenú jej snom o slobodnom živote s umením. Zmysel teda hľadá aspoň v tvrdošijnom obhajovaní autonómneho spôsobu štúdia.   

Napriek desiatim rokom stráveným v zahraničí a takmer štvrťstoročnému akademickému pôsobeniu na UMB v Banskej Bystrici je stále dušou Štiavničanka. S knihou v štiavnickej záhrade, s blízkymi na potulkách starobylými uličkami či osviežená plávaním v tajchu na chvíľu tuší, čo je šťastie.   

Jednotlivé epizódy z knihy Scény zo srdca, ktoré vyšli v roku 2020 v malom progresívnom banskobystrickom vydavateľstve Literárna bašta, zaznamenala matka Grety Thunberg, slávna švédska operná speváčka Malena Ernman. Sú inšpiratívnym svedectvom o tom, ako jej rodina začala zápasiť nielen s osobnými, ale aj globálnymi problémami. Prevádzajú nás celou kľukatou cestou od prijatia diagnóz svojich dvoch dcér až po Gretino rozhodnutie začať svoj školský štrajk za klímu, ktorý vyvolal obrovský ohlas na celom svete. Príbeh neobyčajnej rodiny je plný lásky, odvahy a odhodlania, otvorený pre všetkých, ktorým záleží na budúcnosti našej planéty a neboja sa začať od seba. Knihu zo švédčiny preložila Adriana Kollárová.

Video čítanie je dostupné od nedele 18. 4. 2021 od 20.00 na YouTube Univerzitnej noci literatúry.

Nedeľnú súťaž o dve knihy, ktoré nám venovali naši skvelí sponzori – MartinusInaque a Literárna bašta

Aj posledný deň nášho podujatia sa môžete zapojiť do súťaže o dve knihy. Keďže dnešná téma sa týka známej mladej aktivistky Grety Thunberg, do 21.00 nám do komentárov pod tento príspevok na FB UNL napíšte alebo vložte fotografiu jednej veci, ktorou prispievate k zlepšeniu životného prostredia u vás doma. Ráta sa každá maličkosť. Držíme palce v súťaži! A výherca/výherkyňa nezabudni: jednu knižku si nechaj, druhú daruj milovanej osobe.

Posledné tri knižné dvojice vyhrali Bibká Bianka Babiačíík, Zuzana Hajduková a Katy Pečalková, blahoželáme.

O nedeľné čítanie Nadeždy Zemaníkovej sa postarali Barbora Bystrianska a Nikola Košťálová.