Univerzitná noc literatúry 2021

Univerzitná noc literatúry 2021 z pohodlia gauča

Ani do roka a do dňa sme sa nedočkali zásadnejšej zmeny v opatreniach spojených s pandemickou situáciou na Slovensku, preto aj ôsmy ročník Univerzitnej noci literatúry bude online. Hoci je výborné, že opäť môžeme pre Vás čítať celý týždeň, chýba nám a azda aj Vám špecifickosť siedmich stanovíšť a spoločné počúvanie a stretnutie. V apríli 2021 to bude UNL z gauča, pozývame Vás na náš YouTube kanál každý deň od pondelka 12. 4. 2021 do nedele 18. 4. 2021 vždy o 20.00 hod. Určite sa je na čo tešiť, pretože prekvapení sme pre Vás pripravili minimálne sedem. Všetky čítania tam, samozrejme, nájdete aj neskôr.

Predstavujeme ideu 8. ročníka UNL

Ženy čítajú ženy

V roku 2021 začíname na Slovensku druhú storočnicu volebného práva žien. Napriek víťazstvu v roku 1920 sa status ženy na Slovensku mení len veľmi pomaly, určite za to môžu aj vojnové roky a socialistický režim, ale ani revolučný 89 nepridul žiadne tornádo. Ako píše režisérka dokumentárnych filmov Ivana Hucíková, akoby sa nás mnohé „trendy“ netýkali, akoby u nás neexistovalo sexuálne obťažovanie a diskriminácia na základe pohlavia, neobjavuje sa vo filmoch ani v otvorenej diskusii, ženský hlas rozhodne nie je rovnocenný a príklady pribúdajú, žiaľ, každý deň.

Pričasto zabúdame, že dejiny žien sú rovnako dlhé ako dejiny mužov. Organizačný tím ôsmeho ročníka Univerzitnej noci literatúry oslovil sedem žien, vybral sedem autoriek a prinesie ich príbeh. Ale najmä chce poukázať na to, že ženské práva sú ľudské práva, preto vybranými ukážkami sleduje rozmanitosť životných údelov. Uvedomujeme si, že svet čelí rozličným výzvam. Sme svedkami mnohých globálnych i osobných kríz. Často sme necitliví a nevieme, ako na ne zareagovať. Mnohé z našich ukážok prinesú aspoň čiastočné odpovede na to, ako sa zachovať v stave ohrozenia, ktoré dnes číha za každým rohom, alebo nám aspoň pomôže empatickejšie načúvať.

Tento rok sa tím UNL rozhodol čítaniami podporiť banskobystrické vydavateľstvo Literárna bašta a vydavateľstvo Inaque, ktoré vedie Aňa Ostrihoňová. Každý deň bude šanca vyhrať zaujímavé knižné novinky a výhercovia môžu jednu z kníh darovať, pretože im pošleme rovno dve. Také malé knižné Pošli ďalej. Umožnili nám to naši partneri z Martinusu, Literárnej bašty a Inaque, za čom im patrí naše poďakovanie.

Predstavujeme organizačný tím Univerzitnej noci literatúry 2021

Ema Kušnierová, študentka 3. ročníka Bc. stupňa, EvSjdb

Matúš Krnáč, študent 3. ročníka Bc. stupňa, SjFj (PT)

Nikola Košťálová, študentka 1. ročníka Mgr. stupňa, AjSj

Dominika Škublíková, študentka 1. ročníka Mgr. stupňa, Psdm

Vladimíra Kamhalová, študentka 2. ročníka Mgr. stupňa, AjSj

Dominika Javorková, študentka 2. ročníka Mgr. stupňa, AjSj

Lenka Mužilová, študentka 2. ročníka Mgr. stupňa, SjNj

Eva Kovaličková, študentka 2. ročníka Mgr. stupňa, SjAj (PT)

Petra Belasová, študentka 2. ročníka Mgr. stupňa, Vujdm

Dáša Nemcová, študentka 2. ročníka Mgr. stupňa, SjJ

Terézia Hájeková, študentka 2. ročníka Mgr. stupňa, SjAj (PT)

Barbora Bystrianska, študentka 2. ročníka Mgr. stupňa, SjFi

 

Predstavujeme čítajúce a čítané knihy