16 dobrých správ roku 2016 podľa Milana Čupku
„Extrémizmus, terorizmus, postpravda? Nielen tieto slová vystihujú rok 2016. Pripravili sme prehľad hrdinských činov či len pekných ľudských gest, ktoré pripomínajú, že svet a ľudia majú stále aj svetlé stránky.“ Týmito slovami začína článok Milana Čupku uverejnený 30. 12. 2016 na portáli zurnal.pravda.sk.
Do šestnástky dobrých správ sa dostalo aj niekoľko činov zo Slovenska. Prvák Samko Bezák z Bardejova, ktorý zachránil život svojmu dobodanému dedkovi, trieda prvákov a prváčok Základnej školy Tbiliská z Bratislavy predajom vlastných hračiek získala dostatok finančných prostriedkov na zakúpenie nového invalidného vozíka pre spolužiaka, ktorému starý niekto ukradol. Študenti zo Spojenej školy v Tvrdošíne, zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a zo Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity vytvorili a na prestížnom podujatí Shell Eco-marathon v Londýne predstavili úsporné auto. Narodeninová MHD vodiča bratislavskej električky Pavla Dureca, slovenskí záchranári v Iraku, Zuzana Števulová, ktorá ako prvá Slovenka získala ocenenie International Women of Courage.
Autor článku si všimol a medzi dobré správy roku 2016 zaradil aj service learningový projekt Čítanie ako terapia, ktorého autorky sú Kristína Lenčéšová, Ivana Staviarska a Lucia Szabóová z Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici a v roku 2016 na ňom spolupracovali aj s tromi kolegyňami z Pedagogickej fakulty UMB.
Service learning je na Slovensku rozbiehajúca sa vyučovacia stratégia, ktorá čerpá aj z idey dobrovoľníckej pomoci. Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici je prvou univerzitou na Slovensku, ktorá túto stratégiu implementuje do časti svojho vzdelávania, čím nadväzuje nielen na svetové univerzity, ale aj silnú tradíciu banskobystrického Centra dobrovoľníctva.
Viac o doteraz zrealizovaných service learningových projektoch si môžete prečítať na stránke Univerzity Mateja Bela venovanej service learningu v časti galéria SL aktivít.
Martina Kubealaková