Muži a (ich) emócie v literatúre, kultúre a jazyku (2024)

Začiatok (dátum, čas):
- 3. 9. 2024, 9:00
Koniec (dátum, čas):
- 3. 9. 2024, 20:00
Miesto:
- Banská Štiavnica
Usporiadateľ:
- Filozofická fakulta
Rokovací jazyk:
- slovenský
Kontaktná osoba:
Konferencia sa uskutočnila 3. septembra 2024 v Banskej Štiavnici v priestoroch Súkromnej hotelovej akadémie a je pokračovaním série stretnutí organizovaných v ostatných rokoch Inštitútom jazykovedy a literárnej vedy Univerzity v Siedlcach, Filozofickou fakultou Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Inštitútom germanistiky Varšavskej univerzity a venovaných rôznym aspektom mužnosti. Tento rok bola hlavnou témou sféra mužskej emocionality zaznamenaná v literárnych textoch, prítomná v kultúre a vyjadrovaná prostredníctvom jazyka, konferencia tak nadväzuje na ostatné tri ročníky a v téme maskulinity bude pokračovať aj na jeseň 2025.
Hlavnou témou konferencie sa stala kríza maskulinity spojená s hlbokými sociokultúrnymi zmenami, ktoré sa v posledných desaťročiach odohrávajú vo svete, čo súvisí s rozkladom tradičných sociokultúrnych vzorcov, ktoré boli donedávna radikálne diferencované na základe pohlavia. Fenomén krízy maskulinity je evidovaný a popisovaný v rôznych odboroch a vedných disciplínach, v sociológii, psychológii, antropológii a v ďalších humanitných vedách, ako aj v spoločenskom diskurze a v mediálnom priestore. Preto je dôležité, aby vedecká reflexia maskulinity bola interdisciplinárna a dokonca transdisciplinárna. Do tejto oblasti výskumu chceme preto zahrnúť literárnu vedu, ale aj ďalšie humanitné disciplíny (kulturológiu, lingvistiku, národnú filológiu a pod.).
Zámerom organizátorov bolo analyzovať emocionálne aspekty maskulinity zaznamenané v literárnych a kultúrnych textoch rôznych období a oblastí, ako aj hľadať ich prejavy na úrovni jednotlivých autorských či skupinových poetík.
Sledované problémové oblasti:
- Prejavy základných emócií, naladení a tónovaní súvisiacich s mužskosťou, ako je melancholický smútok, prekvapenie, odpor, hnev, radosť, strach, ako aj zložitejšie emocionálne stavy a nálady (priateľstvo, nedôvera, prijatie, nádej, potešenie, nadšenie) a analýza spôsobov ich vyjadrenia;
- Kultúrne normy a zvyky vedúce k potláčaniu pocitov a emócií a ich spojenie so svetom tradičnej maskulinity;
- Analýza textových reprezentácií ťaživých emocionálnych stavov spôsobených krízou mužskosti a ich negatívnych dôsledkov, akými sú depresie, alkoholizmus, drogová závislosť, násilie, kriminalita, samovraždy a pod.
- Formy a prejavy vyjadrovania mužskej citlivosti: univerzalizmus a nadčasovosť alebo historická a geografická podmienenosť; emocionálne geokultúrne oblasti (slovanské, germánske, stredoeurópske a pod.);
- Rodovo podmienený nepokoj (nespokojnosť) v súčasnej západnej/globálnej kultúre;
- Prejavy a odtiene resentimentu a rozhorčenia ako emocionálnej dispozície súvisiacej s geopolitickým, rasovým, etnickým, prestížnym/statusovým či hmotným ponížením;
- Prvky a podoby afektívnej poetiky; emócie a literárne žánre (tragédia zodpovedajúca smútku, strachu a hnevu; komédia radosti a prekvapeniu; satira hnevu, znechuteniu, pohŕdaniu a i.).
Rokovací jazyk – slovanské jazyky, angličtina, nemčina.
Konferenciu organizuje Filozofická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Siedlcach v rámci projektu APVV SK-PL-23-0033 a projektu NAWA BPN/BSK/2023/1/00024/U/00001 Maskulinita v literatúre, kultúre a jazyku. Konferencia sa konala pri príležitosti 70. výročia vzniku Katedry slovenského jazyka a literatúry v Banskej Bystrici a pod záštitou Poľského inštitútu v Bratislave.