Keď navštívite ktorúkoľvek internetovú stránku, táto stránka môže uložiť alebo obnoviť informácie o vašom prehliadači, najmä v podobe súborov cookie. Tieto informácie sa môžu týkať vás, vašich preferencií, vášho zariadenia alebo sa môžu použiť na to, aby stránka fungovala tak, ako očakávate. Tieto informácie vás zvyčajne neidentifikujú priamo, vďaka nim však môžete získať viac prispôsobený internetový obsah. V týchto nastaveniach si môžete vybrať, že niektoré typy súborov cookie nepovolíte. Po kliknutí na nadpisy jednotlivých kategórií sa dozviete viac a zmeníte svoje predvolené nastavenia. Mali by ste však vedieť, že blokovanie niektorých súborov cookie môže ovplyvniť vašu skúsenosť so stránkou a služby, ktoré vám môžeme ponúknuť. Viac informácií

Vždy aktívne

Keď platíme za prácu, ktorá sa robieva "z lásky": výskum au pair, opatrovateliek a upratovačiek.

Informácie o udalosti

Dátum a čas začiatku:25. okt. 2018 - 17:00
Dátum a čas konca:25. okt. 2018 - 20:00

Inspiráciu k prednáške a diskusii bola monografia Panie k deťom a na upratovanie: Podoby platenej práce v domácnosti. Autorka popisuje vznikajúci trh týkajúci sa platených prác v domácnosti na Slovensku. Sleduje situáciu, ktorá je pri najímaní pracovníčok v domácnosti nezvyčajná – na rozdiel od väčšiny európskych krajín na Slovensku nie sú ako pracovníčky v domácnosti zamestnávané prevažne migrantky, ale takmer výlučne ženy, ktoré majú občianstvo a väčšinou aj tú istú národnosť ako rodiny, ktoré ich zamestnávajú. Na základe pozornej analýzy skúseností rodín zamestnávajúcich panie k deťom a na upratovanie autorka ukazuje, ako najímanie pracovníčok v domácnosti súvisí so sociálnou politikou, deľbou práce v domácnosti, predstavami o výchove detí a voľnom čase, ale najmä s miestnym modelom, ktorý do výchovy dieťaťa angažuje staré mamy. Viac dočítate na Povysávate, alebo si zabicyklujete? Mať upratovačku už nie je tabu, stredná trieda sa mení alebo sa dozviete na našich štvrtkoch.

Zuzana Sekeráková Búriková učí sociálnu antropológiu na Katedre sociológie Masarykovej Univerzity v Brne. Vo svojom výskume sa venuje plateným prácam v domácnosti a starostlivosti o deti. Po dlhodobom výskume skúsenosti slovenských au pair skúma platenú starostlivosť o deti a domácnosť na Slovensku.