Filozofická fakulta Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Peter Lunter na MS 2011 v kulturistike

Rozhovor s Petrom Lunterom po MS 2011 v kulturistike (WFF Worlds 2011, Athletic)

Peter pred dvoma týždnami si sa zúčastnil majstrovstiev sveta v kulturistike, kde si obsadil 6. miesto. Ako si spokojný s priebehom súťaže a s
dosiahnutým výsledkom?

S umiestnením spokojný určite nie som, ale tak to chodí. Osobne som ešte nezažil, aby bola kategoria porovnávaná v celku a len jeden krát. Tažko tam potom hladať objektívnosť a spravodlivosť. V tomto športe je ale objektívnosť relatívny pojem. Priebeh súťaže bol ako zvyčajne vyčerpávajúci, kedže súťaž začala o 11.00 a na pódium sa moja kategória dostala až okolo 21,00 večer. Čo je v preklade 10 hodín čakania.

Tri týždne pred Majstrovstvami sveta si absolvoval aj sútaž fitparadé v Madarsku, kde si obsadil tretie miesto. Ako by si zhodnotil účinkovanie na tejto súťaži?

Táto súťaž mala len prípravný charakter, kedže prioritnou súťažou boli MS. Forma nebola ani z daleka dotiahnutá na požadovanú úroveň, kedže za sebou som mal necelý mesiac prípravy. Po súťaži som uvedomil, že ak chcem do MS stihnúť formu, treba zaradiť určité zmeny a prípravu
pritvrdiť.

Spomínal si zmeny v príprave, aké to boli?

Celé telo som miesto pôvodných 3 dní, odcvičil za 2 dni. A ráno na lačno som zaradil aeróbnu aktivitu. To znamená že som trénoval trojfázovo. Tak isto som obmedzil dni voľna. Za spomínané 3 týždne som mal len dva dni voľno. Po psychickej stránke to boli v podstate najhoršie dni v doterajšom pôsobení v kulturistike.

Z čoho sa skladá tvoja strava v predsúťažnom období?

Ako zdroj bielkovín preferujem kuracie prsia na vode, poprípade vajcia a protein. Ako zdroj sacharidov zase ryzu. Cely príprava sa absolvuje na tejto monotónnej strave.K tomu sa samozrejme pridá nejaká zelenina. Suplementy si tiež nájdu svoje miesto.

Chcel by si touto cestou niekomu poďakovať za pomoc a podporu počas prípravy?

Každý pri tejto otázke spomína rodinu. Bohužial v mojom prípade je podpora od rodiny nulová v každom smere. Najväčšia opora je priateľka Kristína. Na súťaže cestuje vždy so mnou,kde ma pripravuje a psychicky podporuje na samotné vystúpenie. S prípravou zostavy mi pomáhal kamarát Samo Vizi. Z radou školy, patrí vďaka p. Kremnickému a Fakulte humanitných vied UMB kde študujem za vybavenie motivačného štipendia.