Vždy aktívne

Zimná svetová univerziáda 2011

Úspechy študentov KTVŠ FF UMB na 25. svetovej zimnej univerziáde

V dňoch 27.1. - 6.2.2011 sa vo vysokohorskom stredisku Erzurum v Turecku uskutočnila 25. svetová zimná univerziáda, na ktorej z môjho pohľadu mala slovenská výprava adeptov na získanie medailových umiestnení niekoľko. Je potešiteľné, že nimi boli najmä študenti, resp. už absolventi Katedry teleskej výchovy a športu Fakulty humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Mám za česť, že som som svojim, dielom mohla prispieť k úspechom našich študentov prí získavaní medailových umiestnení. Svetovej univerziády som sa ako členka výpravy zúčastnila pvýkrát a mohla som tak svojou mierou prispieť k úspechom športovcov UMB.
Absolventka štúdia na KTVŠ FF UMB v Banskej Bystrici Alena Procházková (beh na lyžiach) sa ziskom 4 zlatých medailí stala najúspešnejšou akademickou medailistkou Svetovej zimnej univerziády 2011 a Matej Kazár v biatlone získal bronzovú medailu. Slovenská výprava mala 61 športovcov a získala celkovo 7 medailí a z nich 5 získali práve študenti z KTVŠ FF UMB.
Na svoje prvé preteky v behu na lyžiach na 5 km klasicky, ktoré patria k jej obľúbeným, nastúpila Alena Procházková po chorobe. S konečným 5. miestom nebola ani ona, ani jej realizačný tím, úplne spokojná. Trocha sa nevydarilo voskovanie, ale ako sa nakoniec ukázalo, bolo to k niečomu dobré, pretože už v ďalších pretekoch nebol s voskovaním žiaden problém. Ako priama účastníčka vedenia výpravy konštatujem, že to čo v nasledujúcich dňoch dokazovala Alenka na bežeckých tratiach, bol pre mňa zážitok na celý život.
Váhala som uverejniť aj fotografiu, ktorá zaznamenáva nespokojnosť s týmto umiestnením vzhľadom k ďalším jej úspechom, ale považujem to za inšpiráciu ďalším adeptom.

V nasledujúcich štartoch zaznamenávame na tvári, nielen našej akademičky, len úsmev!

V najsilnejšiej disciplíne v šprinte na 1,3 km sa ukázala naša reprezentantka v plnej sile a postupne od štvrťfinále cez semifinálové behy v cieľovej rovinke finálového behu porazila všetky súperky, obsadila 1. miesto a získala prvú zlatú medailu pre akademický šport FF UMB, ale najmä pre seba.
Silu záverečného finišu v cieľovej rovinke dokázala A. Procházková aj v Skiatlone - pretekoch 5 km klasicky a 5 km voľnou technikou, kde opäť prevalcovala všetky súperky, najmä z Ukrajiny a Ruska a získala druhú zlatú medailu.
Svoju medailovú zbierku obohatila o tretiu zlatú medailu v Mix team sprintoch spolu s Petrom Mlynárom. V divácky atraktívnych pretekoch sa prepracovali do finale, v ktorom nedala svojou bežeckou technikou a taktikou šancu súperom najmä Ala Procházková a na poslednom úseku v poslednom stúpaní s prehľadom skúsenej pretekárky odrazila nápor súperiek a preteky skončila víťazným finišom v cieľovej rovinke.
Mimoriadne úspešný bol desiaty deň súťaží SZU 2011 najmä pre Alenku Procházkovú. Vo svojom piatom štarte v bežeckých disciplínach (preteky na 15 km s hromadným štartom) získala už štvrtú zlatú medailu a rozšírila zbierku dvoch strieborných medailí z predchádzajúcich svetových univerziád. Po takticky výbornom behu voľnou technikou porazila predovšetkým Talianky, Francúzky a Rusky, ktoré spolu s Alenou jazdia svetové poháre.

V úvodných individuálnych pretekoch na 20 km mužov biatlonistov potešil konečným 3. miestom celú slovenskú výpravu Matej Kazár, ktorý bol po tretej streľbe na prvom mieste, v poslednej položke mu ušla jedna rana, a to ho pripravilo o zlato. Konštatoval, že k bronzovej medaile mu prispelo výborné voskovanie, spoľahlivá streľba, jeden z jeho najlepších bežeckých výkonov, ale aj pomoc a podpora celého realizačného tímu. Dušan Šimočko skončil na 15. mieste.

V ženskej súťaži (15 km) sa umiestnila Terka Poliaková na 23. mieste.
V pretekoch v šprinte Matej Kazár nepredviedol taký výkon, na ktorý si trúfal a po štyroch trestných kolách sa umiestnil na konečnom 11. mieste.
Ženy predviedli v poli viacerých účastníčok súťaží svetového pohára v biatlone svoj štandartný výkon a obsadili 15. miesto Martina Chrapanová a 23. miesto Terézia Poliaková.
Postupne sa medzi pretekármi rozšírila viróza a zasiahla viacerých športovcov, ale aj trénerov. Podpísala sa aj pod ďalšie umiestnenia Mateja Kazára, ktorý sa v stíhacích pretekoch chcel umiestniť medzi prvými šiestimi pretekármi, čo sa mu nepodarilo a skončil na 12. mieste. Z dievčat sa Martina Chrapanová umiestnila na 13. mieste.
Preteky zmiešaných štafiet na 2x6 km a 2x 7,5 km výborne rozbehla Martina Chrapanová, ktorá odovzdávala na 2. mieste Terézii Poliakovej, na ktorej sa ale postupne ukázal negatívny vplyv vysokej nadmorskej výšky a toto miesto neudržala. Následne však Dušan Šimočko a Matej Kazár postupne doviedli štafetu na 5. miesto.

Krásny súboj o konečné 6. miesto v pretekoch s hromadným štartom predviedol Dušan Šimočko. V cieli daroval toto umiestnenie svojmu otcovi, ktorého museli v nemocnici v Erzurume operovať a tak nemohol byť zúčastnený na pretekoch. Matej Kazár po nie veľmi presnej streľbe obsadil 13. miesto. Z dievčat neštartovala ani jedna kvôli zdravotným problémom.

Naši študenti - športovci dokázali, že patria k športovej akademickej špičke, čo popri študijných povinnostiach nebolo jednoduché. Verím, že ich výsledky budú inšpirovať aj súčasných študentov - športovcov v ich športovej príprave počas vysokoškolského štúdia.