Mária Czaková a jej skvelý výsledok

 Študentka doktorandského štúdia na KTVŠ FF UMB chodkyňa Mária Czaková dosiahla na chodeckom mítingu EA vo švajčiarskom Lugane skvelý výsledok. V pretekoch na 20km skončila štvrtá s výborným časom 1:32:41 h. Utvorila si tak nielen osobný rekord, ale zrejme aj splnila limit na budúcoročné olympijské hry.

Kvalitne obsadené preteky švajčiarskom Lugane boli zároveň aj 13. ročníkom Memoriálu Maria Albisettiho. Mária Czaková z VŠC Dukla Banská Bystrica v pretekoch žien na 20 km si vylepšila doterajšie maximum z lanského Svetového pohára v čínskom Tchajcchangu o viac ako o poldruha minúty. Víťazkou sa stala Češka Anežka Drahotová za 1:28:52 h.

Čo je však podstatné, banskobystrická chodkyňa splnila limit na majstrovstvá sveta 2015 v Pekingu a pravdepodobne aj na OH 2016 v Riu de Janeiro, ktoré zverejnia v apríli, resp. v máji. Zverenka trénerského dua Matej Spišiak – Martin Pupiš zaostala za slovenským rekordom Márie Gálikovej z lanských ME o 38 sekúnd. V slovenských historických tabuľkách je tretia práve za Gálikovou (1:32:03) a Malíkovou (1:32:14).