Filozofická fakulta Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Postup atlétov do 1.ligy Majstrovstiev Európy družstiev

Študenti KTVŠ FF UMB prispeli k historickému úspechu slovenskej atletiky. Slovenskí atléti prvý krát v histórii postúpili do 1.ligy Majstrovstiev Európy družstiev v atletike. V izraelskom Tel Avive skončili na 2.mieste v tímových ME v atletike. Nemalú zásluhu na tom mali aj študenti a absolventi KTVŠ FF UMB. Skúsená Jana Velďáková (čerstvá absolventka Bc. štúdia TV-Tre na KTVŠ FF UMB) získala v skoku do diaľky víťazstvo a tak 12 bodmi prispela k postupu Slovenska do prvej ligy. Na výbornom druhom mieste skončil vo vrhu guľou Matúš Olej (absolvent Mgr. štúdia TV-Tre na KTVŠ FF UMB). Študentka prvého ročníka učiteľského štúdia Tv-Geo Daniela Ledecká si pripísala 3.miesto na 400 m cez prekážky a zároveň bola členkou víťaznej štafety na 4x400 m. Trojskokani Dana Velďáková (čerstvá absolventka Bc. štúdia TV-Tre na KTVŠ FF UMB) a Tomáš Veszelka (študent 1.ročníka Bc. štúdia TV-Tre na KTVŠ FF UMB) skončili na výborných tretích miestach. Rovnako v skoku o žrdi mala naša katedra svojich zástupcov, Ján Zmoray (študent Mgr. štúdia TV-Tre na KTVŠ FF UMB) skončil šiesty a Anamária Hrvolová (čerstvá absolventka Mgr. Štúdia TV-Tre na KTVŠ FF UMB) deviata. Šieste miesto si pripísala vo vrhu guľou Patrícia Slošárová, ktoré by mala na KTVŠ študovať od jesene.
KTVŠ mala silné zastúpenie aj v realizačnom tíme, keď členmi trinásťčlenného realizačného boli naši absolventi – Martin Pupiš (reprezentačný tréner) a tréneri Michal Škvarka, Jozef Parička, Pavel Pankuch a Rastislav Miško.
Postup do prvej ligy je pre slovenskú atletiku nevídaný úspech, nakoľko naši atléti nikdy v histórii neskončili lepšie, ako na 5.mieste v rámci 2.ligy Majstrovstiev Európy družstiev v atletike. Pritom Slováci boli tento rok nováčikom v 2.lige, keďže len v predošlej edícii 3.ligy si vybojovali postup do druhej ligy. V prvej lige čaká našich atlétov okrem iných silných atletických krajín aj „neprekonateľné" Rusko.
Výsledky ME družstiev v atletike (2.liga):
1.Maďarsko 372,5 b
2.Slovensko 306,5 b
3.Litva 298,5 b
4.Slovinsko 296,0 b
5.Lotyšsko 258,0 b
Cyprus 258,0 b
7.Chorvátsko 253,5 b
8.Izrael 242,0 b
9.Rakúsko 240,5 b
10.Srbsko 238,5 b
11.Island 181,0 b
12.Moldavsko 168,5b