Športovec nosí chorú sestru na chrbte

Jeden robí šport, aby mohol sadnúť opitý za volant. Druhý na sebe od detstva maká, lebo chce dosiahnuť naozaj niečo veľké. Jeden reprezentuje Slovensko. Druhý reprezentuje skutočných chlapov. Našťastie si môžeme vybrať, kto bude vzorom pre naše deti.
Tak napríklad Štefan Vozár študent denného štúdia KTVŠ FF UMB začal cvičiť ešte ako malý. Chcel si vypracovať svaly a dať ich potom sestre. Neskôr zistil, že sa to asi nebude dať a tak makal, aby ju mohol nosiť, až jej raz doslúžia nohy. Študuje na katedre telesnej výchovy, učí deti liezť na horolezeckej stene a sadá niekoľkokrát za deň za volant, aby zabehol za sestrou do školy a na chrbte ju preniesol z učebne do učebne. Kika má svalovú dystrofiu, preto ju máme v Dobrom anjelovi. Števo robí diplomovku o horolezectve. Mohol by aj o schodolezectve. Schody Kika nedáva už dávnejšie. Po rovine to ešte aspoň trochu išlo. Posledné pokusy ale už nekončili dobre. Pády, zlomená noha ...a tak jej nohy vystriedali na väčšinu času prednedávnom kolesá.
Kika si zvyká na svoju situáciu ťažšie. Ale so šarmom a humorom. Pôjde na výšku, bude pomáhať a motivovať hendikepovaných a začala hrávať aj stolný tenis. To len, ak by ste mali pocit, že ľudí na kolieskach má niekto právo odstaviť na druhú koľaj. Práveže naopak! Toľko by sme sa od nich mohli učiť.

No a ešte je tu Majka. Tiež začala cvičiť, aby mohla Kike pomáhať. Traja súrodenci držia pokope. A nad nimi bdie malá krehká žena, ktorá sa roky starala o svojho muža na vozíku, kým ich navždy opustil. Mladí robia veľa dobrého. Majka chodí na onkológiu hrať sa s deťmi, Števo je dobrovoľný záchranár a Kika pomáha na pedagogickej fakulte a aj pri rôznych podujatiach. Chápete, hej? Popri tom, ako prekladajú Kiku a snažia sa čo to zarobiť v neľahkej situácii, každý robí zadarmo ešte aj čosi prospešné. Dať len polovicu z toho väčšine mladých na Slovensku, bolo by tu sveta žiť.

" Chcel by som tu chorobu mať ja. Veď je chalanská!" povedal mi Števo. Lebo je to so svalovou dystrofiou štatisticky tak. Ale nedá sa, žreb si vytiahla sestra.

Keďže aj mamke je občas zle, Števo si urobil aj kurz záchranára. Má tie baby rád. Stará sa o nich. Kike plní sny. Ona sa musí vysporiadať s mnohými vecami. A našla si na to nástroj. Miluje hokej a fandí HC'05. Ale útočisko našla aj v hudbe. Vďaka jej akčnosti a neustálemu súťaženiu o lístky a vstupy, zažívajú šialené veci. Najviac ju štve, že na koncertoch nemôže tlieskať s rukami nad hlavou. Tak vysoko ruky nedvihne. Števo zatiaľ rozháňa ľudí, aby jeho sestra videla. Už keď boli malí a počul, že o Kike niekto povedal niečo škaredé, hneď si to s ním išiel vysvetliť.

Sestru prenášajú aj Majka aj Števo na chrbte. Ako medvedíky koala. Je jej to milšie, ako by to mali robiť spolužiaci. A či by sa spolužiakom chcelo? Možno vám raz povedia.

Števo tak vlastne celú výšku študuje tak, že odbieha prenášať svoju sestru. Robí to rád. Niekoľkokrát za deň. A ona je najradšej, keď ho má po ruke. A škola si hlavu z ničoho aj tak nerobí. A ani my. Nikto, kto vidí schody nevidí, že to pre niekoho môže byť neprekonateľná prekážka a každodenný boj o ľudskú dôstojnosť.

Števo je obdoba horského nosiča prispôsobená do mesta. Keď sa pokazil výťah, vyniesol už aj suseda, ktorý je tiež na vozíku. Najprv domov hore na wecko a potom, keď sa sused vrátil večer z pivka.

A zatiaľ čo niekto mladý nevie vtrepať do kože, veľký brat má v pláne, potom ako skončí výšku, byť  hasičom, lebo tak môže pomáhať aj iným. Ale predtým ešte musí zarobiť na to, aby svoje baby zobral k moru.

Dvaja športovci. Na ktorého treba zazerať a ktorému tlieskať, to si musíme vybrať sami. Aj to, kto bude vzorom pre mládež.

 

zdroj: https://dennikn.sk/blog/nosi-sestru-na-chrbte-sportovec-ktory-moze-byt-vzorom/

nedeľa9. apríla 2017 17:40