Filozofická fakulta Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Študenti UMB na svetovej univerziáde 2017 v Taipei

V dňoch 19. – 30.8.2017 sa v taiwanskej metropole Taipei (celá aglomerácia vyše 7 miliónov obyvateľov) uskutočnila už 29. Letná svetová univerziáda. SLSU sa uskutočnila pod sloganom „For you for youth“.

Letná svetová univerziáda je druhým najväčším športovým podujatím na svete po letných olympijských hrách o čom svedčia aj nasledovné údaje: súťažilo sa v 17 športoch, zúčastnili sa vysokoškoláci z vyše 170 krajín, počet športovcov vyše 6000 a celkový počet účastníkov bol vyše 9000. Počet dobrovoľníkov, ktorí pomáhali pri zabezpečovaní univerziády bol neuveriteľných 18 000. V ostatných rokoch sa letné svetové univerziády, ktoré sa konajú v dvojročných intervaloch, často usporadúvajú v krajinách juhovýchodnej Ázie. Po Číne, Južnej Kórei a Thajsku bola v tomto regióne prvýkrát univerziáda na Taiwane. Táto ostrovná krajina (vyše 23 miliónov obyvateľov), ktorá spadá pod Čínu ale je samostatná v istých oblastiach už na prvý dojem preukazuje svoju hospodársku vyspelosť. Taiwan je 22. najväčšou ekonomikou sveta. Potvrdzuje to aj jedna z najvyšších budov sveta Taipei 101, ktorá je 509 metrov vysoká. Taiwan je ostrov, ktorý nie je turisticky zdanlivo veľmi lákavý ale má v sebe čaro, ktoré prináša zmes histórie, kultúry, peknej prírody a rýchleho hospodárskeho rozvoja.

V športe Taiwan nepatrí k svetovým veľmociam ale domáci dokázali pripraviť podujatie na vysokej úrovni a navyše vo viacerých športoch boli veľmi úspešný. O univerziádne súťaže bol nebývalý záujem o mnohé šproty. Viaceré športoviská boli vypredané a nebolo možné sa na ne dostať, hlavne v športoch, v ktorých súťažili domáci športovci.

Slovenská výprava, ktorej účasť zabezpečovala Slovenská asociácia univerzitného športu, v spolupráci s príslušnými športovými zväzmi obsadila 12 športov a SR reprezentovalo 52 športovcov. Historicky najväčšie bolo zastúpenie na letných svetových univerziádach z radov v študentov UMB – až 12 športovcov dostalo šancu zmerať si sily s najlepšími vysokoškolákmi sveta.  

Zo slovenských vysokých škôl to bolo najväčšie zastúpenie z jednej univerzity. Z UMB sa univerziády zúčastnili (na fotke 1 zľava):

Tomáš Pavlovský, tenis, Ekonomická,

Matej Hajas, judo, Filozofická fakulta,

Daniela Ledecká, atletika, Filozofická fakulta,

Martin Becík, judo, Filozofická fakulta,

Miroslav Úradník, atletika, Právnická fakulta,

Dušan Hegedus, judo, Filozofická fakulta,

Ján Zmoray, atletika, Filozofická fakulta,

Adrián Angyal, taekwondo, Filozofická fakulta,

Dominik Černý, atletika, Filozofická fakulta,

Pavol Mego, stolný tenis, Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov,

Ivan Čillík, atletika, tréner, Filozofická fakulta,

Na fotke chýbajú:

Peter Belanec, vzpieranie, Filozofická fakulta,

Tomáš Veszelka, atletika Filozofická fakulta.

Študenti pocítili silnú svetovú konkurenciu, ktorá v niektorých športoch bola na úrovni majstrovstiev sveta. Navyše sa museli vysporiadať ťažkými klimatickými podmienkami: vysoká vlhkosť a vysoké teploty. Z našich študentov sa najjlepšie sa umiestnil Tomáš Veszelka, ktorý bol v trojskoku na 11. mieste. Na 13. mieste skončili dvaja atléti Daniela Ledecká, v behu na 400 m prek. a Dominik Černý v chôdzi na 20 km. Poďakovanie patrí všetkým trénerom, realizačným tímom, klubom a všetkým ostatným, ktorí sa na príprave študentov – športovcov podieľajú. Ale tiež aj fakultám, ktoré umožňujú študentom popri štúdiu aj športovať a reprezentovať UMB a SR. 

Prof. PaedDr. Ivan Čillík, CSc., KTVŠ Filozofická fakulta