Ako študovať a nezblázniť sa

 

Časový manažment

1) Nenechávam si veci na poslednú chvíľu. Radšej si splním povinnosti skôr a mám voľno (bez výčitiek svedomia).

2) Mám diár. Keď používam internetovú aplikáciu, môžem si napríklad nastavovať hromadné upozornenia, aby nám všetkým prišlo upozornenie, že o pár dní máme skúšku.

3) Seriálmi sa odmeňujem, nepoužívam ich na prokrastináciu.

4) Presne si naplánujem, kedy čo budem robiť a snažím sa plán dodržiavať. Ušetrí mi to veľa stresu a nebudem zbytočne míňať energiu. Existuje na to napríklad aplikácia https://en.todoist.com/, kde si píšem, čo mám robiť a keď to urobím, škrtnem to a poteším sa.

5) Keď mám problém s prokrastináciou, vyskúšam techniku Pomodoro alebo jej variáciu Fitodoro.

 

 

Ako sa efektívne učiť

1) Nie na úkor spánku. Nevyspatie podstatne zhoršuje kognitívne schopnosti a privodím si nakoniec zdravotné problémy.

2) Niekomu pomáha učiť sa tak, že ho niekto iný skúša. Nájdem si medzi spolužiakmi parťáka a učím sa s ním.

3) Nedám sa demotivovať nezrelými spolužiakmi, ktorí ma považujú za trápneho, lebo sa správam zodpovedne, a potom na mňa žiarlia, keď mám lepšiu známku. Som predsa dospelý človek a nesiem zodpovednosť za svoj vlastný život.

4) Chodím na semináre a prednášky, nie nadarmo sa hovorí, že opakovanie je matka múdrosti. Na skúšku si to len zopakujem = zníži to kognitívnu záťaž, lebo už predsa viem, o čo ide.

5) Naučím sa techniku close-readingu a odrazu si zázračne začnem pamätať, čo som čítal.

6) Čomu nerozumiem, to sa mi zle učí. Naučím sa robiť si systematické poznámky, napr. používam PC, aplikujem štýly a generujem obsahy, takže presne vidím štruktúru predmetu.

7) Naučím sa používať myšlienkové mapy. Nejde iba o otravné zadanie do školy, v skutočnosti je to veľmi efektívna pomôcka, ako sa niečo naučiť, a pritom tomu rozumieť.

 

 

Psychohygiena

- Poriadne sa vyspím. Neťahám nočné, lebo cez deň som prokrastinoval.

- Jem dobre, teda nie vifon a párky ohriate na radiátore. Keď neviem alebo nechcem variť, môžem chodiť na obedy do školskej jedálne (nabijem si ISIC, objednám si jedlo deň vopred, prídem do jedálne, priložím ISIC, vydajú mi jedlo).

- Idem sa občas prejsť. Banská Bystrica je krásne mesto a odvšadiaľ je to do prírody kúsok. Máme tu Urpín (Kalváriu), Laskomer, Tajov, Králiky a podobne.

- Športujem. UMB ponúka študentom najrôznejšie možnosti trávenia voľného času. Okrem toho tu máme plaváreň štiavničky so saunovým svetom, tenisové kurty, posilňovne či bowling.

- Rozvíjam svoj bohatý duševný život pomocou kultúry. V Banskej Bystrici máme napríklad výborné Bábkové divadlo na rázcestí, ktoré sa venuje aj činohre pre dospelých, Divadlo z pasáže, divadlo Štúdio tanca a samozrejme, Štátnu operu. Okrem toho tu máme miesta, kde sa robia rôzne kultúrne akcie, napríklad koncerty (aj cez týždeň) --  Klub 77 alebo CNK Záhrada.