Témy záverečných prác na výber

Všetky záverečné práce na AR 2020/2021 sú obsadené.

Milí študenti,

ak chcete písať prácu u mňa, môžete prísť aj s návrhom vlastnej témy (napíšte mi však najskôr mail na marianna.bachledova@umb.sk)

Témy na výber

Okruhy

A) Odborný preklad

• Gilov sekvenčný model prekladu v praxi (rozbor procesu pri reálnom preklade)
  • CAT nástroje: riešenie technických problémov v praxi
  • Kritika prekladu (vlastný výber diela na kritiku, pozor: kritika je komplexné objektívne hodnotenie, nie hľadanie chýb): pozor, treba si určiť cieľ, analýza je metóda, nie cieľ (čo tým dosiahnete, že urobíte kritiku? na čo ste prišli?)
  • Systém testovania prekladateľov pomocou skúšobných prekladov (parametre)
  • Špecifiká prekladu textov z oblasti športového výskumu (prípadová štúdia)
  • Špecifiká prekladu textov z oblasti pedagogiky (prípadová štúdia)
  • Špecifická prekladu ekonomických a obchodných textov
  • Špecifiká prekladu PIL (príbalová informácia k lieku)
  • Jeden text, dva diskurzy (preklad diskurzu odborník -- odborník vs. odborník -- laik)
  • Analýza procesu prekladu pomocou think-aloud protokolov
  • Cudzojazyčná prezentácia vybraného slovenského podniku: prípadová štúdia. Analýza napr. stránky a FB komunikácie podniku, napr. reštaurácie, ktorý sa snaží osloviť aj zahraničných zákazníkov s cieľom vyhodnotiť profesionalitu komunikácie.

B) Umelecký preklad

• Analýza doslovov k anglicky písanej beletrii preloženej po roku 1989 (autora podľa vlastného výberu, pred návrhom si treba dať urobiť rešerš)
  • V cudzom tele: Medzi prekladom a redakciou (analýza a typológia redaktorských zásahov v zbierke poviedok)
  • Pán Bowling si kupuje noviny: Medzi prekladom a redakciou (ide o detektívku z 40. rokov)
  • Diela Stephena Kinga v slovenskom preklade (študent sám upresní, či sa chce zamerať na recepciu a mapovať kto, kde, ako, kedy a prečo alebo robiť kritiku vybraného diela/analyzovať napr. štylistické problémy...) - REZERVOVANÉ
  • Jazykový úzus v amerických erotických románoch pre ženy (obsadené)
  • Prekladateľské problémy v románe Gentlemen and Players od Joan Harrisovej
  • Kritika prekladu románu Modroočko od Joan Harrisovej (p.s. nie je to rozprávka, pogooglite si)
  • Preklad lingvokulturém v románe Delie Owensovej Kde raky spievajú
  • Preklad lingvokulturém v románe Christy Lefteriovej Včelár z Aleppa
  • Prekladová literatúra tematizujúca LGBTI a jej recepcia na Slovensku (obsadené)
  • Náboženské prvky v románe Biskupovo tajomstvo a ich preklad do slovenčiny

C) Tlmočenie

• Vplyv introvertnosti/extrovertnosti na expresivitu tlmočníka (OBSADENÉ)
  • Techniky ovládania stresu pri tlmočení (OBSADENÉ)
  • Krátka/dlhá dekaláž z pohľadu recipienta

D) Didaktika prekladu/tlmočenia

• Interpretačné schopnosti u študentov prekladateľstva
  • Aptitude testing

E) Sociológia

• Životný štýl prekladateľov
  • Tlmočníci a zdravie
  • Časový manažment u prekladateľov na voľnej nohe (OBSADENÉ)
  • Obraz prekladateľov v slovenských internetových médiách (rozhovory, zmienky v recenziách...)

F) Kultúra

• Translingválny vývoj popkultúrnych mémov

POZNÁMKA: Práce, kde nie je priamo nutné v praxi pracovať so slovenským textom, sa píšu v angličtine. Práce o kritike prekladu, redigovaní a pod. sa môžu písať aj v slovenčine.

V tomto linku nájdete pokyny a časový plán, ktorý sa pri písani záverečnej práce u mňa dodržiavajú.