Milé kolegyne, milí kolegovia, v rámci projektu APVV (Postavenie sociálnych a humanitných vied v spoločnosti: ich možnosti a limity), riešeného na našej fakulte, vás srdečne pozývame na prednášku prof. Mgr. Jaroslava Millera, M.A., PhD., dvojnásobného rektora Univerzity Palackého v Olomouci, aktuálne rektora Anglo-americkej univerzity v Prahe, na tému: "Reforma vysokých škol a postavení humanitních věd na příkladu Univerzity Palackého v Olomouci".

Prednáška s diskusiou sa uskutoční 2. novembra o 13.00 hod.  v budove FF UMB na Tajovského 51 v miestnosti Vzdelávacieho centra Mateja Bela (pod gesciou Univerzitnej knižnice UMB) na 1. poschodí.

Tešíme sa na vašu účasť!

Rastislav Kožiak

ŽIVOTOPIS

Jaroslav Miller vyštudoval Gymnázium v Šumperku (1985 - 1989) a Filozofickú fakultu Univerzity Palackého v Olomouci v odboroch História - Ruská filológia a Literatúra - Anglická filológia a literatúra (1989 - 1995). Od roku 1994 je univerzitným vyučujúcim. V štúdiu pokračoval v Central European University v Budapešti (1996 - 1997 M.A. v odbore Raná novoveká história). V roku 2000 absolvoval PhD štúdium na Univerzite Palackého v odbore Obecné dejiny. Na Central European University v Budapešti okrem MA štúdia v roku 2004 absolvoval PhD v odbore história. Históriu raného novoveku študoval taktiež na Oxfordskej univerzite (1999 - 2000). Medzi jeho učiteľov patril napríklad Josef JařabRalf DahrendorfStephen Greenblatt, či Robert John Weston Evans.

V roku 2005 sa habilitoval na docenta.

Absolvoval taktiež rad stáží na univerzitách a vo vedeckých ústavoch v KanadeMaďarskuUSASpojenom kráľovstveNemecku a Austrálii. Dvakrát bol štipendistom prestížnej nemeckej vedeckej Nadácie Alexandra von Humboldta (2006, Marburg a 2010, Münster) a americkej Nadácie Andrew W. Mellona (2004, 2010 Wolfenbüttel). V roku 2008 obdržal štipendium Fulbrightovho programu na Georgia College and State University, USA. V rokoch 2010 / 2011 zastával miesto hosťujúceho profesora na University of Western Australia v Perthe. V roku 2012 ho veľvyslanec USA menoval do funkcie ambasádora Fulbrightovho programu v Česku. K 1. februáru 2012 mu prezident Václav Klaus udelil titul profesora histórie. Od roku 2011 do januára 2014 zastával funkciu vedúceho Katedry histórie Filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V rokoch 2014-2021 bol rektorom Univerzity Palackého v Olomouci.

Miller obdržal niekoľko akademických a vedeckých ocenení, medzi nimi aj „R. John Rath Prize for Best Study in Habsburg History“ a „Best Urban History Monograph Award" v roku 2005. V roku 2008 vydalo prestížne britské nakladateľstvo Ashgate jeho monografiu Urban Societies in East Central Europe, 1500–1700. V roku 2010 publikoval v New Yorku a Budapešti (spolu s Lázslóm Kontlerom) monografiu Friars, Nobles and Burghers – Sermons, Images and Prints : Studies of Culture and Society in Early-Modern.