Keď navštívite ktorúkoľvek internetovú stránku, táto stránka môže uložiť alebo obnoviť informácie o vašom prehliadači, najmä v podobe súborov cookie. Tieto informácie sa môžu týkať vás, vašich preferencií, vášho zariadenia alebo sa môžu použiť na to, aby stránka fungovala tak, ako očakávate. Tieto informácie vás zvyčajne neidentifikujú priamo, vďaka nim však môžete získať viac prispôsobený internetový obsah. V týchto nastaveniach si môžete vybrať, že niektoré typy súborov cookie nepovolíte. Po kliknutí na nadpisy jednotlivých kategórií sa dozviete viac a zmeníte svoje predvolené nastavenia. Mali by ste však vedieť, že blokovanie niektorých súborov cookie môže ovplyvniť vašu skúsenosť so stránkou a služby, ktoré vám môžeme ponúknuť. Viac informácií

Vždy aktívne

Stretnutia s minulosťou - Thurzov dom

Katedra histórie FF UMB v Banskej Bystrici  pripravila opäť pre banskobystrickú verejnosť historickú prednášku v priestoroch Stredoslovenského múzea. Spolu so SSM vás srdečne pozývame!

Ako cestovali naši predkovia ?

Cesty sú neoddeliteľnou súčasťou života človeka. Uvedomujeme si to predovšetkým v súčasnosti, keď výrazne narastá množstvo prepravovaných ľudí a tovaru. Budujú sa nové komunikácie a mení sa dopravná sieť, ktorá mala svoj základ už v stredoveku a v niektorých prípadoch až v praveku. Suchozemské alebo vodné cesty mali a dodnes majú nepopierateľný vplyv na vývoj a prosperitu území a regiónov. Práve vďaka komunikáciám sa šírili aj nové kultúrne myšlienky a technické vymoženosti. Kvalita dopravnej siete vždy odrážala vyspelosť danej civilizácie.

Historickým Uhorskom prechádzalo viacero dôležitých ciest, ale aj ciest miestneho, regionálneho významu. Trasa ciest sa časom mohla meniť, prispôsobovala sa novým okolnostiam. Pod názvom Via magna boli pomenované viaceré významné, hospodársky a strategicky dôležité cesty. Na strednom Slovensku boli dve. Jedna spájala západ s východom a tá druhá spájala Uhorsko s Poľskom až s pobrežím Baltického mora. Cesta spájala centrálne časti Uhorska so Zvolenom, sídlom komitátneho župana. Spomínaná cesta vznikla z dôvodu prepravy nerastných surovín. Vo Zvolene pod Pustým hradom sa na cestu Via magna napájala aj cesta z Hronského Beňadika do dnešného Žiaru nad Hronom.

„Prednáška sa zameriava na rôzne aspekty cestovania v minulosti. V rámci nej si predstavíme niektoré výskumné problémy, pramene výskumu, pričom primárne sa zameriame na kvalitu historických ciest. Detailnejšie sa pozrieme aj na cesty, ktoré prechádzali územím Zvolenskej stolice. Oboznámime sa s trasami týchto ciest a na základe výpovedí ich užívateľov z 18. storočia si povieme aj o tom, ako bola v tom čase vnímaná ich kvalita“, ozrejmuje  historik Oto Tomeček.

Prílohy ku stránke: