Tézy k predmetu Hospodárska situácia na Slovensku v rokoch 1918-1945

Cieľ predmetu:

Priblížiť študentom hospodársku situáciu Slovenska v rokoch 1918 - 1945. Ozrejmiť hospodársko-politickú situáciu a východiská ekonomiky na Slovensku pri jeho vstupe do ČSR. Komparácia dvoch odlišných hospodárskych celkov v jednom štátnom útvare a snahy o ich vzájomné zosúladenie a prepojenie. Zamerať sa na otázku rozvoja alebo úpadku industrializácie Slovenska v rámci ČSR a oprávnenosť - či neoprávnenosť slovenských hospodárskych požiadaviek. Zároveň zhodnotiť vplyv medzinárodnej hospodárskej situácie v rokoch 1918 - 1938 a jej vplyv na dianie v ČSR.

Vysvetliť zmenu geopolitickej situácie v stredoeurópskom priestore a jej dosah na slovenské hospodárstvo. Zhodnotiť silné angažovanie nacistického Nemecka na chod slovenskej ekonomiky a snahy slovenských národohospodárov o jej čo možno najväčšiu samostatnosť. Objektívne zhodnotiť pozitívny vývoj slovenského hospodárstva v rokoch 1939 - 1943 a priblížiť hlavné príčiny tejto skutočnosti. Priblížiť hospodársku situáciu slovenského povstaleckého územia a záverečné obdobie relatívne samostatného hospodárstva pod priamou kontrolou nemeckých vojenských a hospodárskych orgánov.

Tézy k predmetu:

Slovenské hospodárstvo v rámci Československej republiky (1918 - 1938)

Výsledky industrializácie Slovenska v rámci Rakúsko-Uhorska.

Hospodárske východiská Slovenska pri jeho začlenení do ČSR.

Dosah politických a hospodárskych zmien na Slovensko v rokoch 1921 – 1923.

Ukončenie reštrukturalizácie priemyslu a hospodárska konjunktúra v rokoch 1924 – 1929.

Negatívny vplyv svetovej hospodárskej krízy na slovenskú ekonomiku.

Nová etapa industrializačného procesu na Slovensku v rokoch 1934 – 1938.

Slovenské hospodárstvo počas 1. Slovenskej republiky (1939 - 1945)

Slovensko ako samostatný hospodársky celok.

Prijatie „ochrannej zmluvy“ s Nemeckom a jej vplyv na slovenské hospodárstvo.

Snahy slovenských národohospodárov a obmedzenie nemeckého vplyvu.

Konjunktúra slovenského hospodárstva v rokoch 1939 – 1943 a jej hlavné príčiny.

Zahraničný obchod ako dôležitý faktor slovenského hospodárstva.

Koncentrácia bankového sektoru a podiel zahraničného kapitálu v slovenskom priemysle.

Hospodárske zabezpečenie SNP a chod ekonomiky na povstaleckom území.

Stagnácia slovenského hospodárstva a jeho rozvrat nemeckými zložkami po porážke SNP.

Odporúčaná literatúra:

MIČKO,P.: Hospodárska situácia Slovenska v rokoch 1918 - 1945. Banská Bystrica: 2013

MIČKO,P.: Hospodárska politika Slovenského štátu. Krakov: 2010

KAMENEC, I.: Slovenský stát. Praha: 1992.

LIPTÁK, Ľ.: Storočie dlhšie ako sto rokov. Bratislava: 1999.

Slovensko v Československu (1918 – 1938). Bratislava: 2004

CAMBEL, S.:Hospodárske pomery v Slovenskom národnom povstaní. Banská Bystrica, 2003.

HORVÁTH, Š. – VALACH, J.: Peňažníctvo na Slovensku v rokoch 1918 – 1945. Bratislava : ALFA – vydavateľstvo literatúry, 1978.

LIPTÁK, Ľ.: Ovládnutie slovenského priemyslu nemeckým kapitálom. Bratislava :  SAV, 1960.

MEDRICKÝ, G.: Minister spomína. Bratislava : Litera, 1993.

MIČKO, P.: Nemecký finančný kapitál a stredné Slovensko v rokoch 1939-1945. BB. 2006

Národohospodár Peter Zaťko spomína. Liptovský Mikuláš: Tranoscius, 1994.

PRŮCHA Václav a kolektív : Hospodářské a sociální dějiny Československa 1918 – 1992. 1. Díl období 1918 – 1945. Brno : Nakladatelství Doplněk, 2004.

FALTUS, J. – PRŮCHA, V.: Prehľad hospodárskeho vývoja na Slovensku v rokoch 1918 - 1945. I. vyd. Bratislava : VPL, 1969. 411 s.

HALLON, Ľ.: Expanzia slovenského finančného kapitálu v účastinných podnikoch v rokoch 1939 – 1944. In: Historický časopis, roč. 48, 2000, č. 1.

Hallon, Ľ.: Hospodárske aspekty československého vzťahu v rokoch 1918 – 1945. In: Česko-slovenská historická ročenka. Brno : Masarykova univerzita, 1999. 361 s. ISBN 80-210-2233-7

Hallon, Ľ.: Industrializácia Slovenska 1918-1938 (Rozvoj alebo úpadok?). Bratislava 1995.

KARVAŠ, I. : Moje pamäti (V pazúroch Gestapa). Bratislava 1994.

KRÁL, V.: Otázky hodpodářského a sociálního vývoje v českých zemích 1938 – 1945 II. Praha : Č-SAV HÚ, 1958. 474 s.

Kontaktný formulár