Tézy k predmetu Situácia Slovenska po získaní autonómie a príčiny vzniku 1. Slovenskej republiky (1939 - 1945)

Cieľ predmetu:

Priblížiť študentom obdobie 2.ČSR ( 6.10.1938 - 14.3.1939) s dôrazom na riešenie česko - slovenských vzťahov. Ozrejmiť situáciu a príčiny, ktoré boli dôvodom vyhlásenia autonómie Slovenska a následného vzniku 1.Slovenskej republiky. Zamerať sa na oprávnenosť - či neoprávnenosť slovenských požiadaviek na získanie autonómie Slovenska a reakciu českej politickej scény na túto skutočnosť. Zároveň zhodnotiť vplyv medzinárodnej geopolitickej situácie pred 2.svetovou vojnou na dianie v Československu a jeho následný rozpad.

Tézy k predmetu:

1./ Vznik 1. ČSR. Čo znamenal tento krok pre Slovákov?
2./ 1. ČSR v rokoch 1918-1938. Slovensko v rámci ČSR. Politická, hospodárska a kultúrna situácia Slovenska v novej republike.
3./ Snahy slovenských politických reprezentantov o autonómiu Slovenska. Návrhy HSĽS na prijatie zákona o slovenskej autonómii československým parlamentom. Autonomistický blok HSĽS a SNS v roku 1932 a ich spoločný postup vo voľbách 1935. Reakcie čechoslovakisticky orientovaných slovenských politikov na požiadavky autonomistov.
4./ Rokovanie výkonného výboru HSĽS 5. - 6. októbra 1938 v Žiline. Podpísanie dohody medzi politickými stranami zúčastnenými na rokovaniach v Žiline. Vymenovanie autonómnej vlády. Príchod Vojtecha Tuku na Slovensko.
5./ Nástup Adolfa Hitlera k moci v Nemecku a zmena geopolitickej situácie v Európe. Vplyv nacistickej politiky na situáciu v ČSR. Slovensko v plánoch Hitlera. Aktivita sudetských Nemcov a ich požiadavky. Septembrová politická kríza v ČSR a Mníchovský diktát 29. 9. 1938.
6./ Viedenská arbitráž 2. 11. 1938. Rokovania Maďarska a Česko - Slovenska v Komárne 9. - 13. októbra 1938. Zabratie časti územia Slovenska jeho susedmi.
7./ Politické angažovanie HSĽS v rámci 2. Č-SR. Účasť Slovákov v ústrednej pražskej vláde. Reakcie obyvateľstva na vyhlásenie autonómie Slovenska. Strana slovenskej národnej jednoty. Voľby do Snemu Slovenskej krajiny 18. 12. 1938.

8./ Umiernené a radikálne krídlo v HSĽS. Vystúpenie Alexandra Macha 5. 2. 1939 v Rišňovciach pri Nitre. Stretnutie V. Tuku s Adolfom Hitlerom 12. 2. 1939. Dohoda českých predstaviteľov ústrednej vlády v Unhošti vo februári 1939.
9./ Vyhlásenie Slovenského štátu 14. 3. 1939. „Homolov puč" 9. - 10. marca 1939. Vymenovanie Karola Sidora za predsedu autonómnej vlády. Odchod Jozefa Tisa do Berlína. Teória menšieho zla.

Odporúčaná literatúra:

ŠOLC, J.: Slovensko v českej politike. Banská Bystrica: 1993.
HOENSCH, J.: Slovensko a Hitlerova východná politika. Bratislava: 2001.
KAMENEC, I.: Slovenský stát. Praha: 1992.
KAMENEC, I.: Hľadanie a blúdenie v dejinách. Bratislava: 2000.
Slovenská otázka v 20.storočí.Bratislava: 1997.
LIPTÁK, Ľ.: Storočie dlhšie ako sto rokov. Bratislava: 1999.
Slovensko v Československu (1918 - 1938). Bratislava: 2004.
CAMBEL, S.: Štátnik a národohospodár Milan Hodža 1878 - 1944. Bratislava: 2001.
DEÁK, L.: Hra o Slovensko. Slovensko v politike Maďarska a Poľska v rokoch 1933 - 1939. Bratislava: 1991.
RYCHLÍK, J.: Češi a Slováci ve 20. století. I. diel. Česko - slovenské vzťahy 1914 - 1945. Bratislava - Praha: 1997.
GEBHART, J. - KUKLÍK, J.: druhá republika 1938-1939 (Svár demokracie a totality v politickém, spoločenském a kulturním životě). Paseka, Praha 2004, s. 164.

„Tretia ríša“ a vznik Slovenského štátu. Dokumenty I. ÚPN, SNM. Bratislava 2008

„Tretia ríša“ a vznik Slovenského štátu. Dokumenty II. ÚPN, HÚ SAV, SNM. Bratislava 2010

PEKNÍK, Miroslav a kol.: DR. Ivan Dérer politik, právnik a publicista. VEDA SAV, Bratislava 2010

Karol Sidor: Denníky 1930 – 1939. ÚPN, Bratislava 2010