2.4.2015 14:41 | Správy

Členovia KEGA kritizujú vytvorenie jednej Výskumnej agentúry

Zdroj: dreamstime

Autori hromadnej pripomienky k akčnému plánu implementácie Stratégie výskumu a inovácií vyčítajú návrhu, že plánuje zlučovať výskumné agentúry bez otvorenej spoločenskej diskusie.

Členovia komisií Kultúrnej a edukačnej grantovej agentúry ministerstva školstva (KEGA) spísali hromadnú pripomienku k akčnému plánu implementácie Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR na roky 2014 až 2016.

Autori pripomienky vyčítajú návrhu akčného plánu, že sa v ňom píše o vytvorení jednej Výskumnej agentúry, pričom sa ráta s postupným zlúčením doterajších samostatných agentúr KEGA, Vedeckej grantovej agentúry (VEGA), Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) a Agentúry ministerstva školstva pre štrukturálne fondy EÚ (AŠFEÚ).

Autori pripomienky to pokladajú za zásadnú transformáciu existujúcej Kultúrnej a edukačnej grantovej agentúry ministerstva školstva bez otvorenej spoločenskej diskusie vo vedeckej komunite.

„Z priloženého materiálu nie je ale zrejmé, čo konkrétne prinesie toto zlúčenie, aké bude postavenie jednotlivých agentúr. Budú autonómne a navrhovaná zmena sa nedotkne ich fungovania? Ak áno, aký zmysel má potom toto zlúčenie viacerých absolútne nekonzistentných prvkov? Ak nie, potom chýba koncepčné rozpracovanie, ako bude vyzerať uvedená fúzia všetkých agentúr a aký to bude mať celkovo vplyv na výskumnú činnosť na vysokých školách," uvádzajú.

Podľa materiálu má súčasne vzniknúť Rada Výskumnej agentúry zložená z členov Technologickej agentúry a zo zástupcov výskumných inštitúcií, vybraných vysokých škôl, podnikateľskej sféry, štátnej správy. Táto rada sa bude vyjadrovať k vecnému, časovému a zdrojovému harmonogramu výziev v súvislosti s plnením cieľov Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu.

„Výskumná agentúra pravdepodobne počíta s tým, že konkrétne výzvy, programy, plány a akcie budú viazané len na priority a opatrenia stratégie ako aj na komunitárne programy EÚ. Celkovo sa stratégia jednoznačne zameriava na špecializáciu a riešenie prioritných oblastí výskumu a vývoja. A práve tento odkaz má fatálny dopad na fungovanie agentúr KEGA/VEGA. Dotácie na projekty KEGA/VEGA sú vlastne prostriedkami verejných vysokých škôl vyčlenenými z ich rozpočtov na základe ich súhlasu, že časť inštitucionálnej podpory si súťaživou formou delia cez verejnú výzvu medzi sebou," dodávajú autori pripomienky s tým, že pri KEGA/VEGA je v systéme financovania výskumu na vysokých školách nevyhnutné pravidelne vypisovať všeobecné výzvy vo všetkých vedných oblastiach, nielen tie prioritné v záujme dosahovania cieľov Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu.

„Takéto náhle zmeny môžu výrazne destabilizovať fungovanie nastavených procesov, preto ako predseda KEGA vznášam zásadnú pripomienku, aby sa o týchto veciach začala štandardne obojstranná verejná diskusia aj s vedeckou komunitou a súčasne aby sa do materiálu špecifikovalo postavenie jednotlivých agentúr v rámci navrhovanej jednej Výskumnej agentúry a z toho vyplývajúce ich smerovanie a dosah na fungovanie funkčne odlišných, v súčasnosti existujúcich agentúr," dodáva predseda KEGA Jozef Živčák s tým, že v opačnom prípade dá zásadnú pripomienku, aby sa z materiálu vypustilo zlúčenie agentúr KEGA/VEGA do jednej Výskumnej agentúry.

Medzirezortné pripomienkové konanie k Akčnému plánu implementácie Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR na roky 2014 - 2016 sa skončilo v stredu 1. apríla. Ako informovala hovorkyňa ministerstva školstva Monika Hucáková, v súčasnosti pripomienky vyhodnocujú. V krátkom čase sa uskutoční k tejto téme diskusia s vedením ministerstva.

Akčný plán stanovuje úlohy, ktoré budú viesť k posilneniu výskumu, technologického rozvoja a inovácií. Jeho cieľom je uskutočniť zmeny v oblasti inštitucionálneho riadenia verejnej správy vo výskume, vývoji a inováciách. Rovnako plánuje aj legislatívne zmeny a zmeny vo finančnom riadení výskumu, vývoja a inovácií. Do konca tohto roka by mali podľa akčného plánu urobiť audit výdavkov rozpočtu verejnej správy na výskum a inovácie. Do 30. júna 2016 vypracujú na základe výsledkov auditu návrh novej metodiky vykazovania výdavkov na výskum, vývoj a inovácie v ďalších rozpočtových obdobiach.

(SITA)