Aplikácia spracovania hydronymie Hrona a Torysy do digitálnych.máp /GIS/

Informácie o projekte

Anotácia dosiahnutého výsledku: Aplikácia spracovania hydronymie povodia Hrona (a Torysy) do digitálnych máp (GIS) ukázala možnosti prepojenia „klasického“ onomastického spracovania povodia Hrona (podľa projektu Hydronymia Slovaciae) s digitálnymi mapami, ktoré sa využívajú vo vodohospodárskych podnikoch. Projekt predstavuje prvotný pokus komplexne spracovať hydronymiu konkrétnych povodí, čo sa v budúcnosti môže aplikovať pri spracovaní celej hydronymie Slovenska. Projekt naznačuje možnosti širšej spolupráce a vzájomného využívania poznatkov onomastikov a lingvistov s geografmi a hydrológmi. Takéto mapy môžu byť vhodnou pomôckou aj pre historikov a regionálnych bádateľov.

Vyhlasovateľ:

VEGA

Číslo projektu:1/4728/07
Doba riešenia:2007 - 2009
Vedúci projektu:Mgr. Chomová Alexandra, PhD.
Zahraničný projekt:nie
Publikované práce: AAB Vedecké monografie vydané v domácich vydavateľstvách
KRŠKO, Jaromír. 2008. Hydronymia povodia Hrona. 1. vyd. Banská Bystrica : Univerzita Mateja Bela, Fakulta humanitných vied, 2008. 351 s. ISBN 978-80-8083-6040-5, EAN 9788080836405 (podiel riešenej problematiky príslušného projektu 0,4)
KRŠKO, Jaromír. 2008. Hydronymia povodia Hrona. 2. nezmenené vyd. Banská Bystrica : Univerzita Mateja Bela, Fakulta humanitných vied, 2008. 351 s. ISBN 978-80-8083-611-5, EAN 9788080836115 (podiel riešenej problematiky príslušného projektu 0,4)
ADE Vedecké práce v zahraničných nekarentovaných časopisoch
KRŠKO, Jaromír. 2008. Nemecké kolonizačné vplyvy na hydronymiu povodia Hrona. In: Acta onomastica, IL, 2008, Praha : Ústav pro jazyk český AV ČR, s. 203-211. ISBN 978-80-86496-44-3 (podiel riešenej problematiky príslušného projektu 0,3)
ADF Vedecké práce v domácich nekaremtovaných časopisoch
KRŠKO, Jaromír. 2007. Z hydronymie Muránskej planiny. In: Reussia, roč. 4, č. 1-2, 2007, s. 21-28. ISSN 1336-345X (podiel riešenej problematiky príslušného projektu 0,5)
AED Vedecké práce v domácich recenzovaných vedeckých zborníkoch, monografiách
KRŠKO, Jaromír: 2007. Lexikálno-sémantická stránka hydroným horehronských obcí. In: Krajina, história a tradície čipkárskych obcí Horehronia. Zost. Hronček, P., Maliniak, P. Banská Bystrica : Ústav vedy a výskumu UMB, 2007, s. 179-188. (podiel riešenej problematiky príslušného projektu 0,3)
Práce odovzdané do tlače:

Zborniky a abstrakty: AFC Publikované príspevky na zahraničných vedeckých konferenciách
KRŠKO, Jaromír. 2008. Stav a perspektívy slovenskej hydronomastiky. In: XIV. medzinárodný zjazd slavistov v Ochride. Príspevky slovenských slavistov. Zost. P. Žeňuch. Bratislava : Slovenský komitét slavistov, Slavistický ústav Jána Stanislava SAV, 2008, s. 49 – 60. ISBN 978-80-968971-9-3.
KRŠKO, Jaromír. 2008. Neslovenské etnické vplyvy v povodí rieky Hron. Referát prednesený na XVI. celopoľskej onomastickej konferencii. Wroclaw, 24.-26. 9. 2008. V tlači.
CHOMOVÁ, Alexandra. 2009. K hydronymii povodia Torysy (K variantnosti a polyonymii v pomenovaní tokov z povodia Torysy.). Referát prednesený na 4. českej onomastickej konferencii (Ostrava, 15.-17. 9. 2009)
AFD Publikované príspevky na domácich vedeckých konferenciách
KRŠKO, Jaromír. 2007. Aplikácia spracovania hydronymie povodia Hrona do digitálnej mapy. Referát prednesený na XVII. slovenskej onomastickej konferencii (Trnava, 12.-14. 9. 2007). V tlači.
KRŠKO, Jaromír. 2007. Hydronymia povodia Hrona vo svetle nemeckej kolonizácie. Referát prednesený na XVII. kolokviu mladých jazykovedcov (Liptovská Osada – Škutovky, 7.-9. 11. 2007). V tlači.