Obraz dieťaťa a detstva v textoch slovenskej umeleckej literatúry

Informácie o projekte

Anotácia dosiahnutého výsledku: Výsledky výskumu zameraného na analýzu literárnych podôb dieťaťa a detstva v textoch umeleckej prózy, ktoré nepatria do oblasti literatúry pre deti a mládež, sú sústredené jednak do čiastkových domácich i zahraničných publikačných výstupov, ale najmä do 2 samostatných publikácií. Vo vedeckom zborníku Obraz dieťaťa a detstva v textoch umeleckej literatúry sa riešiteľský kolektív rozširuje o prizvaných kolegov a kolegyne z domácich aj poľských a českých akademických pracovísk. Početnejšia autorská zostava (20) znamená nielen rozmnoženie pohľadov na skúmaný jav, ale predovšetkým jeho diferencovanejšiu a podnetnejšiu odbornú reflexiu. Monografiu Deti zvedené, deti predurčené možno považovať za ojedinelú a zásadnú minimálne v tom zmysle, že texty z obdobia staršej slovenskej literatúry, v ktorých sa objavuje fenomén detstva, neboli na takejto úrovni – čo do systematickosti i rozsahu bádateľského záberu, metodicko-terminologickej dôkladnosti literárnohistorického a teoretického spracovania – doteraz reflektované.

Vyhlasovateľ:

VEGA

Číslo projektu:1/0100/14
Doba riešenia:2014 - 2016
Vedúci projektu:PaedDr. Bariaková Zuzana, PhD.
Zahraničný projekt:nie
Klasifikacia: AAB Najvýznamnejšia publikácia projektu
Nazov: Deti zvedené, deti predurčené. Dieťa a detstvo v staršej slovenskej literatúre – Belianum. Vydavateľstvo Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici
Autori: Martina Kubealaková