Štylistické princípy tvorby vecných textov a vývojové tendencie pri ich tvorbe (s prioritným zameraním na administratívne texty Európskej únie)

Informácie o projekte

Anotácia dosiahnutého výsledku: V projekte sme najskôr určili miesto administratívneho a právneho štýlu vo vývine jednotlivých štýlov a textových klasifikácií. Pri porovnávaní štylistických teórií sme sa venovali aj terminologickej ekvivalencii. Terminologické ekvivalenty sú uvádzané vždy priamo v texte o príslušnej problematike. Konštatujeme, že právny štýl má výrazný národný charakter, ale anglické administratívne texty EU majú snahu byť univerzálne. Pri sledovaní štylistických princípov tvorby vecných textov EU sme sa zamerali prioritne na princípy opakovania a variácie. Analyzovali sme ich v konkrétnych právnych textoch zo systémového lingvistického a aj translatologického hľadiska. Pri vybraných administratívnych textoch Európskej únie sme sa zamerali na princíp opakovania, ktorý sme skúmali pomocou prípadovej štúdie. Zistili sme, že obidva princípy môžu mať estetickú alebo pragmatickú funkciu, pričom ich využitie vo vecných textoch sa pri obidvoch funkciách zásadne odlišuje od využitia týchto princípov v iných štýloch.

Vyhlasovateľ:

VEGA

Číslo projektu:1/0717/10
Doba riešenia:2010 - 2011
Koordinátor projektu:prof. PhDr. Vajičková Mária, CSc., Pedagogická fakulta UK
Spoluriešitelia:Ďuricová Alena, doc. PhDr., PhD.
Zahraničný projekt:nie
Publikované práce: AAA Vedecké monografie vydané v zahraničných vydavateľstvách

Vajičková, Mária - Ďuricová, Alena - Kostelníková, Mária - Tuhárska, Zuzana: Stilistische Prinzipien der Gestaltung administrativer und juristischer Texte. Am Beispiel deutscher, slowakischer und englischer Texte der Europäischer Union. Numbrecht: Kirschverlag 2011. SBN 978-3-933586-88-0. Podiel je 1,0.

AEC Vedecké práce v zahraničných recenzovaných vedeckých zborníkoch, monografiách

Vajičková, Mária - Kostelníková, Mária: Stylistic Principles of Composition in Administrative Texts. Main Axioms of the Project 1. In: Studies in Foreign Language Education. Volume 3. Numbrecht: Kirschverlag 2011. S. 135 - 143. ISBN 978-3-933586-85-8. Podiel je 1,0.

Alena Ďuricová: Pohľad na východiskový text kritickými očami prekladateľa. In: Od textu k prekladu. Praha 2010. ISBN 978-80-7374-091-7. Podiel je 0.5.
Práce odovzdané do tlače: AFD Publikované príspevky na domácich vedeckých konferenciách

Zuzana Tuhárska: Opakovanie ako štýlotvorný činiteľ v textoch Európskej únie. Príspevok prednesený na konferencii Odborná komunikácia v zjednotenej Európe v Banskej Bystrici 12. –13. októbra 2001. Príspevok je prijatý na publikovanie v zborníku z konferencie. Podiel 1.0.

AFC Publikované príspevky na zahraničných vedeckých konferenciách

Zuzana Tuhárska: Adverbiale Angaben in didaktisch angelegten fachsprachlichen Texten und ihre Rolle bei der Informationsvermittlung. Príspevok prednesený na konferencii GeSuS-Tagung, ktorá sa konal v Prahe 26.–28. mája 2011. Príspevok je prijatý na publikovanie v zborníku z konferencie. Podiel je 0.5.

Alena Ďuricová: Übersetzung von Rechtstexten. Dokumentarische versus instrumentelle Übersetzung. Príspevok prednesený na konferencii GeSuS-Tagung, ktorá sa konal v Prahe 26.–28. mája 2011. Príspevok je prijatý na publikovanie v zborníku z konferencie. Podiel je 0.5.

Zborniky a abstrakty: AFC Publikované príspevky na zahraničných vedeckých konferenciách

Alena Ďuricová: Variation und Wiederholung in Rechtstexten. In: Sprachvergleich und Sprachdidaktik. Beiträge zu den 19. GeSuS-Linguistiktagen. Freiburg im Breisgau, 2.–4. März 2010. Hamburg: Verlag Dr. Kovač 2011. S. 179-188. ISBN 978-3-8300-5205-0. Podiel je 1.0.

AFD Publikované príspevky na domácich vedeckých konferenciách

Mária Vajičková: Opakovanie a variácia v referenčných miestach v slovenských a nemeckých textoch zo štylistického a lingvodidaktického hľadiska. In: Slovenčina (nielen) ako cudzí jazyk v súvislostiach. Bratislava: Univerzita Komenského Bratislava 2011. Str. 90-98. ISBN 978-80-223-3066-4.