Literárna exkurzia 17. 9. – 22. 9. 2017

Začiatok akademického roka 2017/2018 na KSLLV sa už tradične niesol v znamení literárnej exkurzie. Výborná partia 49 účastníkov a účastníčok z katedier aj fakúlt UMB sa tentoraz nechala zlákať Luxemburgom, Bruselom, Bruggami a Parížom.

Jedno z najstarších hlavných miest Európy Luxemburg nás privítal v pondelok v ranných hodinách, uličkami a námestíčkami ešte neprebudeného mesta sme sa túlali v očarení jeho tisícročnou tradíciou aj kozmopolitným šarmom a užasnuto sme sledovali útesy a v údolí sa krčiace domy; nie náhodne sa mu hovorí aj „Gibraltár severu“. Po rannej ochutnávke európskeho mesta sme sa presunuli do Bruselu, nielen na Grote Place – malebné námestie s dominantnou radnicou, cechovými domami, mestským múzeom a množstvom kaviarní, reštaurácií a čokoládovní.

Prívlastok „severu“ má aj iného belgické mesto; Bruggy alebo tiež známe ako „Benátky severu“ a jedno z najmalebnejších miest Európy s úžasným stredovekým centrom. V centre hrdého Flámska s bohatou históriou sme zvládli aj 366 schodov a kochali sa pohľadom na mesto z veže Belfry.

Napokon Paríž. Bohatý dvojdňový program umožnil ochutnať z najznámejších štvrtí, ale aj potúlať sa bočnejšími uličkami. Zaujímal nás, samozrejme, Montmartre s námestím umelcov Place du Tertre, ako aj Montparnasse, na ktorom sme si pripomenuli slávne literárne mená ako Baudelaire, Beckett, Beauvoir, Sartre či Ionesco. Prešli sme sa aj Luxemburskými záhradami, kde stojí prvá Socha slobody od Augusta Bartholdiho, kadiaľ sa prechádzali hrdinovia románov Victora Huga, Honoré de Balzaca či Jeana-Michela Guenassiu, kde čítal Vergília Jean Jacques Rousseau, kde hladný Hemingway chytal záhradné holuby a kde dnes stoja sochy najslávnejších žien Francúzska.

Nevynechali sme ani najväčšie centrum vysokoškolského vzdelávania vo Francúzsku slávnu Sorbonnu, prešli sme sa po Boulevard Saint-Germain a navštívili známe literárne kaviarne Café de Flore a Deux-Magots, tiež po Boulevard Saint-Michel s antikvariátmi a slávnym kníhkupectvom Shakespeare and Company, kam chodieval Hemingway, Gertrude Steinová a kde trávil dlhé hodiny Woody Allen, keď pripravoval scenár k filmu Polnoc v Paríži. Smerovali sme aj ku Quasimodovej katedrále Notre-Dame, ale priestor bol aj na svetoznáme parížske múzeá Louvre, Musée d’Orsay, Orangerie de Tuileries, Centre Beaubourg (Georges Pompidou), ako aj parížsky „Manhattan“ La Défense...

Opäť ďakujeme za dôveru, za spoločne strávený čas, za veľmi veľa dobrej nálady a mnohé informácie a zaujímavosti nielen od našej sprievodkyne Ľubky, ale aj z Vašich referátov. September 2018 sa už plánuje, pokojne si rezervujte miesto vo Vašich kalendároch..., bude nám potešením aj cťou.

Autorkou videa je Lucia Szabóová.