Medzinárodná vedecká konferencia "6th Storytelling Revisited. Narrating Within Cultural Industries: Platforms, Stories and Narratives"
Universitat de Vic – Universitat Central de Catalunya (UVic-UCC) 22.-23. novembra 2023 organizovala VI. medzinárodnú konferenciu: „Prehodnotené rozprávanie príbehov: rozprávanie v rámci kultúrnych odvetví: platformy, príbehy a príbehy“.Konferencia sa konala sa v formátoch Face-to-face a Online.
Cieľom tejto konferencie bolo poskytnúť fórum pre výskumníkov na podporu analýzy rozprávania vo vzťahu ku kultúrnemu priemyslu s osobitným dôrazom na platformy, príbehy a hlavných aktérov v naratívnom procese. Organizačný výbor konferencie bol zložený z niekoľkých výskumných skupín naprieč UVic-UCC, t. j. Fakultou pedagogiky, prekladateľstva, športu a psychológie a Fakultou podnikových a komunikačných štúdií a Fakultou zdravotníctva a sociálnej starostlivosti.
Toto akademické stretnutie sa venovalo štúdiu vzťahu medzi platformami, obsahom a naratívmi, pričom sa zameralo na štyri hlavné oblasti: 1) platformizácia kultúrnej produkcie a jej vplyv na kreativitu a naratívy; 2) rozprávanie príbehov a digitálni ovplyvňovatelia: vznikajúce modely rozprávania na sociálnych médiách; 3) sila zvuku: Trendy v audio rozprávaní; 4) rodový, rozmanitý a sociálny pohľad na audiovizuálne naratívy.
Dr. Svitlana Shekhavtsova (Univerzita Mateja Bela) predniesla správu na tému: „Medzikultúrna kompetencia: od rozprávania príbehov k ochrane ukrajinského dedičstva“. Správa bola vypracovaná v rámci grantového projektu „Funded by the EU NextGenerationEU through the Recovery and Resilience Plan for Slovakia under the project No. 09I03-03-V01-00148.” Cieľom prezentácie bolo zhromaždiť dokumentujúce rozprávanie o kultúrnej adaptácii Ukrajincov v hostiteľskej kultúre, pri zachovaní ukrajinskej identity a dedičstva. Vysídlenie a vojna spôsobili celý rad problémov a ťažkostí, po ktorých nasledovali negatívne dopady na duševné zdravie dospelých a detí. Zvyčajne sa prejavujú tak, že rodičia si u detí často všímajú emocionálne zmeny a zmeny správania. Fyzický vývoj detí je obzvlášť dôležitý, ale emocionálne a kognitívne schopnosti detí sú nevyhnutné pre úspešnú sociálnu adaptáciu v hostiteľskej krajine. Kľúčovými výstupmi príspevku budú praktické odporúčania, ako efektívne rozvíjať medzikultúrnu kompetenciu Ukrajincov, čo podporí rýchlu adaptáciu emigrantov do európskej spoločnosti a stimuluje schopnosť zachovať kultúrne dedičstvo Ukrajincov.
Na konferencii bola možnosťou vytvorenia nových kontaktov. Materiály konferencie budú publikované vo vedeckom zborníku
Fotogaléria
Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici za účelom šírenia pozitívneho povedomia a propagácie organizovaných verejných akcií, vyhotovuje obrazové záznamy, ktoré zverejňuje na svojej webovej stránke. V prípade vyjadrenia nesúhlasu zúčastnených odfotografovaných osôb s týmto zverejňovaním bude nesúhlas tejto osoby akceptovaný a obrazový záznam z webového priestoru odstránený. Nesúhlas môžete nahlásiť na e-mail: [email protected]