Svätec a jeho funkcie v spoločnosti I.

Vedecký zborník obsahuje 27 štúdií slovenských, českých a poľských odborníkov, ktorí uvažujú o význame svätca a jeho funkciách v období staroveku a stredoveku. Problematiku sa zborník snaží predstaviť interdisciplinárne a multidisciplinárne. Predstavujeme Vám ho plnotextovo.

Svätec a jeho funkcie v spoločnosti I. Eds. Rastislav Kožiak – Jaroslav Nemeš. Bratislava: Chronos, 2006. 440 s. ISBN 80-89027-19-9

Obsah: Content: Inhalt:

Pro alqo praefationis (p. 11-12)

Juraj BÁNDY: Svätosť u proroka Izaiáša (p. 13-25)
Holiness in Prophet Isaiah
Heiligkeit und der Prophet Elias

Petr KITZLER: Passio Perpetuae a Acta Perpetuae: Mezi tradicí a inovací (p. 27-37)
Passio Perpetuae and Acta Perpetuae: Between Tradition and Innovation
Passio Perpetuae and Acta Perpetuae: Zwischen Tradition und Inovation

Marek BABIC: Svätec v 4. storočí (p. 39-53)
The Saint in the 4th Century
Der Heilige im 4. Jahrhundert

Jarmila BEDNAŘÍKOVÁ: Úloha světce ve společnosti 5. – 8. století (p. 55-68)
The Role of the  Saints in the Society from the 5th to the 8th Century A.C.
Rolle des Heiligen in die Gesellschaft im 5.-8. Jahrhundert

Václav JEŽEK: Dualismus aneb boj ducha a těla v syrské duchovní tradici (p. 69-80)
Dualism or Fight of the Soul and Body in Syrian Spiritual Tradition?
Dualismus oder Kampf zwischen dem Fleisch und dem Geist in der syrischen geistlichen Tradition

Beata ČIERNIKOVÁ: Význam  sv. Mesropa  Maštoca  a sv. Prekladateľov v arménskej cirkvi (p. 81-89)
The Signification of the Holy Mesrop Maštoc and the Saint Translators in Armenian Church
Bedeutung des hl. Mesrop Maschtoz und der hl. Übersetzer in der armenischen Kirche

Martin HURBANIČ: Liturgické procesie prosebnej povahy počas obliehaní Konštantínopolu v rokoch 626 – 1453. S osobitým zreteľom na avarské obliehanie Konštantínopolu roku 626 (p. 91-113)
Liturgical Processions of Supplication Nature During Sieges of Constantinople in Years 626-1453. With Distinctive on Avar Beleaguerment of Constantinople in Year 626
Liturgische Bittgänge während der Belagerungen von Konstantinopel in den Jahren 626-1453. Mit besonderen Hinblick auf die awarische Belagerung von Konstantinopel im Jahre 626

Imrich BELEJKANIČ: Byzantský hesychazmus ako cesta ku svätosti (p. 115-120)
Byzantine Hesychasm as Way to Holiness
Byzantinischer Hesychasmus als Weg zur Heiligkeit

Rastislav KOŽIAK: Christianizácia Avarov a Slovanov na strednom Dunaji – príbeh svätcov-misionárov, svätá vojna alebo kultúrny šok? (p. 121-147)
The Christianization of  the Avars and the Slaves in the Region of the Middle Danube: A Story of the Saints-Missionaries, the Saint War or the Cultural Shock?
Christianisierung der Awaren und Slawen an der Mittel-Donau – die Geschichte der Heiligen-Missionare, Heiliger Krieg oder Kultur-Schock?

Martin GOLEMA: Stredovekí svätí oráči a pohanská slovanská mytológia (p. 149-173)
The Medevial Saint Ploughmen and the Pagan Slavic Mythology
Die mittelalterliche hl. Acker-männer und die heidnische slawische Mythologie

Richard MARSINA: Vývoj ideálov svätosti a ich typy (p. 175-186)