Členky a členovia katedry
Vedúci katedry
PhDr. Rastislav Kožiak, PhD.
Vedúci katedry, Vysokoškolský učiteľ
Profesori
prof. PaedDr. Miroslav Kmeť, PhD.
Vysokoškolský učiteľ, didaktik katedry, koordinátor pre pedagogickú prax, garant ŠP učiteľstvo histórie v kombinácii - 1. a 2. stupňa (Bc., Mgr.), gestor ŠP rozširujúce štúdium učiteľstva histórie (externé štúdium), odborný garant vzdelávacích aktivít Metodického centra UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí, podpredseda Vedeckej rady Výskumného ústavu Slovákov v Maďarsku, vedúci Centra pre výskum dejín a kultúry dolnozemských Slovákov
Docenti
doc. PhDr. Pavol Maliniak, PhD.
Vysokoškolský učiteľ, šéfredaktor časopisu Acta historica Neosoliensia
prof. PhDr. Peter Mičko, PhD.
Vysokoškolský učiteľ
doc. Mgr. Imrich Nagy, PhD.
Vysokoškolský učiteľ, poverený vykonávaním funkcie prodekana pre vedeckovýskumnú činnosť
Odborní asistenti
PhDr. Rastislav Kožiak, PhD.
Vedúci katedry, Vysokoškolský učiteľ
Mgr. Patrik Kunec, PhD.
Vysokoškolský učiteľ, správca katedrovej webovej stránky; katedrový koordinátor pre program Erasmus+ a pre e-learningové vzdelávanie
Mgr. Alica Kurhajcová, PhD.
Vysokoškolská učiteľka, Zástupkyňa vedúceho katedry, katedrová referentka pre vedu, koordinátorka sietí CEEPUS
prof. PhDr. Dušan Škvarna, PhD.
Vysokoškolský učiteľ, Garant štúdia UAP dejepis v kombinácii (1.+2. stupeň)
Nepedagogickí zamestnanci
Mgr. Jana Kováčová
Sekretárka, referentka pre edičnú činnosť
Tomaščíková Jarmila
Knihovníčka
Externí spolupracovníci katedry histórie:
PhDr. Gabriel Hunčaga, PhD. - vyštudoval muzeológiu a históriu na Sliezskej univerzite v Opave (1996). V tom istom roku sa stal dominikánom a vyštudoval katolícku teológiu na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Košiciach (2004). V roku 2008 ukončil postgraduálne štúdium z odboru "slovenské dejiny" na FF Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Dizertačnú prácu obhájil v roku 2012 v odbore "všeobecné dejiny" na FiF Univerzity Komenského v Bratislave.V rokoch 2000 - 2001 absolvoval študijný pobyt na Viedenskej univerzite a v roku 2017 v Dominikánskom historickom inštitúte (DHI) na Univerzite Svätého Tomáša v Ríme. Od roku 2020 je členom správnej rady DHI, členom edičnej rady ročenky DHI a Univerzity Svätého Tomáša Archivium Fratrum Praedicatorum.Od roku 2011 prednášal na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity, na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku. Je spoluzakladateľom záujmovej organizácie Centrum pre štúdium kresťanstva a viceprezidentom Slovenského výboru CIHEC (Commission Internationale d'Histoire et d'Etudes du Christianisme). Výskumne sa venuje vrcholnému stredoveku na latinskom Západe, najmä mendikantským rádom, stredovekej vzdelanosti, náboženským hnutiam a prejavom heterodoxie.
PhDr. Marta Mácelová, PhD. - externá pracovníčka Katedry histórie FF UMB, bývalá pracovníčka Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici a v rokoch 2005 - 2015 interná pracovníčka katedry histórie FF UMB. V akademickom roku 2015 - 2016 realizuje vyučovanie viacerých predmetov na bakalárskom stupni externého štúdia v študijnom odbore muzeológia (konkrétne predmetov: "Zbierkový fond múzea, systémová dokumentácia, vedecko-výskumná činnosť", "Proseminár z muzeológie", "Úvod do štúdia muzeológie", "Teoretická muzeológia", "Aplikovaná muzeológia", "Medzinárodné dokumenty a právne normy na ochranu kultúrneho dedičstva", "Dejiny Slovenska I - Pravek a dejiny Veľkej Moravy" a "Materiálna kultúra - pamiatky ako hmotné pramene").
Mgr. Martina Orosová, PhD. - odborná pracovníčka a vedúca archívu Pamiatkového úradu SR v Bratislave. Výskumne sa venuje evidencii a ochrane kultúrnych pamiatok na Slovensku. Na katedre histórie realizuje vyučovanie predmetu "Pamiatková starostlivosť, ochrana kultúrneho dedičstva a prezentácia" (v odbore externého štúdia muzeológia).