Prečo sa oplatí študovať nemecký jazyk... / Warum es sich lohnt, Deutsch als Fremdsprache zu lernen
Milé maturantky, milí maturanti, milé študentky, milí študenti,
nepochybne viete, že z globálneho pohľadu má anglický jazyk spomedzi ostatných cudzích jazykov dominantnú pozíciu v každodennej, odbornej aj obchodnej komunikácii. Jeho dominantné postavenie nie je určite „všemohúce“ či, inak povedané, absolútne. Zaiste viete aj to, že z kontinentálneho pohľadu sú podstatnou hnacou silou európskej ekonomickej výkonnosti a prosperity všetky nemecky hovoriace krajiny. Je tak prirodzené, že mnohé veľké i stredné transnacionálne korporácie, menšie domáce a zahraničné firmy hľadajú aj v súčasnosti zamestnancov, ktorí veľmi dobre ovládajú nemecký jazyk. Okrem toho bol nemecký jazyk v minulosti, a je aj v súčasnosti, jazykom mnohých vzdelancov – vedcov, filozofov, umelcov atď. Napriek tomu hovorí na Slovensku po nemecky z roka na rok menej ľudí. Prečo existuje v našej krajine tento nelichotivý stav, prečo sa oplatí učiť nemecký jazyk, nemecký jazyk a kultúru, a ako si k nemu vytvoriť pozitívny vzťah, sa dozviete, ak si prečítate nasledujúce texty.
Warum es sich lohnt, Deutsch zu studieren...
Liebe Abiturientinnen und Abiturienten, liebe Studentinnen und Studenten,
Sie wissen zweifellos, dass aus globaler Sicht die englische Sprache unter anderen Fremdsprachen in der alltäglichen, Fach- und Geschäftskommunikation eine dominante Stellung einnimmt. Doch die dominante Stellung des Englischen ist sicherlich nicht „allmächtig“ oder mit anderen Worten absolut. Bestimmt wissen Sie auch, dass aus kontinentaler Sicht alle deutschsprachigen Länder eine wesentliche Triebkraft der europäischen Wirtschaftsleistung und Prosperität sind. Es ist daher selbstverständlich, dass viele große und mittlere transnationale Firmen, kleinere in- und ausländische Unternehmen beständig nach Mitarbeitern suchen, welche die deutsche Sprache sehr gut beherrschen. Außerdem war die deutsche Sprache in der Vergangenheit die Sprache vieler Gelehrter - Wissenschaftler, Philosophen, Künstler usw. Sie hat diesen Status bis heute. Trotzdem sprechen leider auf dem Gebiet der Slowakei von Jahr zu Jahr weniger Menschen Deutsch. Warum es in unserem Land diese ungünstige Situation gibt, warum es sich lohnt, deutsche Sprache und Kultur zu lernen und wie Sie eine positive Beziehung zu Deutsch aufbauen können, werden Sie herausfinden, wenn Sie die folgenden Texte lesen.
ZAUJÍMAVOSTI Z MÉDIÍ:
Prečo Slováci zabúdajú hovoriť po nemecky?
Po nemecky hovorí na Slovensku stále menej ľudí. Michal Hvorecký rozpráva o predsudkoch, ktoré voči nemčine máme, o tom, ako si ju obľúbiť a ľahšie sa ju naučiť.
Why we should learn german