Národný koordinátor H2020
Národný koordinátor Horizontu 2020:
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
Jakub Birka, Sekcia vedy a techniky MŠVVaŠ SR, jakub.birka@minedu.sk
Partneri:
Centrum vedecko-technických informácií SR
Agentúra na podporu výskumu a vývoja
Podpora HORIZONTU 2020
Implementácia programu Horizont 2020 spadá do kompetencie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré je národným koordinátorom Horizontu 2020 na Slovensku. Ministerstvo navrhuje a v spolupráci s partnermi (Centrum vedecko-technických informácií SR a Agentúrou na podporu výskumu a vývoja) realizuje opatrenia na podporu účasti slovenských univerzít, výskumných organizácií a podnikov v Horizonte 2020. Podpora zvýšenia účasti slovenských organizácií v porovnaní s predchádzajúcimi programami (napr. 7. RP) je zakotvená aj novom strategickom dokumente pre slovenskú vedu do roku 2020 „Stratégia výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR – RIS3 SK“ a jednou zo základných priorít politiky v oblasti výskumu a vývoja v nadchádzajúcom období.
Základnými cieľmi pri implementácii Horizontu 2020 na Slovensku je zaktivizovať slovenskú komunitu výskumu a vývoja a podstatne zvýšiť počet podaných projektov do Horizontu 2020 a ich úspešnosť v mimoriadne silnej konkurencii výskumníkov z celej EÚ a ďalších asociovaných krajín.
Ministerstvo v tejto súvislosti vytvorilo systém národných podporných štruktúr pre Horizont 2020 zložený z národných delegátov, novej profesionálnej kancelárie národných kontaktných bodov a Styčnej kancelárie SR pre výskum a vývoj v Bruseli. Ich cieľom je hájiť záujmy SR pri príprave výziev Horizontu 2020 a informovať a asistovať slovenským výskumníkom, ktorí majú záujem o účasť v Horizonte 2020.
Jednotlivé zložky systému národných podporných štruktúr Horizontu 2020 na Slovensku:
Národní delegáti
Národný delegát zastupuje príslušný členský štát EÚ na rokovaniach programových výborov Horizontu 2020, ktoré sa uskutočňujú pravidelne pod vedením EK. Význam tejto funkcie spočíva predovšetkým v dosahu na tvorbu 2- ročných pracovných programov pre jednotlivé priority programu Horizont 2020, z ktorých priamo vychádzajú výzvy EK na projekty vrátane alokácie finančných zdrojov.
13. Európa v meniacom sa svete – inkluzívne, inovačné a reflexívne spoločnosti
doc. PhDr. Alexandra Bitušíková, PhD. Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici Národná 12 974 00 Banská Bystrica Tel.: + 421 48 446 6214 |
Národné kontaktné body
Úlohou NCP je predovšetkým informovať vedeckú komunity a podniky o možnostiach účasti v programe Horizont 2020 prostredníctvom informačných dní, workshopov, seminárov ale aj individuálnych konzultácií. NCP sa podieľajú aj na vyhľadávaní a prepájaní partnerov do projektov Horizont 2020 a to na národnej úrovni ako aj v rámci cezhraničných aktivít.
Národné systémy NCP sa vytvárajú na základe výzvy EK, pričom ich tvorba a činnosť musia byť v súlade s dokumentom EK „Minimal Standards and Guiding Principles fo Setting Up Systems of National Contact Points under Horizon 2020“.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zriadilo od 2. januára 2014 novú profesionálnu kanceláriu NCP alokovanú na Centre vedecko-technických informácií SR, ktorá je prvým kontaktom pre výskumníkov, ktorí chcú získať viac informácií o výzvach Horizontu 2020, právnych a finančných pravidlách, prípadne hľadajú partnerov do projektového konzorcia.
Činnosť národných kontaktných bodov koordinuje Národný koordinátor NCP:
Jana Tomková, Centrum vedecko - technických informácií SR, [email protected]
NCP fungujú ako podpora pri príprave projektov a pri hľadaní konzorcií pre projekty programu.
Meno a kontakt na NCP pre vybranú oblasť získate po kliknutí na názov oblasti nižšie.
Zoznam Národných kontaktných bodov (otvorte v prehliadači Internet Explorer)
Styčná kancelária pre výskum a vývoj v Bruseli
Styčná kancelária pre výskum a vývoj bola zriadená Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a Centrom vedecko-technologických informácií SR a pôsobí v Bruseli od januára 2014. Slovenská republika sa tak zaradila k ďalším 20 štátom EÚ, ktoré už takúto kanceláriu v Bruseli úspešne prevádzkujú niekoľko rokov. Samotná kancelária sa zameriava na sledovanie európskych politík a nástrojov na podporu výskumu a vývoja s dôrazom na Horizont 2020.
Hlavné činnosti:
Informovanie
- Poskytovanie cielených a aktuálnych informácií o výzvach a možnostiach financovania výskumu a vývoja z európskych zdrojov slovenskej výskumnej komunite, najmä z programu Horizont 2020,
- Monitoring a vyhodnocovanie vývoja politiky EÚ v oblasti výskumu a vývoja.
Podpora pri príprave výskumných a inovačných projektoch
- Poskytovanie odborných konzultácií k projektom EÚ,
- Poskytovanie cielených informácií o možnostiach zapojenia sa do medzinárodných konzorcií,
- Poradenstvo pri vyhľadávaní partnerov a zapájaní sa do európskych sietí,
- Poskytovanie logistickej podpory (priestory) pre stretnutia slovenských výskumníkov s ich partnermi v Bruseli,
- Odporúčanie úspešných príkladov a osvedčených praktík v EÚ ako inšpiráciu a motiváciu pre ďalšie postupy,
- Účasť na podujatia, aktivitách a rokovania v Bruseli a poskytovanie informácií slovenským výskumníkom a stakeholderom,
- Sprostredkovanie kontaktov a stretnutí v európskych inštitúciách a v organizáciách pôsobiacich v Bruseli.
Propagácia slovenského výskumu a vývoja
- Propagácia slovenského výskumu, jeho výsledkov a potenciálu v Bruseli,
- Organizácia informačných dní, workshopov, seminárov a konferencií s cieľom zlepšiť informovanosť o slovenskom výskume a inováciách v Bruseli.
Daniel Straka, vedúci styčnej kancelárie, e-mail: [email protected]
Miriam Horníková, kontaktná osoba, e-mail: [email protected]