Tretie súťažné kolo Veľkej šifrovacej súťaže

  1. Súťažný týždeň číslo tri začíname zmenou – chceme vo Vás prebudiť spiacich tajných agentov a agentky. Vyrovnáte sa rímskemu politikovi a rozlúštite tajný kód? 

    YEDCHQHVDQHNXSH

  2. Dnes síce nešifrujeme, ale pridávame ďalšiu indíciu, ktorá znie: Neveľká rastlina
  3. Na záver tohto týždňa opäť puzzle

Predstavujeme správnu odpoveď tretieho kola Veľkej šifrovacej súťaže – čítajúceho, čítanú knihu a jej autora.

Slavomír Sochor obľubuje zeleň, no nepohrdne ani kvalitným betónom. Dobre sa cíti v záhrade, najlepšie však vo svojom vlastnom bazéne na dvorčeku. Vo voľnom čase, ale aj v tom pracovnom, sa venuje záľubám a povaľovaniu. Už dvadsať rokov sa vytrvalo učí písať, ale stále to má isté nedostatky. Pred výnimočnými ľuďmi uprednostňuje tých normálnych. Spolu s priateľmi a priateľkami si plní sny, hoci aj na frekventovaných uliciach. Prevažne teraz býva v Bratislave, občas žije v Banskej Bystrici.

Forrest Carter (1925 – 1979) bol rozhlasový redaktor a hovorca, po kariére neúspešného podnikateľa a kontroverzného politika sa stal spisovateľom jednej témy – pôvodní obyvatelia Ameriky. Román Malý strom je príbehom malého chlapca, ktorého vychováva indiánska babička a dedko. Učia ho múdrosti predkov, remeslu, umeniu prežiť a vyjsť čestne so svetom aj sám so sebou. Učia ho pochopiť previazanosť a harmóniu prírody, ktorej súčasťou je i človek. Pocit šťastia a dokonalej pospolitosti je však kruto narušený... Grafiku knihy pripravil známy slovenský spisovateľ a vydavateľ Erik Jakub Groch, slovenský preklad zabezpečila Jarmila Samcová.

Ak sa chcete niečo dozvedieť o amerických Indiánoch, posielaní správ prostredníctvom hviezd, o smiechu a slzách v ľudskom srdci, o vernosti psov, falošnosti politikov a hrdosti, ktorá sa nedá kúpiť za peniaze, Malý strom je presne pre vás! Časť z príbehu Vám predčíta Slávo Sochor v priestoroch Break caffe na Tajovského ulici 51.