Slovenský Baywatch - študenti KTVŠ FF UMB BB

Títo vysokoškoláci môžu zachraňovať topiacich sa aj v mori         

 Vysokoškoláci sa rozhodli zachraňovať životy a podstúpili preto tvrdý výcvik. Dostali certifikát, vďaka ktorému môžu zachraňovať ľudí v celej Európskej únii.
Slovenský Baywatch: Títo vysokoškoláci môžu zachraňovať topiacich sa aj v mori            
 
 SIEDMI STATOČNÍ: Jakub, Dominik, Radoslav, Michal, Martin, Lucia a Mária.Foto: Peter Mišo, Plus JEDEN DEŇ         
                         
                                

Krásky a fešáci z Baywatchu, traste sa! Na krk vám dýchajú siedmi vysokoškoláci z Katedry telesnej výchovy a športu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorí absolvovali naozaj tvrdý výcvik. Teraz môžu zachraňovať topiacich v celej Európskej únii.

Elitných záchranárov školili profíci na vodnej nádrži Ružiná pri Lučenci. „Všetci musia na jednotku ovládať kraul, znak a prsia. Výcvik je pre otvorené aj uzavreté vody. Medzinárodný preukaz vodného záchranára im platí na päť rokov v Európskej únii,“ hovorí prezident Vodnej a záchrannej služby Marián Mendrej.

Chyba môže stáť život

Medzi chalanov Jakuba z Partizánskeho, Dominika zo Žiliny, Radoslava z Bardejova a Martinčanov Michala s Martinom skvele zapadli aj Lucia z Oravského Veselého a Mária z Banskej Bystrice.

„Bol to náročný výcvik. Trénovali sme aj záchranu topiaceho vo vode hlbokej desať metrov. Jediná chyba mohla jeho aj nás stáť život,“ hovoria sympatickí záchranári.

„Jedenásť rokov som súťažne plávala. Preto som sa rozhodla, že budem záchranárka. V lete začneme na Slovensku, ale rozprávali sme sa, že by sme to skúsili aj pri mori,“ hovorí Mária.

S hlavou nad vodou

Záchrana má presne stanovený postup. Keď sa niekto topí, musia ho mať pri akcii neustále na očiach.

„Do vody musíme skočiť nohami a hlavu si nemôžeme ponoriť, takže skok šípkou je prísne zakázaný,“ objasňujú. O prácu sa určite báť nemusia. Každý rok sa topia v bazénoch či vo vodných nádržiach desiatky ľudí.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/pem