Varianty komiky v slovenskej literatúre

Informácie o projekte

Anotácia dosiahnutého výsledku: Výsledky výskumu sú sústredené do čiastkových publikačných výstupov a do dvoch samostatných publikácií, zameraných na problematiku komiky v slovesnom umení. Kolektívna monografia Smiech, slzy a svet komiky obsahuje trinásť kapitol, v ktorých medzinárodný autorský kolektív rekognoskuje fenomén komiky v umeleckých textoch z rozličných hľadísk, rôznymi postupmi a s využitím diferencovaných teoretických východísk. Táto viacúrovňová rozmanitosť korešponduje so zložitosťou objektu odborného záujmu a vo výskumnej praxi reprezentuje rozsiahlu škálu podôb komiky a možnosti jej literárnovednej reflexie. Kapitoly zahraničných autorov obsahujú podnetné inšpirácie z inonárodných výskumných kontextov (český, nemecký, poľský, ruský) a teoretických zdrojov. Zborník z medzinárodnej vedeckej konferencie Rozosmiať človeka je hotová veda sústreďuje 46 príspevkov. V ich širokom tematickom zábere (slovenská, česká a európska literatúra) nadobúda mnohorakosť komiky ďalšie konkretizácie.

Vyhlasovateľ:

VEGA

Číslo projektu:1/0505/08
Doba riešenia:2008 - 2010
Vedúci projektu:doc. Mgr. Jančovič Ivan, PhD.
Zahraničný projekt:nie
Publikované práce: ABD
JANČOVIČ, Ivan: Medzi textom, autorským subjektom a autorom (Poetika rámca v Prútených kreslách a funkcia irónie). In: JANČOVIČ, Ivan: Medzi poetikou a interpretáciou : Sondy do slovenskej prózy 20. storočia. Vydanie prvé. Banská Bystrica : Univerzita Mateja Bela, Fakulta humanitných vied, 2010, s. 46 – 62. ISBN 978-80-8083-978-9
(Autorský podiel: 1)

Práce odovzdané do tlače: AAB
Smiech, slzy a svet komiky. Editor Ivan Jančovič. Banská Bystrica : Univerzita Mateja Bela, Fakulta humanitných vied. (V tlači.) (Kolektívna monografia – v každej kapitole je autorský podiel 1)

v monografii publikovali členovia riešiteľského kolektívu:
ABD
BARIAKOVÁ, Zuzana: Problém relativity slova alebo Zápas so slepými silami života (na vybraných textoch Petra Karvaša a Karla Čapka). In: Smiech, slzy a svet komiky. Editor Ivan Jančovič. Banská Bystrica : Univerzita Mateja Bela, Fakulta humanitných vied. (V tlači.) (Autorský podiel: 1)
ABD
JAKUBÍK, Henrich: Do plaču a do smiechu : Varianty komiky v prózach autorov prechodného obdobia od romantizmu k realizmu. In: Smiech, slzy a svet komiky. Editor Ivan Jančovič. Banská Bystrica : Univerzita Mateja Bela, Fakulta humanitných vied. (V tlači.) (Autorský podiel: 1)
ABD
KUBEALAKOVÁ, Martina: „Iný svet a iný život“ alebo humorom a iróniou proti kánonu starších poetík. In: Podoby komiky v umeleckej literatúre. Smiech, slzy a svet komiky. Editor Ivan Jančovič. Banská Bystrica : Univerzita Mateja Bela, Fakulta humanitných vied. (V tlači.) (Autorský podiel: 1)
AED
JANČOVIČ, Ivan: Smiech, slzy a svet komiky. In: Smiech, slzy a svet komiky. Editor Ivan Jančovič. Banská Bystrica : Univerzita Mateja Bela, Fakulta humanitných vied. (V tlači.) (Autorský podiel: 1)

v monografii publikovali ďalší spoluautori:
ABD
GOLEMA, Martin: Invázia komických prvkov do stredovekej liturgickej drámy. (Možný) príbeh jednej smrteľne vážnej legendy v ľudovom prostredí u západných Slovanov. In: Smiech, slzy a svet komiky. Editor Ivan Jančovič. Banská Bystrica : Univerzita Mateja Bela, Fakulta humanitných vied. (V tlači.(Autorský podiel: 1)
ABD
CHROBÁK, Jakub: Smích, který se zarývá pod kůži : Nad jednou z možných vývojových linií české literatury 19. a 20. století. In: Smiech, slzy a svet komiky. Editor Ivan Jančovič. Banská Bystrica : Univerzita Mateja Bela, Fakulta humanitných vied. (V tlači.) (Autorský podiel: 1)
ABD
JANIEC-NYITRAI, Agnieszka: Smích jako sebeobrana v dílech vybraných středoevropských autorů (Karel Čapek, Witold Gombrowicz, Frigyes Karinthy). In: Smiech, slzy a svet komiky. Editor Ivan Jančovič. Banská Bystrica : Univerzita Mateja Bela, Fakulta humanitných vied. (V tlači.) (Autorský podiel: 1)
ABD
KOBYLINSKA, Anna: Śmiech i melancholia. Przypadek Jonáš Záborský Smiech, slzy a svet komiky. Editor Ivan Jančovič. Banská Bystrica : Univerzita Mateja Bela, Fakulta humanitných vied. (V tlači.)
(Autorský podiel: 1)
ABD
KOVÁČIK, Ľubomír: Komika a romantická poézia. In: Smiech, slzy a svet komiky. Editor Ivan Jančovič. Banská Bystrica : Univerzita Mateja Bela, Fakulta humanitných vied. (V tlači.) (Autorský podiel: 1)
ABD